KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ABD Ticaret Bakanı: Huawei’nin çip konusundaki ilerlemeleri “rahatsız edici”

Abd Huawei Nin Cip Konusundaki Ilerlemeleri Rahatsiz Edici169477 0 ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ABD Senatosu Ticaret Komitesi huzurunda yapılan bir oturumda, Huawei’nin çip üretiminde kaydettiği ilerlemeye ait haberleri “inanılmaz derecede rahatsız edici” olarak nitelendirdi.

Raimondo’ya nazaran, ABD hükümetinin Çin’e yapılan teknoloji ihracatını sıkı bir halde denetlemek için daha fazla efor sarf etmesi gerekiyor. Bakan ayrıyeten, ABD hükümetinin yeni yaptırımlar üzerinde çalıştığını kesin bir formda tabir etti.

Seagate’e 300 milyon dolar ceza kesilmişti

Gina Raimondo, “Farklı araçlara, uygulama konusunda ek kaynaklara muhtaçlığımız var ve yaptırımları artırmamız gerekiyor” tabirlerini kullandı. Tecrübeli siyasetçi ayrıyeten Senato’ya, bakanlığının ABD menşeli eser ve teknolojilerin satışı üzerindeki yetkisini daha da genişletecek bir yasa teklifi sundu.

Raimondo, ABD’nin yaptırımları ihlal eden şirketlere karşı aldığı tedbirler sorulduğunda, Huawei’ye 1.1 milyar dolar pahasında sabit disk sattığı için 300 milyon dolar para cezasına çarptırılan Seagate‘i örnek gösterdi.

Abd Huawei Nin Cip Konusundaki Ilerlemeleri Rahatsiz Edici169477 1

Huawei ve SMIC’in ilerlemesi ürkütüyor

Senato şimdi Ticaret Bakanlığı’na daha fazla yetki tanıyan tasarıyı oylamadı. Bununla birlikte ABD’li yetkililer, Huawei ve SMIC üzere şirketlerin süratli ilerlemelerinden tasa duyuyor. Bunun temel nedeni, kelam konusu şirketlerin Mate 60 için Kirin 9000s çipini üretmeyi başarmış olması.

Raimondo’nun bakanlığına yönelik baskı, Çin’in gelişmiş 7 nm çipleri büyük ölçekte üretebilecek kapasiteye sahip olduğu haberlerinin ortaya çıkmasıyla daha da arttı.

İçerik
The Last of Us Part 2: Remastered ortaya çıktı

Playstation Studios’un en başarılı stüdyolarından olan Naughty Dog, The Last of Us markasını güçlendirmeye devam1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Samsung Galaxy S24 titanyum çerçeveye sahip olacak

iPhone 15 Pro serisi ile birlikte hayatımıza giren titanyum çerçeve modası yavaş yavaş akıllı telefon1

1 dk. 7 Okundu
İçerik
OnePlus Watch 2 için geri sayım başladı: 2024’te geliyor

OnePlus, fonksiyonellik bakımından daha çok bir fitness takip aygıtına benzeyen OnePlus Watch isimli birinci akıllı1

1 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.