KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ABD Ticaret Bakanı: Huawei’nin çip konusundaki ilerlemeleri “rahatsız edici”

Abd Huawei Nin Cip Konusundaki Ilerlemeleri Rahatsiz Edici169477 0 ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ABD Senatosu Ticaret Komitesi huzurunda yapılan bir oturumda, Huawei’nin çip üretiminde kaydettiği ilerlemeye ait haberleri “inanılmaz derecede rahatsız edici” olarak nitelendirdi.

Raimondo’ya nazaran, ABD hükümetinin Çin’e yapılan teknoloji ihracatını sıkı bir halde denetlemek için daha fazla efor sarf etmesi gerekiyor. Bakan ayrıyeten, ABD hükümetinin yeni yaptırımlar üzerinde çalıştığını kesin bir formda tabir etti.

Seagate’e 300 milyon dolar ceza kesilmişti

Gina Raimondo, “Farklı araçlara, uygulama konusunda ek kaynaklara muhtaçlığımız var ve yaptırımları artırmamız gerekiyor” tabirlerini kullandı. Tecrübeli siyasetçi ayrıyeten Senato’ya, bakanlığının ABD menşeli eser ve teknolojilerin satışı üzerindeki yetkisini daha da genişletecek bir yasa teklifi sundu.

Raimondo, ABD’nin yaptırımları ihlal eden şirketlere karşı aldığı tedbirler sorulduğunda, Huawei’ye 1.1 milyar dolar pahasında sabit disk sattığı için 300 milyon dolar para cezasına çarptırılan Seagate‘i örnek gösterdi.

Abd Huawei Nin Cip Konusundaki Ilerlemeleri Rahatsiz Edici169477 1

Huawei ve SMIC’in ilerlemesi ürkütüyor

Senato şimdi Ticaret Bakanlığı’na daha fazla yetki tanıyan tasarıyı oylamadı. Bununla birlikte ABD’li yetkililer, Huawei ve SMIC üzere şirketlerin süratli ilerlemelerinden tasa duyuyor. Bunun temel nedeni, kelam konusu şirketlerin Mate 60 için Kirin 9000s çipini üretmeyi başarmış olması.

Raimondo’nun bakanlığına yönelik baskı, Çin’in gelişmiş 7 nm çipleri büyük ölçekte üretebilecek kapasiteye sahip olduğu haberlerinin ortaya çıkmasıyla daha da arttı.

İçerik
Honda Marine, ilk V8 dıştan takmalı motoru BF350’yi tanıttı

Honda Marine, 21 Eylül’de Cenova Milletlerarası Boat Show’da düzenlenen dünya prömiyeri ile yeni nesil V8 dıştan takmalı1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Huawei korkutmaya devam ediyor. Bu kez CMOS sensör geliştirecek

ABD’nin ambargolarına karşın yonga üretiminde geri adım atmayan Huawei, biraz daha eski teknolojiler üzerine de1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Uyku kaliteniz Ozlo kulaklıklara emanet

Kaliteli bir uyku uyumak insan sıhhatini direkt etkileyen faktörlerden. Bu bakımdan beşerler uyku kalitesine dikkat1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.