KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Nvidia’nın yeni nesil Blackwell GPU’ları chiplet tasarımı kullanacak

Nvidia Nin Yeni Nesil Blackwell Gpu Lari Detaylaniyor168893 0 Nvidia’nın HPC ve yapay zeka müşterilerine yönelik yeni kuşak Blackwell GB100 ekran kartlarında büsbütün yonga seti dizaynına yahut daha bilindik formuyla chiplet dizaynına geçeceği söyleniyor. Sağlam bir kaynaktan gelen bu sav, Nvidia’nın yeni jenerasyonda önemli değişiklikler yapacağına işaret ediyor.

Nvidia da chiplet trenine biniyor

Güvenilir donanım sızıntısı Kopite7kimi’nin son söylentilerine nazaran iki şey ön plana çıkıyor: Birincisi, Nvidia’nın günümüz data merkezi segmenti için birinci chiplet dizaynını kullanması bekleniyor. Kısaca özetlemek gerekirse, Nvidia Blackwell GPU’larının başlangıçta chiplet rotasına giren birinci aile olması bekleniyordu, ta ki söylentiler şirketin buna yanaşmadığını ve daha standart bir monolitik tasarım kullanacağını bildirene kadar.

Nvidia Nin Yeni Nesil Blackwell Gpu Lari Detaylaniyor168893 1 Chiplet ve Monolitik tasarımların her ikisinin de avantajları ve dezavantajları bulunuyor lakin günümüzde performans artışı elde etmek için gereken maliyet ve verimlilik göz önüne alındığında, chiplet ve öbür gelişmiş paketleme teknolojileri AMD ve Intel üzere rakipler tarafından kullanılıyor.

Nvidia şimdiye kadar Hopper ve Ada Lovelace GPU’ları ile kesimin chiplet kullanmadan da ilerleyebileceğini kanıtladı ve her ikisi de watt başına en güzel performansı ve şirketin şimdiye kadar gördüğü en yüksek marjları sunma konusunda başarılı oldu. Fakat görünüşe nazaran ilerleyen vakitlerde bu durum değişecek ve Blackwell’den başlayarak chiplet trenine binilmiş olunacak. Blackwell GPU’larının veri merkezi ve yapay zeka segmenti için 2024 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Chiplet dizaynını kullanmak için uygun üretim tiplerini (TSMC 3nm, Samsung 4nm gibi) bir ortaya getirmek gerekiyor. Hasebiyle maliyet aktif bir süreç olsa da tedarik konusunda külfet yaşanmaması kritik değere sahip. TSMC’nin öncü paketleme teknolojisi CoWoS, AMD ve Nvidia’nın kullanabildiği kilit paketleme teknolojilerinden biri fakat her iki şirket de TSMC’nin en güzel teknolojisine erişmek için savaşıyor üzere görünüyor. Bu gayret ekseriyetle kimin daha fazla para teklif edebileceğine bağlı. Münasebetiyle koz, Nvidia’da.

Ayrıca, Nvidia’nın kullanmak istediği yonga seti tabanlı entegrasyon düzeyine bağlı olarak tedarik edilmesi gereken diğer değerli bileşenler de var. Hem AMD hem de Intel, tek bir yonga paketi üzerinde birkaç IP’yi entegre eden birtakım gelişmiş yonga seti paketleri yapıyor, bu nedenle Nvidia’nın Blackwell’deki birinci kuşak yonga seti mimarisi için dizaynının ne kadar gelişmiş olduğunu görmek değişik olacak. Öne çıkan ikinci şey ise Blackwell GPU’larının mimari yapısıyla ilgili. Blackwell GPU’larındaki grafik ve doku kümeleri üzere ünitelerin sayısının Hopper’dan çok fazla değişmediği, lakin iç ünite yapısının (SM/CUDA/Cache/NVLINK/Tensor/RT) değerli ölçüde değişeceği belirtiliyor. Münasebetiyle performans kazanımının bu temellere yayılması hedefleniyor.

İçerik
Nintendo Switch 2’nin işlemcisi netleşmiş olabilir

2017 yılında piyasaya sürülen Nintendo Switch ile kıymetli bir satış başarısına imza atan Nintendo, konsolun halefi üzerinde hazırlıklara başladı.1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Intel Meteor Lake işlemcileri masaüstüne gelmeyecek: İşte detaylar

Intel Genel Müdür Yardımcısı ve Bilgi Süreç Kümesi lideri Michelle Johnston Holthaus, Meteor Lake işlemcilerinin1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Uluslararası Uzay Kongresi 2026’da Türkiye’de düzenlenecek

Türkiye, uzay ve uzay endüstrisi alanında yeni adımlar atmaya devam ediyor. Halihazırda Bakü’de gerçekleştirilen Uluslararası1

1 dk. 6 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.