KATEGORİLER
Kripto Al Sat

NASA, Mars’ta oksijen üretmeyi başardı

Nasa Mars Ta Oksijen Uretmeyi Basardi168640 0 NASA’nın Perseverance keşif aracındaki bir aygıt Mars’ta oksijen üreterek bir birincisi gerçekleştirdi. Ekmek kızartma makinesi büyüklüğündeki MOXIE adlı aygıt, bir astronotu birkaç saat idare edecek kadar oksijen üreterek gelecekteki insan keşifleri için umut verdi.

Şubat 2021‘de kızıl gezegene inen Perseverance keşif aracı, iki yıldan uzun bir müddettir az ölçüde oksijen üretmek için periyodik olarak atmosferdeki karbondioksiti yakıyor. NASA, mikrodalgadan daha büyük olmayan bir aygıt kullanarak, bir astronotu yaklaşık üç saat boyunca destekleyebilecek toplam 122 gram oksijen çıkarmayı başardı.

Mars’ta ömür için gerekli olan tek şey oksijen mi?

Bir astronot için 10 dakika boyunca yaklaşık 5 gram oksijenin yeterli olduğu ve daha büyük ölçekte üretimin insan ömrünü destekleyebileceği ve ayrıyeten gelecekteki keşifler sırasında roket yakıtı sağlayabileceği belirtiliyor. Yönetici Yardımcısı Pam Melroy hususla ilgili olarak:

MOXIE’nin etkileyici performansı, Mars’ın atmosferinden oksijen çıkarmanın mümkün olduğunu gösteriyor – gelecekteki astronotlara solunabilir hava yahut roket itici yakıt sağlamaya yardımcı olabilecek oksijen” tabirlerini kullandı.

Nasa Mars Ta Oksijen Uretmeyi Basardi168640 2 Mars atmosferinin %95’inin karbondioksit olduğu düşünüldüğünde, türev materyal sıkıntısının yaşanacağı düşünülmüyor. Lakin süreci hızlandırmanın yollarınının bulunması gerekiyor. Çünkü Kızıl Gezegeni fethetme yolundaki tek sorun bu da değil. Üzerindeki şiddetli soğuk (ortalama sıcaklık -62 °C) uzay giysisi olmayan bir insanı hızla dondurabilir ve birebir vakitte düşük atmosferik basınç kan dolanımı sorunlarına yol açabilir. Ayrıyeten yüksek seviyede kanserojen radyasyonu da unutmamak gerek.
İçerik
Samsung 1 inç formatında sensörler hazırlıyor

Akıllı telefon kameralarında artık 1 inç tipindeki sensörler tanınan olmaya başladı. 1 inç boyutlarına yakın1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
Dyson’ın en güçlü kablosuz süpürgesi Dyson Gen5detect, Türkiye’de satışa çıktı

Dyson’ın Mayıs 2023’te tanıtımını yaptığı ve bugüne kadarki en güçlü kablosuz süpürgesi Dyson Gen5detect, Türkiye’de1

6 dk. 3 Okundu
İçerik
Şişirilebilir endüstriyel güneş ısıtma sistemi

Isı enerjisi günümüzde çokça göz arşı ettiğimiz ancak en çok kullandığımız güç cinslerinden biri. Merkezi1

2 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.