KATEGORİLER
Kripto Al Sat

NASA, 2040 yılına kadar Ay’da evler inşa etmeyi planlıyor

Nasa 2040 Yilina Kadar Ay Da Evler Insa Etmeyi Planliyor169418 0 ABD ulusal uzay ajansı NASA, 2040 yılına kadar Ay’da meskenler inşa etmeyi planlıyor ve ajanstan birkaç bilim insanı New York Times’a çalışmaların halihazırda devam ettiğini söyledi. Ajans, Ay’a geri dönmeye hazırlanıyor ve astronotlarının Ay’da 3D yazıcıyla inşa edilen bir meskende uzun mühlet kalabilmelerini umuyor.

Ay’da meskenler inşa edilecek

Ay, insanlığın bir sonraki atılımı gerçekleştirmesi için son derece kritik değere sahip. İnsanlığın gezegenler ortası bir ırk olması için Ay, son derece güçlü fırsatlar sunuyor. Birçok uzay ajansı Ay’da üstler kurmayı hedefliyor. NASA ise üstlerle birlikte meskenler de inşa ederek uyduyu bir yerleşim yeri haline getirmeyi planlıyor. Aslında bu, halihazırda plandan da öteye gitmiş durumda. Austin merkezli 3D baskı şirketi ICON, Olympus Projesi olarak isimlendirilen projede Ay toprağını kullanarak meskenler inşa edecek. NASA’nın teknoloji olgunlaştırma direktörü Niki Werkheiser verdiği demeçte, “Doğru vakitte, yanlışsız insanları ortak bir gaye için bir ortaya getirdik, bu yüzden oraya ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi.

ICON, 32 metrekarelik birinci prototip meskenini Mart 2018’de Austin’de Vulcan isimli tescilli bir makine ile inşa etmişti. Firma, Austin’de 400’den fazla mesken ve Meksika’nın kırsal kısmındaki fakirler için kasırgaya sağlam konutlar inşa ediyor. Şirket 2020’den beri NASA ile çalışıyor ve 2022’de Ay ve Mars kaynaklarını yapı materyali olarak kullanan inşaat sistemleri kurmak için 57 milyon dolar finansman aldı.

Testler gelecek yıl yapılacak

Nasa 2040 Yilina Kadar Ay Da Evler Insa Etmeyi Planliyor169418 1 Şirket, meskenleri ve başka binaları oluşturacak beton gibisi maddeyi oluşturmak için Ay’ın yüzeyindeki toz, kaya ve mineral kesimlerini kullanmayı planlıyor. Lakin buradaki zorluk materyalden çok fizikle ilgili. ICON‘un yazıcısı önümüzdeki şubat ayında NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde uzay şartlarıyla nasıl başa çıkacağını görmek için test edilecek. NASA, meskenlerin ötesinde, kapılardan fayanslara ve mobilyalara kadar öbür mesken eşyaları üzerinde üniversiteler ve özel şirketlerle birlikte çalışıyor. Atmosferle nasıl başa çıkılacağı (ya da çıkılıp çıkılmayacağı) konusunda şimdi bir açıklama yok.

Ancak tüm bunlardan evvel NASA’nın astronotları başarılı bir halde Ay’a geri göndermesi gerekiyor. Her şey plana uygun giderse, Artemis 2 misyonu 2024 yılında astronotları Ay yörüngesine gönderecek. Artemis 3 görevi ise 2025 ya da 2026’da SpaceX’in Starship’inin yardımıyla Ay’ın güney kutbuna inecek ve insanları yüzeye geri gönderecek.

İçerik
Google Pixel 9 serisi daha büyük ekran boyutlarına sahip olacak

Teknoloji devlerinden Google, geçtiğimiz günlerde yeni Pixel 8 serisini piyasaya sürdü. Bu seri ile dikkatleri1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Sahte hesaplara son! X’te kimlik tabanlı doğrulama dönemi başladı

Bir müddettir eski ismi Twitter olan X’e kimlik kartı tabanlı hesap doğrulama özelliğinin geleceği söyleniyordu.1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Google yapay zeka çiplerini tedarik eden Broadcom’un üstünü çizdi

Google son birkaç yıldır yapay zeka teknolojisi ve yüksek hacimli data merkezlerine yönelik çipler geliştirmek1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.