KATEGORİLER
Kripto Al Sat

NASA, Ay’da veri depolamak için blockchain kullanmayı planlıyor

Nasa Ay Da Veri Depolamak Icin Blockchain Kullanmayi Planliyor169097 0 Uzay ajansı NASA, bilgisayar teşebbüsü Lonestar ve Man Adası yeni bir data depolama tahliline öncülük etmek için güçlerini birleştiriyor: Ay’da dataları inançlı bir biçimde depolamak için blockchain (blok zinciri) kullanmak. Blockchain teknolojisi sayesinde Ay keşfi yapan kuruluşların ve uzay ajanslarının bilgi doğruluğu ve şeffaflığının artırılması sağlanabilir.

BBC Science Focus’un raporuna nazaran uzay aracı, kargo ve misyon amaçları hakkındaki bilgiler de dahil olmak üzere, Ay vazifelerinin inançlı ve değiştirilemez bir kaydının, blockchain’in dağıtılmış defter teknolojisi kullanılarak Ay’da tutulabileceği düşünülüyor. Bu, Ay keşfi yapan kuruluşlar ve uzay ajansları için bilgi doğruluğunu ve şeffaflığını artırabilir.

Eğer Dünya’da yıkıcı bir felaket olursa

Nasa Ay Da Veri Depolamak Icin Blockchain Kullanmayi Planliyor169097 1 Fakat bu yeni işbirliği, gezegenimizin yaşanmaz hale gelmesi durumunda bilgilerin yahut sırların saklanmasını amaçlıyor. Digital Isle of Man’in inovasyon müdürü Kurt Roosen, verdiği demeçte, “Tarihte, bilginin kaybolduğu ya da kültürlerin yok olduğu birçok durum gördük” dedi. Bilim insanları işe Man Adası’ndan gelen pullarla depolama kapasitesini test ederek başlayacaklar. 2024 yılının şubat ayında Ay’a bir Ay bilgi küpü fırlatılacak. Bu küp, Artemis programının bir modülü olacak. Siyah renkli bir dikdörtgen formunda tasarlanan küp, üzerinde bir terabayt data taşıyacak ve güneş gücüyle çalışacak. Roosen’a nazaran gönderecekleri bilgiler sonsuza kadar Ay’da kalabilecek. Bu da onu yeryüzünde bulunan depolama tahlillerinden daha sürdürülebilir kılıyor. Fakat herkes Roosen ile birebir fikirde değil.

University College London’da bilgisayar bilimcisi olan Prof Peter Bentley, yaptığı açıklamada projenin çok pahalı olduğunu ve inançlı depolama için daha âlâ tahlillerin burada, dünyada bulunabileceğini söylüyor. Ek olarak, data hırsızlığı üzere problemleri bu usul de tam olarak Bentley’e nazaran çözmüyor.

Üç kuruluş planlarında ilerlerken, blok zinciri teknolojisini uzayda yahut Ay’da uygulamanın zorlu teknolojik ve lojistik engeller ortaya çıkaracağını unutmamak epeyce kıymetli. Bir ağ altyapısı oluşturmak ve sürdürmek, data transfer gecikmesini ele almak ve uzayın güçlü ortamında blok zinciri sistemlerinin güvenliğini ve dayanıklılığını sağlamak bu zorluklardan birkaçı. Ek olarak, uzay faaliyetlerinde rastgele bir blok zinciri uygulaması muhtemelen memleketler arası uyuma, düzenleyici çerçevelere ve uzayda çalışan ülkeler ile kuruluşlar ortasında mutabakatlara da gereksinim duyacak. Fakat en nihayetinde Ay üsleri için Ay bilgi merkezleri bir noktada kurmak gerekecek.

İçerik
MediaTek mobil dünyada liderliğini kaybedebilir

Başarısız geçen Helio X macerası sonrasında tabana vuran MediaTek, önemli bir yine yapılanma sürecine girdi1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Telegram’ın kurucusu Hamas kanalını neden kapatmadıklarını açıkladı

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, Filistinli Hamas örgütüne ilişkin Telegram kanalını neden kapatmadıklarını açıkladı. Tanınan iletileşme1

1 dk. 6 Okundu
İçerik
M3 işlemcili MacBook Air ve MacBook Pro 2024’e ertelenmiş olabilir

2020 yılında kendi tasarladığı M1 çip setini tanıtan Apple; MacBook Air, MacBook Pro, Mac küçük1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.