KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Intel İnovasyon 2023’te yapay zeka ve yeni işlemci teknolojileri duyuruldu

Intel Inovasyon 2023 Te Neler Tanitildi169189 0 Intel, yıllık Intel İnovasyon aktifliğinin üçüncüsünü 19-20 Eylül tarihlerinde düzenledi. Bu toplantıda, yapay zekayı her yere taşıyacak teknolojiler tanıtıldı. Ayrıyeten yapay zekayı istemci, uçtan ağ ve buluta kadar tüm iş yüklerinde daha erişebilir hale getirecek teknolojiler duyuruldu.

Etkinliğin açılışında Intel CEO’su Pat Gelsinger, geliştiricilere yönelik sunum yaptı. Gelsinger, sunumda Intel’in yapay zeka yeteneklerini donanım eserlerine nasıl taşıdığını, açık ve çok mimarili yazılım tahlilleri aracılığıyla nasıl erişilebilir hale getirdiğini gösterdi. Gelsinger ayrıyeten yapay zekanın “silikon ve yazılımın büyüsüyle büyüyen bir ekonomi” olan “Silikonomi”nin gelişmesine yardımcı olduğunun da altını çizdi.  Bugün silikonun beslediği 574 milyar dolarlık sanayi, yaklaşık 8 trilyon dolar kıymetinde global bir teknoloji iktisadına güç veriyor. 

Gelsinger, 14 Aralık’ta tanıtılacak Core Ultra “Meteor Lake” serisinin üyelerinden Intel 7’nin halihazırda yüksek hacimli üretimde olduğunu, Intel 4’ün üretime hazır olduğunu ve Intel 3’ün bu yılın sonunda piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Intel Inovasyon 2023 Te Neler Tanitildi169189 1 Gelsinger ayrıyeten Intel’in 2024’te istemci bilgisayar pazarına girecek olan Arrow Lake işlemcisi için birinci test çiplerini içeren bir Intel 20A plakayı da gösterdi. Intel 20A, Intel’in art taraf güç dağıtım teknolojisi olan PowerVia’yı ve RibbonFET ismi verilen her tarafı kapılı (gate-all-around) yeni transistör dizaynını içeren birinci süreç düğümü olacak. PowerVia ve RibbonFET’ten de yararlanan Intel 18A, 2024’ün ikinci yarısında üretime hazır olma yolunda ilerliyor. Intel’in Moore Maddesi’ni ileriye taşımasının bir öbür yolu da yeni materyaller ve Intel’in bu hafta duyurduğu bir atılım olan cam alt katmanlar üzere yeni paketleme teknolojileridir. Cam alt katmanlar, bu on yılın sonunda piyasaya sürüldüğünde, yapay zekâ üzere data ağır, yüksek performanslı iş yüklerine olan gereksinimi karşılamaya yardımcı olmak için bir paket üzerindeki transistörlerin daima ölçeklendirilmesine imkan tanıyacak.
Intel Inovasyon 2023 Te Neler Tanitildi169189 2 Intel ayrıyeten Universal Chiplet Interconnect Express (UCIe) ile üretilmiş bir test çipi paketini de sergiledi. Gelsinger, Moore Maddesi’nin bir sonraki dalgasının çoklu çipletli paketlerle ve açık standartların IP entegrasyonundaki sürtünmeyi azaltması durumunda beklenenden daha da erken geleceğini söyledi. Geçen yıl oluşturulan UCIe standardı, farklı satıcılardan gelen çipletlerin birlikte çalışmasına imkan tanıyarak çeşitli yapay zekâ iş yüklerinin genişletilmesi için yeni dizaynları mümkün kılacak. Açık spesifikasyon, 120’den fazla şirket tarafından destekleniyor.

Test çipi, Intel 3 üzerinde üretilen bir Intel UCIe IP çipiyle TSMC N3E süreç düğümünde üretilen bir Synopsys UCIe IP çipini birleştirdi. Çipletler, gömülü çoklu kalıp orta ilişki köprüsü (EMIB) gelişmiş paketleme teknolojisi kullanılarak bağlandı.  Bu tanıtım; TSMC, Synopsys ve Intel Foundry Services’ın UCIe ile açık standart tabanlı bir çiplet ekosistemini destekleme taahhüdünü vurguluyor.

Performansı Artırmak ve Yapay Zekayı Her Yere Yaymak

Gelsinger, bugün Intel platformlarında geliştiriciler için mevcut olan yapay zekâ teknolojisi yelpazesine ve bu yelpazenin önümüzdeki yıl içinde nasıl kıymetli ölçüde genişleyeceğine dikkat çekti.

Yakın tarihli MLPerf AI çıkarım performans sonuçları, Intel’in en büyük, en güçlü üretken yapay zekâ ve büyük lisan modelleri de dahil olmak üzere yapay zekâ sürekliliğinin her kademesini ele alma konusundaki kararlılığını daha da güçlendiriyor. Sonuçlar ayrıyeten Intel Gaudi2 hızlandırıcısını, yapay zekâ bilişimi muhtaçlıkları için piyasadaki tek uygun alternatif olarak öne çıkarıyor. Gelsinger, büyük bir yapay zekâ harika bilgisayarının büsbütün Intel Xeon işlemciler ve 4.000 Intel Gaudi2 yapay zekâ donanım hızlandırıcısı üzerine kurulacağını ve ana müşterinin Stability AI olacağını açıkladı.

Alibaba Cloud’un Teknolojiden Sorumlu Lideri Zhou Jingren ise, Alibaba’nın yerleşik yapay zekâ hızlandırmalı 4. Kuşak Intel® Xeon® işlemcileri “üretken yapay zekâ(mız) ve büyük lisan modeli(miz) olan Alibaba Cloud’un Tongyi Temel Modelleri”ne nasıl uyguladığını açıkladı. Jingren, Intel’in teknolojisinin “yanıt müddetlerinde ortalama 3 kat hızlanmayla kayda kıymet iyileşmeler” sağladığını belirtti.

Intel ayrıyeten yeni jenerasyon Intel Xeon işlemcilerin ön gösterimini yaparak, 14 Aralık’ta piyasaya sürülecek olan 5. Jenerasyon Intel® Xeon® işlemcilerin birebir ölçüde güç kullanarak dünyanın data merkezlerine performans iyileştirmeleri ve daha süratli bellek kombinasyonu getireceğini de açıkladı. 2024’ün birinci yarısında piyasaya sürülecek olan e-çekirdek verimliliğine sahip Sierra Forest, 4. Kuşak Xeon’a kıyasla 2,5 kat daha uygun raf yoğunluğu ve watt başına 2,4 kat daha yüksek performans sunacak ve 288 çekirdekli bir versiyona sahip olacak2. P-çekirdek performansına sahip Granite Rapids ise Sierra Forest’ın lansmanının çabucak akabinde piyasaya sürülecek ve 4. Kuşak Xeon’a kıyasla 2 ila 3 kat daha yüksek yapay zekâ performansı sunacak2.

2025 yılında ise Clearwater Forest kod isimli yeni jenerasyon E-çekirdekli Xeon, Intel 18A süreç düğümünde sunulacak.

Intel Core Ultra işlemcili yapay zekâ bilgisayarı

Yapay zekâ da daha ferdî hale gelmek üzere. Gelsinger, “Yapay zekâ, bilgisayar tecrübesini temelden dönüştürecek, tekrar şekillendirecek ve tekrar yapılandıracak; bulut ve bilgisayarın birlikte çalışmasının gücüyle şahsî üretkenliği ve yaratıcılığı açığa çıkaracak” dedi ve ekledi: “Yeni bir yapay zekâlı bilgisayar çağını başlatıyoruz.”

Bu yeni bilgisayar tecrübesi, bilgisayarda güç tasarruflu yapay zekâ hızlandırma ve lokal çıkarım için Intel’in birinci entegre nöral süreç ünitesini ya da NPU’sunu içeren Meteor Lake kod isimli Intel Core Ultra işlemcilerle geliyor. Gelsinger sahnede bir dizi yeni yapay zekâlı bilgisayar kullanım örneğini gösterirken, Acer’ın Operasyon Yöneticisi Jerry Kao ise, Core Ultra ile güçlendirilmiş ve yakında piyasaya sürülecek olan bir Acer dizüstü bilgisayarın ön gösterimini yaptı. “Intel Core Ultra platformundan yararlanmak için Intel gruplarıyla birlikte bir Acer yapay zekâ uygulamaları paketi geliştiriyoruz” diye belirten Kao, “OpenVINO araç seti ve donanımı hayata geçirmek için birlikte geliştirilen yapay zekâ kütüphaneleriyle geliştiriyoruz” dedi.

Silikonominin Denetimini Geliştiricilere Vermek

Gelsinger, “İlerleyen yapay zekânın, tüm ekosisteme daha fazla erişim, ölçeklenebilirlik, görünürlük, şeffaflık ve inanç sunması gerekiyor” dedi.

Intel, geliştiricilerin bu geleceğe ulaşmasına aşağıdakilerle yardımcı olacağını açıkladı:

  • Intel Developer Cloud’un genel kullanıma sunulması: Intel Developer Cloud, geliştiricilerin derin öğrenme için Intel Gaudi2 işlemciler de dahil olmak üzere en son Intel donanım ve yazılım inovasyonlarını kullanarak yapay zekâyı hızlandırmalarına yardımcı oluyor ve 5. Kuşak Intel® Xeon® Scalable işlemciler ve Intel® Veri Center GPU Max Serisi 1100 ve 1550 üzere en yeni Intel donanım platformlarına erişim sağlıyor. Geliştiriciler Intel Developer Cloud’u kullanırken yapay zekâ ve HPC uygulamaları oluşturabilir, test edebilir ve optimize edebilirler. Ayrıyeten performans ve verimlilikle dağıtılan küçük ve büyük ölçekli yapay zekâ eğitimi, model optimizasyonu ve çıkarım iş yüklerini çalıştırabilirler. Intel Developer Cloud, hızlandırılmış bilişim ve kodun tekrar kullanımı ve taşınabilirliğini desteklemek için donanım seçimi ve özel programlama modellerinden özgürlük sağlamak üzere açık bir çoklu mimari, çok satıcılı programlama modeli olan oneAPI ile açık bir yazılımı temel alıyor.
  • OpenVINO araç setinin Intel Distribution’ının 2023.1 sürümü: OpenVINO, Intel’in istemci ve uç platformlardaki geliştiriciler için tercih ettiği yapay zekâ çıkarım ve dağıtım çalışma vaktidir. Sürüm, Meta’nın Llama 2 modeli üzere birçok üretken yapay zekâ modeli de dahil olmak üzere işletim sistemleri ve farklı bulut tahlilleri ortasında entegrasyon için optimize edilmiş evvelce eğitilmiş modeller içeriyor. ai.io ve Fit:match üzere şirketler, uygulamalarını hızlandırmak için OpenVINO’yu nasıl kullandıklarını sahnede gösterdiler: ai.io, rastgele bir potansiyel atletin performansını pahalandırmak için; Fit:match ise, tüketicilerin en uygun giysileri bulmalarına yardımcı olmak hedefiyle perakende ve sağlıklı ömür sanayilerinde ihtilal yaratmak için. 
  • Project Strata ve uçta lokal bir yazılım platformunun geliştirilmesi: Platform 2024 yılında modüler yapı taşları, üstün hizmet ve takviye teklifleriyle piyasaya sürülüyor. Akıllı uç ve hibrit yapay zekâ için gerekli altyapıyı ölçeklendirmeye yönelik yatay bir yaklaşım olan platform, Intel ile üçüncü taraf dikey uygulamalardan oluşan bir ekosistemi bir ortaya getirecek. Ayrıyeten geliştiricilerin dağıtık uç altyapısı ve uygulamaları oluşturmasını, dağıtmasını, çalıştırmasını, yönetmesini, bağlamasını ve güvenliğini sağlamasını mümkün kılacak.

Bunlar, Intel Innovation’dan gelen haberlerin yalnızca başlangıcı. Intel’in geliştiriciler için yapay zekâ fırsatları yaratma ve yapay zekâ ile güvenliğin yakınsamasını hızlandırma konusundaki başka sistemlerini Intel Teknolojiden Sorumlu Lideri Greg Lavender’dan öğrenmek için Intel Newsroom’u ziyaret edebilirsiniz.

İçerik
Kedi oyunu Stray, animasyon filmi oluyor

BlueTwelve Studio tarafından geliştirilen ve büyük beğeni toplayan kedi odaklı macera oyunu Stray'in gerçek bir1

2 dk. 4 Okundu
İçerik
Whatsapp son güncellemesi ile ne yenilikler getirdi? Ne yenilikler yolda?

Dünyanın en büyük anlık haberleşme uygulaması Whatsapp, iOS ve Android üzerinden test etmeye başladığı yabancılara1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Intel Meteor Lake işlemcileri masaüstüne gelmeyecek: İşte detaylar

Intel Genel Müdür Yardımcısı ve Bilgi Süreç Kümesi lideri Michelle Johnston Holthaus, Meteor Lake işlemcilerinin1

1 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.