KATEGORİLER
Kripto Al Sat

NASA, Ay görevlerinin temelindeki ciddi sorunu kabul etti

Nasa Nin Ay Gorevlerinin Temelinde Ciddi Sorunlar Var168638 0 Bir mühlet evvel halkın verdiği vergilerin ne kadar verimli harcandığını tahlil etmekle misyonlu olan ABD Hükümet Hesap Verebilirlik Ofisi, yayınladığı yeni raporda NASA ve SLS (Space Launch System- Uzay Fırlatma Sistemi) roketi hakkındaki maliyetleri ortaya koydu. Rapor, aslında herkesin bildiği bir şeyi itiraf ediyor: Bu maliyetlerle NASA’nın SLS programı sürdürülemez.

NASA’nın Ay programı sallantıda

Yayınlanan yeni rapor 2022 yılının sonlarında Artemis I vazifesiyle başarılı bir birinci fırlatma gerçekleştiren devasa roketin geliştirilmesi için NASA tarafından harcanan milyarlarca dolara odaklanıyor. Raporda şaşırtan bir formda NASA yetkilileri, roketin Artemis programının bir kesimi olarak Ay keşif eforlarını desteklemek için çok değerli olduğunu itiraf ediyor. Raporda, “Üst seviye NASA yetkilileri mevcut maliyet düzeylerinde SLS programının sürdürülemez olduğunu söyledi” deniliyor.

Nasa Nin Ay Gorevlerinin Temelinde Ciddi Sorunlar Var168638 1 Rapor tıpkı vakitte NASA’nın SLS roketi ve gelişimi dahil olmak üzere net bir harcama planı olmadığını da vurguluyor. Hasebiyle maliyetler hem sürdürülemez hem de meçhul bir boyutta. Birkaç ay evvelki raporlara nazaran NASA’nın Artemis Ay Programı için yaptığı harcamaların 2025 yılına kadar 93 milyar dolara ulaşması bekleniyor, buna 2022 yılına kadar SLS sistemi için harcanan 23.8 milyar dolar da dahil.

Ek olarak görünüşe nazaran NASA’nın maliyet varsayımlarıyla ilgili bir diğer sorun da Artemis vazifelerindeki gecikmelerin hesaba katılmamış olması. Son bilgiler ışığında Ay’ın etrafında mürettebatlı bir uçuş olması planlanan Artemis II misyonunun 2025’ten evvel fırlatılmaması muhtemel görünüyor. Emsal biçimde tam mürettebatlı Ay’a iniş vazifesi olan Artemis III‘ün de en az 2026’ya hatta daha da ilerisine sarkacağı belirtiliyor. Öte yandan NASA, SLS maliyetleriyle Artemis vazifelerinin birbirini etkilemeyeceğini söylüyor.

İçerik
Melissa Vargas ve Mete Gazoz, Realme 11 Pro Serisi’ni tanıttı

“Dare to Leap” ruhuyla kısa müddette dünyanın başkan telefon markalarından biri haline gelen Realme, yeni1

3 dk. 13 Okundu
İçerik
Spotify sanatçıların sayfalarına özel “merch” kısmı açtı

Dünyanın en büyük podcast ve çevrimiçi müzik uygulaması Spotify, sanatçı sayfalarına açtığı özel kısımla “merch”lerini1

1 dk. 17 Okundu
İçerik
Tarihi görev: NASA, bozulmamış ilk asteroit örneğini Dünya’ya getiriyor

NASA, ajansın uzayda topladığı birinci asteroit örneğinin hafta sonuna kadar Dünya'ya ulaşacağını açıkladı. Uzay ajansı,1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.