KATEGORİLER
Kripto Al Sat

NASA, asteroitten aldığı örnekleri açıklamaya hazırlanıyor

Nasa Asteroitten Aldigi Ornekleri Aciklamaya Hazirlaniyor169585 0 NASA, önümüzdeki çarşamba günü OSIRIS-REx uzay aracı tarafından Dünya’ya getirilen asteroit örneğini kamuoyuyla paylaşacak. Açıklama, Türkiye saati ile 18:00’da yapılacak canlı yayınla duyurulacak. Dünya’ya yakın asteroid “Bennu”nun yüzeyinden alınan kaya ve tozları içeren kapsül, 24 Eylül’de ABD’nin Utah çölündeki bir Savunma Bakanlığı eğitim alanına inmişti ve bilim insanları o vakitten beri çeşitli tahlilleri yapmak için çalışmalarda bulunuyorlardı.

Yıllar süren misyonda memnun son

OSIRIS-REx, 2020 yılında Bennu’dan numunesini aldı ve Mayıs 2021‘de Dünya’ya geri dönmeye başlamadan evvel sonraki bir buçuk yılını asteroidi üstten gözlemleyerek geçirdi. Geçtiğimiz ay Dünya’ya ulaşan kapsül, NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’ne getirilmişti. Öte yandan OSIRIS-REx hala uzayda ve artık OSIRIS-APEX ismi altındaki bir vazife kapsamında Apophis isimli bir asteroide gerçek ilerliyor.

Asteroid Bennu’nun 4,5 milyar yıldan daha yaşlı olduğu varsayım ediliyor, yani içindeki malzemeler Güneş sisteminin oluşumuna ve hayatın yapı taşlarının Dünya’ya nasıl ulaştığına dair ipuçları barındırıyor olabilir. Öte yandan bilim insanlarını sevindiren bir sorun da yaşanmış durumda. NASA yetkilileri OSIRIS-REx’in bu kadar fazla numune toplamasını beklemiyordu. OSIRIS-REx grubundan Christopher Sneadr, “Sahip olunabilecek en düzgün ‘sorun’, çok fazla gereç olması ve bunları toplamanın beklediğimizden daha uzun sürüyor olması” dedi.

İçerik
Xbox Series S 1TB, yeni renk seçeneğiyle çıktı: İşte fiyatı

Microsoft, daha fazla depolama alanı isteyen ve siyah rengi sevenler için yeni Xbox Series S1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Samsung Notes’un Galaxy Book harici dizüstü PC’lerde kullanılması engellendi

Samsung Notes artık resmi olarak Galaxy Book serisi dışındaki dizüstü bilgisayarlarda kullanılamıyor. Güney Koreli şirket1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
iOS 17.0.3 yayınlandı: iPhone 15 Pro’nun aşırı ısınma sorunu çözüldü!

Apple, iPhone 15 Pro’ların çok ısınma sorunu kabul etmiş ve yaptığı açıklamada sorunun titanyum dizaynla1

1 dk. 11 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.