KATEGORİLER
Kripto Al Sat

iPhone ekranlarında gizli QR kod: Ne işe yarıyor?

Iphone Ekranlarinda Gizli Qr Kod Ne Ise Yariyor169313 0 iPhone’un ekranında QR kod olduğunu biliyor muydunuz? Muhtemelen fark etmemişsinizdir. 2020 ve daha sonra çıkan iPhone’lara yerleştirilen mikroskobik kodlar Apple’ın üretim maliyetlerini denetim etmesine ve yüz milyonlarca tasarruf etmesine yardımcı oluyor.

Ekran altında zımnî QR kod

iPhone’un modülleri üzerinde çok sayıda QR kod var. Bu kodlar, Apple’ın bileşenlerin kökeni hakkında daha fazla ayrıntı bulmasına yardımcı oluyor lakin şaşırtan biçimde iPhone’un ekranında bile gizli bir karekod var. Barkodlar üretimin farklı aşamalarında iPhone’un camına kazınıyor. Apple, bunu üretim sınırında kusurları takip etmek ve en aza indirmek için kullanıyor. Bu kodlar kum tanesi büyüklüğünde ve iddia edileceği üzere sırf özel ekipmanlarla görülebiliyor.

Kodlar tam olarak Apple’ın Çinli tedarikçileri Lens Technology ve Biel Crystal’in kaç tane cam muhafaza ünitesi ürettiğini ve üretim süreci sırasında kaç tane kusurlu ünitesi çöpe attığını kesin olarak takip etmesine imkan tanıyor.

Bazı iPhone modellerinde (iPhone 12 gibi) QR kod ön hoparlörün çabucak üzerinde yer alıyor. Daha yeni iPhone modellerinde bu kod, ekranın alt kenarında siyah çerçeveye lazerle kazılı. Bu çeşit barkodu geliştirmenin sıkıntı olduğu söyleniyor. Hatta birinci ünitelerde kodun cam üzerine lazerle kazınması ekranın dayanıklılığını azaltmış ve düşme testlerinde camdaki çatlakların neredeyse tamamı QR kodun yerleştirildiği bölgede oluşmuş. Mühendisler halka ışıklı mikroskobik mercekler kullanarak yeni teknikler geliştirmek zorunda kalmış. Sonuçta bu kodlar uygulamaya koyulduğundan beri Apple’ın tedarikçileri daha az sayıda cam kapağı çöpe atmış. Sonuç olarak Apple yılda yüz milyonlarca dolar tasarruf etmiş.

İçerik
Telefon Hoparlör Temizlemesi

Telefon Hoparlör Temizlemesi - Gün içerisinde birçok farklı ortamda bulunuruz ve sürekli yer değiştiririz. Tuvalet,1

2 dk. 14 Okundu
İçerik
Google, 3 yıllık telefonuna yazılım desteği vermeyi kesti

Android üreticileri, aygıtlarına daha uzun mühlet yazılım takviyesi sunmak için çalışırken, Google’dan beklenmedik bir hareket1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
NASA, asteroidden topladığı örneklerin içeriğini açıkladı: Karbon ve su açısından zengin

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), OSIRIS-REx kapsülünün geçen ayın sonlarında büyük bir tantanayla Dünya'ya1

3 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.