KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Motor Gömleği Nedir?

Motor Gömleği Nedir? – Motor gömleği, pistonların içerisinde yer alan parçalardan birisidir. Pistonların içerisinde yanma işlemini gerçekleştirmektedir. Halk arasında motor gömleği olarak bilinse de aynı zamanda silindir gömleği olarak da adlandırılmaktadır. Benzinli ve dizel motorlarda farklı türde silindir gömleği yer almaktadır. Motorların çalışma stilleri nedeniyle dizel motorlarda sulu ve kuru motor gömleği yer alırken benzinli motorlarda su ve hava soğutmalı silindir gömleği yer almaktadır.

Esasen motor gömleği, aracın ateşlenmesini sağlayan temel parçalardan birisidir. Silindir boşluklarının içerisinde pistonların aşağı yukarı hareket etmesi görevinde dış çerçeveyi oluşturarak bu parçaları çevreler. Yani pistonlar motor gömleği içerisinde hareket etmektedir.

Motor Gömleği Ne İşe Yarar?

Pistonların iki tarafı da farklı yönlere bakmaktadır. Üst kısımda yanma odası yer alırken alt kısımda ise karter vardır. Karterin ana amacı ise, motora bilinmeyen maddelerin girmesini engellemek ve motor yağının soğumasını sağlamaktır. Yanma odasında ise motorun çalışması için gerekli ateşleme yapılmaktadır. Pistonlar, bu iki noktanın ortasında yer almaktadır. Motor gömleği ise bu pistonları çevrelemektedir.

Motor gömleğinin iç yüzeyi, yanma odası ve karter arasındaki sızdırmazlığı sağlayan segmanların sürtündüğü yüzeydir. Yani bir nevi her iki bölme arasında aracı görevini de görmektedir. Aynı zamanda yanma odasının da çerçevesini oluşturan motor gömleği, motor çalıştığı esnada çok yoğun bir ısı ve basınç kuvvetine maruz kalır. Bu nedenle motor gömleği, düzenli periyotlarla kontrol edilmeli ve artık kullanılamayacak seviyedeyse yenilenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde işlevini yerine getiremeyen motor gömleği, pistonlara ve motora doğrudan zarar verebilir ve hatta motorun çalışmamasına neden olabilir.

Motor gömleğinin işlevini yerine getirememesi sonucu segmanlar sızdırmazlık görevini yeteri kadar iyi yapamazlar. Bu nedenle motor yağ kaçırmaya başlar. Yağ kaçırma olayında ilk olarak motor gömleği kontrol edilmelidir.

Eğer motor gömleğinin ömrünü uzatmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İlk olarak bilmeniz gereken, motora uygun yağ kullanımıdır. Ek olarak bu yağ belirli kilometrelerde değiştirilmelidir. Bu sayede motor gömleği gereksiz bir baskıya maruz kalmayacaktır. Soğutma sıvısına antifriz katmayı ve aynı zamanda kalitesiz yağdan kaçınmayı unutmayın.

İçerik
Aile Toplum Kağıdı Nedir, Nereden Alınır?

Aile toplum kağıdı nedir, nereden alınır? Aile toplum kağıdı (aile nüfus kayıt örneği), aile bireylerinin…

2 dk. 31 Okundu
İçerik
Gelire Göre Kredi Tutarı Hesaplama

Gelire Göre Kredi Tutarı Hesaplama - Çekebileceğiniz kredi tutarı gelirinize göre değişkenlik gösterir. Aylık taksitlerin…

2 dk. 5 Okundu
İçerik
SEO Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Sitelerin ziyaretçi sayısını arttırması için arama motorlarında üst sıralarda yer alması şarttır. Sitelerinin büyümesini isteyen…

2 dk. 14 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.