KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Nasıl Yapılır? – Kablosuz internet ağları günümüzde oldukça büyük bir öneme sahip. Neredeyse hepimiz gün içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı kablosuz internet ağlarına ihtiyaç duyuyoruz. Evlerimizde ya da başka bir yerde kullanmakta olduğumuz internetlere kablosuz bağlantı kurabilmek için wifi şifresine ihtiyaç duymaktayız. Bu şifreyi zaman zaman unutabiliyoruz. Aslına baktığımız zaman wifi şifresini öğrenmek için modem ara yüzüne giriş yapmanız yeterli olacaktır. Fakat modem ara yüzüne giriş yapmak biraz zahmetli bir iş ve her insan bu alana nasıl giriş yapacağını bilemeyebiliyor ya da bu alana giriş yapmak için istenen kullanıcı adı ya da şifre gibi bilgilerde unutulmuş olabiliyor. Bu durumda, ihtiyaç duyduğumuz wifi şifresini öğrenebilmek adına bilgisayardan wifi şifresi öğrenme nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyoruz. Peki, unuttuğumuz zaman wifi şifresini bilgisayar üzerinden nasıl öğrenebiliriz? Bu içeriğimizde sizlere, bilgisayardan wifi şifresi öğrenme işlemlerini nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi aktarmaya çalışacağız.

Bilgisayardan Wifi Şifresi Nasıl Öğrenilir?

Sizlerin de tahmin edebileceği gibi wifi şifresi öğrenmek için her işletim sisteminde izlenmesi gereken yol birbirinden farklı. Örneğin, Microsoft Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarda Wifi şifresi öğrenmek çok kolay bir işlemken, Mac OS işletim sistemlerinde biraz daha karmaşık bir hal alabiliyor. İşletim sistemlerine göre bilgisayardan wifi şifresi öğrenme nasıl yapılır sorusunun cevabı şu şekildedir;

Windows’ta Wifi Şifresi Öğrenme

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi diğer işletim sistemlerine kıyasla Windows’ta wifi şifresi öğrenmek çok daha kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek wifi şifrenizi oldukça kolay bir şekilde öğrenmeniz mümkün.

 • Bilgisayarınızın sağ alt kısmında yer almakta olan Wifi simgesine sağ tıkladıktan sonra, ‘Ağ ve İnternet Ayarları’ seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan sayfadan ‘Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir’ seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Ardından karşınıza yeni bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfadan da bağlantı kurmakta olduğunuz Wifi ağını bularak, sağ tıklayıp ‘Durum’ seçeneğini seçin.
 • Karşınıza yeni çıkacak olan bölümden ise ‘kablosuz özellikleri’ seçeneği ile devam etmeniz gerekiyor.
 • Son olarak, güvenlik sekmesine girmeniz ve karşınıza çıkacak olan ‘karakterleri göster’ seçeneğine onay vermeniz gerekiyor. Burada yer almakta olan ‘Ağ Güvenlik Anahtarı’ yazılı alandan, Wifi şifrenizi görüntülemeniz mümkündür.

Ayrıca bazı harici programlar vasıtası ile de wifi şifresi öğrenmek mümkündür. Fakat şifreyi öğrenmek amacıyla kullanacağınız programa, bilgisayarınızın Wifi ağına erişim izni vermeniz gerekeceğinden dolayı bu yöntem pek tavsiye edilmemekte olan bir yoldur.

Mac OS İşletim Sisteminde Wifi Şifresi Öğrenme

 • Eğer Mac OS işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanmakta iseniz izlemeniz gereken yollar biraz daha farklıdır. Aşağıda ki yöntemleri izleyerek Mac OS cihazlarınızda Wifi şifresini öğrenmeniz mümkündür.
 • Menü çubuğunun sağ üst köşesinde konumlanmış olan ‘Spotlight’ aramayı açın ve ardından arama kısmına ‘Anahtar Zinciri Eişimi’ yazdıktan sonra, enter tuşuna basın.
 • Kenar çubuğunda, Sistem seçeneğine tıklayın ve ‘Parolalar’ menüsüne giriş yapın.
 • Karşınıza çıkacak olan yeni sekmede kullanmakta olduğunuz Wifi ağının adına çift tıklamanız gerekmektedir. Ardından karşınıza çıkacak olan ‘Şifreyi Göster’ kutusunu işaretleyin.
 • Karşınıza çıkan yeni alanda sizden yönetici adı ve şifreniz istenmektedir. Bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor.
 • Bilgileri girmenizin ardından ‘şifreyi göster’ seçeneğinin yanında çıkacak olan alanda, Wifi şifreniz gözükecektir. Buradan wifi şifrenizi kopyalayabilirsiniz.

Bilgisayardan Wifi şifresi öğrenme nasıl yapılır sorusuna verilebilecek en net cevaplar bunlardır. Wifi şifreniz öğrenmek için işlem yapmaya başlamadan önce işletim sistemine dikkat etmeniz tavsiye edilir. Aksi takdirde herhangi bir sonuç alamaz, wifi şifrenizi öğrenemezsiniz.

İçerik
Rekabet Kurumu’ndan Mackolik’teki reklamlar hakkında kısıtlama

Rekabet Kurumu, canlı skor uygulaması Mackolik hakkında soruşturma açılmasına ve reklamlara kısıtlama uygulanarak süreksiz önlem1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Baidu, GPT-4’e rakip olacak yeni Ernie AI sürümünü tanıttı

Çinli teknoloji şirketi Baidu, üretken yapay zeka (AI) modeli Ernie’nin en yeni sürümünü tanıttı ve1

2 dk. 13 Okundu
İçerik
Yerçekiminin antimaddeyi etkilediği doğrulandı!

CERN'de yakın vakitte gerçekleştirilen bir deney Einstein'ın haklı olduğunu doğruluyor; antimadde, tabiatın öteki temel kuvvetleriyle1

2 dk. 9 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.