KATEGORİLER
Kripto Al Sat

MKE’den uçan deniz mayını: UÇA

Makine ve Kimya Sanayisi (MKE), IDEF’23 standında Havadan Atılabilir Hassas Deniz Mayını UÇA’yı tanıttı. UÇA’nın özellikleri neler?                               

Makine ve Kimya Sanayisi (MKE), dünyanın en büyük 4. savunma sanayi fuarı IDEF’23’te Havadan Atılabilir Hassas Deniz Mayını MKE UÇA projesini tanıttı. Ayrıyeten MKE standında 105 mm Boran Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüs sergilendi. MKE Ar-Ge Yöneticisi Selim Gemici, UÇA projesini Cem Sünbül’e anlattı.

MKE, TÜBİTAK SAGE ve Koç Savunma iş birliğiyle geliştirilen UÇA, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterindeki insansız hava araçları (İHA) ve savaş uçaklarına entegre edilecek. Bu araçlardan yüksek süratte atılarak suyun içerisine metre altı hassasiyetle mayın bırakacak. Kanatlı güdüm kiti sayesinde 70 kilometre uzaklığa kadar denizin içerisine mayın bırakılabilecek.

UÇA, su altındaki dost ve düşman ögelerini tanıyabilecek sisteme sahip olacak. Mayın üzerinde basınç, titreşim, manyetik anomali ve akustik sensörleri yer alacak. Bu sensörler sayesinde düşman gemi yahut denizaltılar yaklaştığında suyun altında infilak edecek. UÇA’nın 2024’ün başında envantere girmesi planlanıyor.

İçerik
Apple, oyun moduna sahip macOS 14 Sonoma’yı yayınladı: Neler sunuyor?

Apple sonunda macOS'un yeni sürümünü yayınladı. macOS 13 Ventura'nın yerini alan macOS 14 Sonoma'dan bahsediyoruz.1

3 dk. 3 Okundu
İçerik
Satürn’ün halkaları çarpışan iki uydunun kalıntıları olabilir

Yakın vakitte yayınlanan bir çalışma, Satürn'ün halkalarının birkaç yüz milyon yıl önce iki buzlu uydunun1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Windows 11 geride kaldı: Windows 10 pazar payında hala lider

Windows 11 iki yıl evvel piyasaya sürülmesine karşın hala Windows 10'un popülaritesine yetişebilmiş değil. StatCounter,1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.