KATEGORİLER
Kripto Al Sat

PC satışları “dibi gördü” ancak durum değişmek üzere

Pc Satislari Dibi Gordu Ancak Durum Degismek Uzere169614 0 Araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner, dünya çapındaki PC sevkiyatlarının bir evvelki yıla nazaran yüzde 9 azalarak 64,3 milyon adede gerilediğini açıkladı. Bu, global PC pazarı için arka arda sekiz çeyrektir düşüş yaşandığı manasına geliyor. Lakin bu eğilim önümüzdeki çeyrekten itibaren değişebilir.

Verileri yorumlayan Gartner Analist Yöneticisi Mikako Kitagawa’ya nazaran PC pazarı halihazırda tabana vurmuş durumda. Kitagawa, yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi: “Eğitim pazarından gelen mevsimsel talep üçüncü çeyrekte sevkiyatları artırdı, fakat kurumsal PC talebi zayıf kaldı ve bir ölçü büyümeyi dengeledi. Satıcılar da PC envanterini azaltma tarafında dengeli bir ilerleme kaydetti ve tatil satışları çökmediği sürece envanterin 2023 sonuna kadar olağana dönmesi bekleniyor.”

Bu alıntının sonundaki yorumlar enteresan. Bilhassa enflasyon oranı ve insanların karşı karşıya kaldığı hayat maliyeti baskıları göz önüne alındığında.

Apple en büyük kaybeden

Pc Satislari Dibi Gordu Ancak Durum Degismek Uzere169614 1 Öte yandan tüm PC satıcıları ortasında sadece HP sevkiyatlarda bir büyüme gördü ve bu da yüzde 6,4 üzere epeyce mütevazı bir orandı. Şaşırtan bir biçimde Apple, yüzde 24,2’lik bir düşüşle sevkiyatlarda en büyük düşüşü gördü. Bu epey şaşırtan zira Apple’ın sevkiyatları bu yıl yükselirken rakiplerinde düşüşler görülüyordu. Pazar hissesi bakımından Lenovo, yüzde 25,1 ile başkan olurken Apple ise yüzde 11,7 olan pazar hissesini yüzde 9,7’ye düşürdü.

Öte yandan uzmanlara nazaran en makûs günler geride bırakılmış olabilir. Ticari bilgisayar pazarı, Windows 11 yükseltmelerinin de tesiriyle bir sonraki yenileme döngüsüne hazır üzere görünüyor. Pandemi sırasında satın alınan PC’ler de tıpkı halde yenileme döngüsüne giriyor ve münasebetiyle tüketici tarafında taleplerin toplanmaya başlayacağı düşünülüyor. Gartner, 2024 yılında iş ve tüketici segmentlerinde öngörülen büyüme ile dünya çapında PC pazarında yüzde 4,9’luk bir büyüme görmeyi bekliyor.

İçerik
Redmi Buds 5 tanıtıldı: Aktif gürültü engelleme, 40 saat pil ömrü, uygun fiyat

Xiaomi yeni bir uygun fiyatlı kablosuz kulaklık tanıttı. Redmi Buds 5 ismi altında piyasaya sürülen1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
Adobe, İçeriklerin Yapay Zekâyla Yapılıp Yapılmadığını Gösterecek

Amerika Birleşik Devletleri merkezli dünyanın en büyük grafik tasarım şirketi olan Adobe, görsellerin içine eklenecek1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
Bilim insanlarına göre insanlık, nüfus çöküşüyle yok oluşun eşiğine gelmişti

Bilim beşerlerine nazaran, insanın birinci ataları 800.000 ila 900.000 yıl evvel ciddi bir evrimsel darboğazda1

3 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.