KATEGORİLER
Kripto Al Sat

PC satışları “dibi gördü” ancak durum değişmek üzere

Pc Satislari Dibi Gordu Ancak Durum Degismek Uzere169614 0 Araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner, dünya çapındaki PC sevkiyatlarının bir evvelki yıla nazaran yüzde 9 azalarak 64,3 milyon adede gerilediğini açıkladı. Bu, global PC pazarı için arka arda sekiz çeyrektir düşüş yaşandığı manasına geliyor. Lakin bu eğilim önümüzdeki çeyrekten itibaren değişebilir.

Verileri yorumlayan Gartner Analist Yöneticisi Mikako Kitagawa’ya nazaran PC pazarı halihazırda tabana vurmuş durumda. Kitagawa, yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi: “Eğitim pazarından gelen mevsimsel talep üçüncü çeyrekte sevkiyatları artırdı, fakat kurumsal PC talebi zayıf kaldı ve bir ölçü büyümeyi dengeledi. Satıcılar da PC envanterini azaltma tarafında dengeli bir ilerleme kaydetti ve tatil satışları çökmediği sürece envanterin 2023 sonuna kadar olağana dönmesi bekleniyor.”

Bu alıntının sonundaki yorumlar enteresan. Bilhassa enflasyon oranı ve insanların karşı karşıya kaldığı hayat maliyeti baskıları göz önüne alındığında.

Apple en büyük kaybeden

Pc Satislari Dibi Gordu Ancak Durum Degismek Uzere169614 1 Öte yandan tüm PC satıcıları ortasında sadece HP sevkiyatlarda bir büyüme gördü ve bu da yüzde 6,4 üzere epeyce mütevazı bir orandı. Şaşırtan bir biçimde Apple, yüzde 24,2’lik bir düşüşle sevkiyatlarda en büyük düşüşü gördü. Bu epey şaşırtan zira Apple’ın sevkiyatları bu yıl yükselirken rakiplerinde düşüşler görülüyordu. Pazar hissesi bakımından Lenovo, yüzde 25,1 ile başkan olurken Apple ise yüzde 11,7 olan pazar hissesini yüzde 9,7’ye düşürdü.

Öte yandan uzmanlara nazaran en makûs günler geride bırakılmış olabilir. Ticari bilgisayar pazarı, Windows 11 yükseltmelerinin de tesiriyle bir sonraki yenileme döngüsüne hazır üzere görünüyor. Pandemi sırasında satın alınan PC’ler de tıpkı halde yenileme döngüsüne giriyor ve münasebetiyle tüketici tarafında taleplerin toplanmaya başlayacağı düşünülüyor. Gartner, 2024 yılında iş ve tüketici segmentlerinde öngörülen büyüme ile dünya çapında PC pazarında yüzde 4,9’luk bir büyüme görmeyi bekliyor.

İçerik
NASA, asteroitten aldığı örnekleri açıklamaya hazırlanıyor

NASA, önümüzdeki çarşamba günü OSIRIS-REx uzay aracı tarafından Dünya'ya getirilen asteroit örneğini kamuoyuyla paylaşacak. Açıklama,1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Avrupa Birliği, X’in (Twitter) dezenformasyon sorunu ortaya koydu

Daha evvel Twitter olarak bilinen X şirketi, platformundaki yanlış bilgi ölçüsü nedeniyle yakında kendisini Avrupa1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Google Pixel 9 serisi daha büyük ekran boyutlarına sahip olacak

Teknoloji devlerinden Google, geçtiğimiz günlerde yeni Pixel 8 serisini piyasaya sürdü. Bu seri ile dikkatleri1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.