KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft’un Activision Blizzard anlaşması son onayını aldı

Microsoft Un Activision Blizzard Anlasmasi Resmen Onaylandi169716 0 Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA), Microsoft’un 68,7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımı için son kararı verdi. Başlangıçta bulut oyunlarıyla ilgili tasalarını lisana getiren düzenleyici, üç haftalık bir bekleyişin akabinde anlaşmaya yeşil ışık yaktı. An prestijiyle oyun tarihindeki en büyük birleşmenin önü açılmış durumda

Activision Blizzard mutabakatı artık sonuçlanıyor

Bilmeyenler için Nisan ayında CMA, Activision Blizzard satın alımının bulut oyun pazarında rekabeti engelleceğine yönelik kararıyla muahedeyi engelledi. Çabucak akabinde mutabakatın önündeki pürüzler birer birer kalkarken, Microsoft’a endişeleri çözmek için ikinci bir baht verildi. Bu noktada Microsoft, Activision Blizzard’ın bulut yayın haklarını Ubisoft’a satmayı kabul ederek önerilen satın alma sürecini tekrar yapılandırmaya çalıştı.

Öyle ki bu mutabakatta, Ubisoft’un 15 yıl içinde yayınlanacak oyunların bulut yayın haklarına sahip olacağı belirtildi. Görünüşe nazaran bu karar, CMA’yı tatmin etmeye yetmiş üzere görünüyor. İşte CMA tarafından yapılan açıklama:

Activision’ın bulut yayın haklarının Ubisoft’a satılması, ortalarında Call of Duty, Overwatch ve World of Warcraft üzere oyunların da bulunduğu değerli ve tanınan içeriğin dağıtımının, bulut oyunlarıyla ilgili olarak Microsoft’un denetimi altına girmesini önleyecek. Yeniden yapılandırılan mutabakat, CMA’nın bu yılın başlarında sonuçlanan orjinal soruşturmasının akabinde yaşadığı tasaları büyük ölçüde giderdi. 

CMA’dan gelen karar sonrasında, oyun tarihindeki en büyük birleşmenin önü açılmış durumda. Lakin geriye tek bir potansiyel pürüz kalıyor. Bildiğiniz üzere FTC, anlaşmaya itiraz etme teşebbüsünde ileriyor. Bu teşebbüsün muahedeyi engellemek yerine Activision Blizzard’ın bir kısmını yahut tamamını elden çıkarmaya zorlama ihtimali var. Ancak bu türlü bir türel uğraşın yıllar alacağı ve meyve vermesi pek mümkün görünmüyor.

Anlaşma tamamlandığında Microsoft’un Call of Duty, World of Warcraft ve Diablo üzere birçok AAA oyunun sahibi olacağını belirtelim. Üstelik bu birleşme sonucunda birçok üretimin Game Pass abonelik hizmetine eklemesi bekleniyor. Fakat Call of Duty Çağdaş Warfare 3 ve Diablo 4 üzere oyunlar önümüzdeki yıla kadar servise dahil edilmeyecek. 

İçerik
Bunun da gördük: iPhone 15 siparişleri helikopterle indirildi

Birinci iPhone piyasaya çıktığından bu yana satış günü mağazalarda oluşan uzun kuyruklar klasik hale geldi.1

1 dk. 11 Okundu
İçerik
Microsoft, veri merkezlerini nükleer reaktörlerle besleyecek

Microsoft'un yakın vakitte yayınladığı bir iş ilanında şirketin yeni güç teşebbüsüne liderlik edecek bir nükleer1

2 dk. 6 Okundu
İçerik
Dünyanın ilk yapay enerji adası için düğmeye basıldı

Güç alanındaki atılımlar sürmeye devam ediyor. Artık santral tipi sistemler demode kalırken gelecek, güç adaları1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.