KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft, veri merkezlerini nükleer reaktörlerle besleyecek

Microsoft Veri Merkezlerini Nukleer Reaktorlerle Besleyecek169159 0 Microsoft’un yakın vakitte yayınladığı bir iş ilanında şirketin yeni güç teşebbüsüne liderlik edecek bir nükleer teknoloji uzmanı aranıyor. “Nükleer Teknoloji Baş Program Yöneticisi” başlıklı bu üst seviye konum, Microsoft’a SMR (Small Modular Reactor) ve öteki mikro reaktör dizaynlarına odaklanan global bir güç stratejisinin geliştirilmesi, olgunlaştırılması ve uygulanmasında yardımcı olmayı amaçlıyor.

Small Modular Reactor yahut Türkçe sözle küçük modüler nükleer reaktörler, yeni kuşak nükleer fisyon reaktörleri için önerilen bir teknolojiyi temsil ediyor. İsminden da anlaşılacağı üzere SMR’ler klasik reaktörlerden daha küçüktür; bir yerde inşa edilebilir ve daha sonra öbür bir yere nakledilip kurulabilir. Bu reaktörler şimdilik prototip basamakta bulunuyorlar.

Microsoft, nükleer reaktör inşa edebilir

Microsoft’a dönersek, iş ilanında CEO Satya Nadella’nın “bir sonraki büyük bilgi süreç dalgasının doğmakta olduğunu”, bulut ve yapay zeka modellerinin yeni “baskın bilgi süreç platformu” olarak ortaya çıktığını belirten bir alıntı yer alıyor. Bulut ve yapay zeka algoritmalarının değerli miktarda güç kaynağı gerektirdiğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle Microsoft, SMR dizaynlarına dayalı kendi güç üretim tesislerini inşa etme mümkünlüğünü araştırıyor üzere görünüyor.

Yeni işe alınacak kişi, SMR ve başka mikro reaktör dizaynlarının Microsoft Cloud‘un mevcut bilgi merkezlerine entegre edilmesine yönelik teknik değerlendirmelere liderlik edecek. Ülkü adayın güç kesiminde daha evvel tecrübe sahibi olmasının yanı sıra nükleer teknolojiler ve düzenleyici işler konusunda derin bir bilgiye sahip olması gerekiyor.

SMR’lere olan ilgi büyüyor

Microsoft Veri Merkezlerini Nukleer Reaktorlerle Besleyecek169159 1 Şu an itibariyle, küçük modüler reaktörler ve öbür yeni kuşak nükleer reaktörler hala prototip etabında olsa da 19 farklı ülkede bu tir aygıtların geliştirilmesi sürüyor. Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, şirketi TerraPower aracılığıyla yenilikçi nükleer reaktörlerin güçlü bir savunucusu olarak öne çıkıyor.

Microsoft açıkça kompakt nükleer reaktörler için gelişmekte olan pazarda erken bir iştirakçi olmayı hedefliyor ve bu yalnızca füzyon ile ilgili değil. Şirket bu yılın başlarında Helion Energy ile beş yıl içinde çalışan yeni bir füzyon güç aygıtı geliştirmek üzere bir muahede yapmıştı. Öte yandan SMR’ler etrafındaki ilgi giderek büyüyor. Westinghouse, NuScale Power, NASA, DARPA ve Rolls-Royce üzere değerli firmalar bu alanda çalışıyor. Kimileri dünya tabanlı tesisler kurmayı hedeflerken son üç firma uzay yabanlı sistemleri öneriyor.

İçerik
Lenovo’nun yeni Legion 9i modeli sıvı soğutma, Mini LED ve dahasıyla geliyor

Lenovo'nun yeni amiral gemisi oyuncu dizüstü bilgisayarı Legion 9i, kasanın içinde sıvı soğutmayla birlikte geliyor.1

3 dk. 2 Okundu
İçerik
Yıllardır beklenen Paint özelliği nihayet Windows’a geldi

Microsoft, son birkaç güncellemede Paint için ham ömür kalitesi hem de özellik seviyesinde iyileştirmeler sağladı.1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Microsoft, yeni Windows özelliklerini sızdıranları Insider programından atıyor

Microsoft son periyotta kullanıcıların Windows işletim sistemine eklenecek yeni özellikleri test etmelerine fırsat veren Windows1

1 dk. 9 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.