KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Dünyanın ilk yapay enerji adası için düğmeye basıldı

Dunyanin Ilk Yapay Enerji Adasi Icin Dugmeye Basildi169421 0 Güç alanındaki atılımlar sürmeye devam ediyor. Artık santral tipi sistemler demode kalırken gelecek, güç adaları etrafında dönecek üzere duruyor. Bir müddettir proje bazında ilerleyen dünyanın birinci yapay güç adası ise gerekli olan etraf müsaadesini kısa bir mühlet evvel aldı. Belçika açıklarında kurulacak olan bu güç adası için ise artık her şey hazır durumda.

Yapay güç adası için kritik adım

Princess Elisabeth Island, açık deniz rüzgar çiftliklerini Belçika anakarasına bağlayacak ve birebir vakitte İngiltere ve Danimarka ile gelecekteki orta ilişkiler için bir merkez vazifesi görecek olan deniz üzerinde inşa edilecek bir elektrik şebekesi olarak faaliyet gösterecek. Belçikalı elektrik iletim sistemi operatörü Elia Group, bu projenin geliştiricisi pozisyonunda ve firma, bu yılın başında inşaat için müsaade müracaatında bulunmuştu. Onayın çıkmasıyla birlikte inşaatın Mart 2024’te başlaması ve Ağustos 2026’ya kadar tamamlanması hedefleniyor.

Princess Elisabeth Island, Kuzey Denizi’nde, Belçika kıyılarının yaklaşık 45 km açığında kurulacak ve gelecekteki 3,5 gigawatt (GW) açık deniz rüzgar çiftliğinin bir modülü olacak. Dünyanın birinci yapay güç adası, denizaltı kabloları aracılığıyla rüzgar türbinlerinden güç alacak ve daha sonra yüksek voltajlı elektriğe dönüştürülerek Belçika anakarasına ve başka Avrupa ülkelerine dağıtılacak. Güç adası hem gerçek akımı (HVDC) hem de alternatif akımı (HVAC) birleştirecek.

Prenses Elisabeth Adası’nın 2030 yılına kadar tüm rüzgar çiftliklerine ve anakaraya büsbütün bağlanması bekleniyor. Projeye aşağıdaki görüntüden göz atabilirsiniz:

İçerik
Antarktika, son 25 yılda buz kütlesinin yüzde 40’ını kaybetti

Dünya, sıcak hava dalgalarından orman yangınlarına kadar iklim değişikliğinin sonuçlarıyla çaba ederken ülkelerin, süratle eriyen1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Google Translate yepyeni özelliklere kavuştu: Yüzyüze modu ve daha fazlası

Google’ın tanınan çeviri uygulaması Google Translate, hem web hem de Translate (Çeviri) uygulama tarafında daima olarak1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Apple, iPhone 15 USB-C portu hakkında detayları paylaştı

Apple, iPhone 15 serisiyle Lightning’den USB-C’ye geçiş yaptı. Wonderlust etkinliğinde düz iPhone 15’lerin USB 2,1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.