KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Dünyanın ilk yapay enerji adası için düğmeye basıldı

Dunyanin Ilk Yapay Enerji Adasi Icin Dugmeye Basildi169421 0 Güç alanındaki atılımlar sürmeye devam ediyor. Artık santral tipi sistemler demode kalırken gelecek, güç adaları etrafında dönecek üzere duruyor. Bir müddettir proje bazında ilerleyen dünyanın birinci yapay güç adası ise gerekli olan etraf müsaadesini kısa bir mühlet evvel aldı. Belçika açıklarında kurulacak olan bu güç adası için ise artık her şey hazır durumda.

Yapay güç adası için kritik adım

Princess Elisabeth Island, açık deniz rüzgar çiftliklerini Belçika anakarasına bağlayacak ve birebir vakitte İngiltere ve Danimarka ile gelecekteki orta ilişkiler için bir merkez vazifesi görecek olan deniz üzerinde inşa edilecek bir elektrik şebekesi olarak faaliyet gösterecek. Belçikalı elektrik iletim sistemi operatörü Elia Group, bu projenin geliştiricisi pozisyonunda ve firma, bu yılın başında inşaat için müsaade müracaatında bulunmuştu. Onayın çıkmasıyla birlikte inşaatın Mart 2024’te başlaması ve Ağustos 2026’ya kadar tamamlanması hedefleniyor.

Princess Elisabeth Island, Kuzey Denizi’nde, Belçika kıyılarının yaklaşık 45 km açığında kurulacak ve gelecekteki 3,5 gigawatt (GW) açık deniz rüzgar çiftliğinin bir modülü olacak. Dünyanın birinci yapay güç adası, denizaltı kabloları aracılığıyla rüzgar türbinlerinden güç alacak ve daha sonra yüksek voltajlı elektriğe dönüştürülerek Belçika anakarasına ve başka Avrupa ülkelerine dağıtılacak. Güç adası hem gerçek akımı (HVDC) hem de alternatif akımı (HVAC) birleştirecek.

Prenses Elisabeth Adası’nın 2030 yılına kadar tüm rüzgar çiftliklerine ve anakaraya büsbütün bağlanması bekleniyor. Projeye aşağıdaki görüntüden göz atabilirsiniz:

İçerik
WhatsApp Web uygulaması değişiyor: İşte gelecek yenilikler

WhatsApp, web uygulaması için yeni küme sohbet filtresi özelliği geliştiriyor. Bu özellik kullanıcıların sohbetlerini kolay1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Bir sonraki telefonunuz kendi kendini onarabilir: Nasıl mı?

Günümüzde akıllı telefonlar, hayatımızın vazgeçilmez bir modülü olmuş durumda. Dayanıklılık kelam konusu olduğunda ise hepimiz1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Intel Meteor Lake işlemcileri masaüstüne gelmeyecek: İşte detaylar

Intel Genel Müdür Yardımcısı ve Bilgi Süreç Kümesi lideri Michelle Johnston Holthaus, Meteor Lake işlemcilerinin1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.