KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft’a 28.9 milyar dolar tutarında ek vergi şoku

Microsoft A 28 9 Milyar Dolar Tutarinda Ek Vergi Soku169695 0 Microsoft, ABD Gelir Yönetimi’nden (IRS) 28.9 milyar dolar meblağında ek vergi borcu olduğunda dair bir ihbar bildirimi aldığını açıkladı. Yazılım devi ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu’na (SEC) yaptığı açıklamada bahisle ilgili kimi değerli detaylara yer verdi.

Söz konusu borç, Microsoft’un 2004-2013 yılları ortasında çeşitli ülke ve bölgelerde elde ettiği gelirlerin vergilendirilmesiyle alakalı. ABD Gelir Yönetimi’nin kontrolü, şirketlerin farklı coğrafyalardaki faaliyetleri ortasında kâr ve sarfiyatları nasıl paylaştırdıklarına odaklanan “transfer fiyatlandırması” konusuna ağırlaşıyor.

Microsoft A 28 9 Milyar Dolar Tutarinda Ek Vergi Soku169695 1

“2004’ten beri 67 milyar dolar vergi ödedik”

ABD Gelir Yönetimi, 28.9 milyar doların yanı sıra o periyottan bu yana tahakkuk eden faizleri ve cezaları da tahsil etmek istiyor. Microsoft ise vergi makamlarının daha evvel ödenen 10 milyar doları dikkate almadığını belirtti. Şirket kendisine çıkarılan ek vergi borcuna itiraz edecek ve durum gerektirirse mevzuyu mahkemeye taşıyacak.

Microsoft mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada “IRS kurallarına her vakit uyduğumuza ve ABD ile dünya genelinde ödememiz gereken vergileri eksiksiz olarak ödediğimize inanıyoruz. Şirket olarak 2004 yılından bu yana ABD’de 67 milyar dolardan fazla vergi ödedik” sözlerini kullandı. Yazılım devi muhtemelen birkaç yıl sürecek bir temyiz sürecine hazırlanıyor.

İçerik
Spotify sanatçıların sayfalarına özel “merch” kısmı açtı

Dünyanın en büyük podcast ve çevrimiçi müzik uygulaması Spotify, sanatçı sayfalarına açtığı özel kısımla “merch”lerini1

1 dk. 22 Okundu
İçerik
Steam beklenen özelliğe kavuşuyor: Kontrolcü desteği artacak

Valve imzalı tanınan oyun dağıtım platformu Steam, platformun denetimci tecrübesini artıracak yesyeni bir özellik üzerinde çalışıyor.1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Activision, Game Pass’e ne zaman oyun ekleyeceğini duyurdu

Activision-Blizzard'ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, yaklaşmakta olan Call of Duty: Çağdaş Warfare III'ün oluşturduğu1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.