KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft vs Google: Devlerin savaşı başladı! İşte detaylar

Microsoft Vs Google Devlerin Savasi Basladi169382 0 Microsoft CEO’su Satya Nadella, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Google‘ın çevrimiçi aramalardaki hakimiyetinin devam etmesine müsaade verilmesi halinde internet için bir “kâbus” senaryosunun ortaya çıkacağı ihtarında bulundu. Bu ihtarın altının boş olmadığını bilmek epeyce değerliyken Google’ın da ABD’de büyük bir federal antitröst davasının merkezinde olduğunu bilmek de kıymetli. Microsoft CEO’sunun bu davanın bir modülü olarak verdiği sözler kimileriniz için malumun ilanı olabilir lakin bu, tahminen de devlerin savaşının başlangıcına işaret ediyordur.

“Googleverse”

Nadella mahkemeye, Google’ın çevrimiçi aramadaki baskın pazar hissesinin, yayıncıların ve reklamverenlerin içeriklerini Google’ın ihtiyaçlarına nazaran şekillendirdiği ve Microsoft’un Bing’i üzere rakiplerin bir yer edinmesini zorlaştırdığı manasına geldiğini söyledi. Nadella, mahkeme kürsüsünden şu çarpıcı kelamları aktardı: “Herkes açık web’den bahsediyor lakin aslında ortada yalnızca Google Web var.”

Microsoft Vs Google Devlerin Savasi Basladi169382 1 Öte yandan ABD, Google’ın çeşitli aygıtlarda varsayılan seçenek olmak üzere tarayıcı ve telefon üreticileriyle yaptığı özel muahedeler yoluyla genel arama motorları için dağıtım kanallarını kilitlediğini savunuyor. Bu mutabakatlardan tahminen de en ünlüsü, Google ile Apple ortasında yapılan ve Google aramayı Apple eserlerinde varsayılan hale getiren milyarlarca dolarlık muahededir. ABD, Google’ın bu sayede daha fazla hakimiyet kurduğunu, daha fazla kullanıcıya ulaştığını, buna bağlı olarak daha fazla reklamvereni kendisine çektiğini ve sonuçta daha fazla para kazandığını tez ediyor.

Bu ortada hükümet, rakiplerin tüketicilere ulaşmasının daha da zorlaştığını ve sonuç olarak aramada daha büyük yararlar yahut yenilikler fırsatını kaçırdıklarını savunuyor. Nadella, verdiği sözde Bing üzere genel arama alanında faaliyet gösteren bir rakibin Google’dan daha fazla pazar hissesi elde etmek için karşılaştığı mahzurları anlatarak bu argümanı doğruladı.

Microsoft, Apple ve Bing

Microsoft Vs Google Devlerin Savasi Basladi169382 2 Nadella, tıpkı vakitte Microsoft’un Bing için Apple’a arama motorunu varsayılan hale getirecek kadar ödeme yapmak üzere milyarlarca dolarlık kısa vadeli ziyanı üstlenmeye hazır olduğunu söz etti. Bu ödeme yıllık yaklaşık 15 milyar dolar. Geçtiğimiz gün paylaştığımız Apple’ın arama motoru haberimizde de firmanın bu alanda adımlar attığından bahsetmiştik. Nadella’nın itirafları burada da bitmiyor. CEO, vazife yaptığı her yıl Apple’ın Microsoft’tan gelecek bir varsayılan teklifi kabul etmeye açık olup olmayacağına odaklandığını ve bu bahiste bir dizi diyaloğun gerçekleştiğini söyledi.

Nadella, Apple’ın Microsoft ile bir muahede yapması halinde, Bing’in teknolojisini kullanmayı tercih edebileceğini ve bunu kendi Apple arama motoru olarak markalaştırabileceğini söyledi. Bu telaffuz hayli değerli ve kritik. Çünkü bir mühlet evvel Microsoft’un 2020 yılında Bing’i Apple’a satmaya çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Microsoft’un bu Arama tutkusu neden?

İfadesi boyunca Nadella, Microsoft’un zorluklara karşın neden arama alanında kalmayı seçtiğini, şirketin nasıl ısrarcı olduğunu ve pazarı sarsmak için yanlışsız fırsatı beklemeye devam ettiğini anlattı. Nadella, Microsoft’un aramayı bir “kamu hizmeti” üzere işleterek “daha rekabetçi hale getirmek” istediğini söyledi.

Microsoft Vs Google Devlerin Savasi Basladi169382 3 Kullanıcıların varsayılan ayarlarını değiştirme konusunda tam bir seçime sahip oldukları fikrinin “tamamen sahte” olduğunu söyleyen Nadella, taşınabilir platformlarda varsayılan ayarları değiştirmenin güç olduğunu zira “hepsinin kilitli olduğunu” kelamlarına ekledi. Bu ortada varsayılanı değiştirme konusunda Microsoft’un da geçmişinin âlâ olmadığını bilmek gerek.

Bununla birlikte varsayılan ayar haline gelmek yalnızca yeni kullanıcı akını elde etmekle ilgili değil. Birebir vakitte kullanıcılardan neyi aradıklarına ve neye tıkladıklarına dair daha fazla sinyal almayı da içeriyor. Bu cins bilgiler, sonuçları daha kullanışlı ve kullanıcıların gereksinimlerine nazaran uyarlanmış hale getirmek için arama motorunu geliştirmeye yardımcı olabilir.

Nadella, Microsoft’un genel arama pazarında “çok çok düşük hisseli bir oyuncu” olarak kalmasına karşın, şirketin hala “en büyük yazılım kategorisi” olarak gördüğü bu alanda yenilik yapma fırsatı olduğuna inandığını söyledi. 2014’te CEO olduğunda yatırım yapmaya devam etmek için Bing’i kârlı hale getirmeye odaklandığını ve şu anda da o denli olduğunu söyledi.

Nadella, yüzyılın başında Microsoft’un hükümetle girdiği antitröst çabasından kaynaklanan odunların Google için yarattığı üzere Bing için de bir fırsat penceresi yaratabilecek bir “paradigma değişimi” beklediğini söyledi. Google’un geçmişine ve geleceğine değindiğimiz “25’inci yılında Google hakkında bir makale” yazımızda tarihin tekerrüründen bahsetmiştik. Görünüşe nazaran Nadella da bu türlü bir değişim için fırsat kolluyor.

100 milyar dolar yatırım

Microsoft Vs Google Devlerin Savasi Basladi169382 4 Bu ortada Nadella, Microsoft’un son 20 yılda Bing’e yaklaşık 100 milyar dolar yatırım yaptığını söylüyor. Bu üç haneli devasa yatırıma karşın Bing’in pazar hissesinin hala tek hanelerde kalması ise rakibinin gücünü gösteriyor. Nadella, “Herhangi bir atılım yapmak güç, lakin kimse bizi ısrarcı olmamakla suçlayamaz” dedi.

Nadella, yeni bir rakibi sıfırdan inşa etmenin çok sıkıntı olduğunu zira hem sabit maliyetler hem de pazar hissesi kazandıkça artan maliyetler içerdiğini söyledi. Nadella, Silikon Vadisi’nde arama alanının en büyük “uçuşa yasak bölgelerden” biri olarak görüldüğünü de kelamlarına ekledi.

Bing’in tek başarılı olduğu alan açıkça söylemek gerekirse masaüstü aramadır. Windows ve Edge sayesinde varsayılan olarak gelen Edge, kullanıcıların bir kısmını elinde tutmayı başarıyor. Yeniden de Nadella, “Google” sözünün Bing’de hala en sık sorgulanan söz olduğunu kabul etti. Muhtemelen ikinci söz de “Chrome” olabilir.

“Kâbus”

Microsoft Vs Google Devlerin Savasi Basladi169382 5 Nadella, Microsoft’un reklamverenlerin kampanyalarını Google ve Bing’in arama reklamı araçları ortasında meselesiz bir formda taşıyabilmelerini sağlamaya çalıştığını, lakin Google’ın buna yanaşmadığını söyledi.

Nadella, yapay zeka aramada giderek daha yaygın hale geldikçe, Google’ın rakiplerine daha fazla yol kapatmak için konumundan yararlanacağından kaygı ettiğini söyledi. Microsoft, OpenAI ile yaptığı iştirak sayesinde ChatGPT’yi Bing arama sonuçlarına entegre etmeye başladı. Açıkça söylemek gerekirse yapay zekalı Bing, halihazırda bu alanda Google’ın önünde. Lakin Google’ın SGE ile bu açığı kapatmaya çalışıyor. Şimdilik bu yeni Google, hudutlu sayıda kullanıcı tarafından kullanılıyor.

Microsoft her ne kadar Google’dan çok daha erken davranmış olsa da Nadella, teknolojiyi eğitmek için kullanılabilecek kıymetli bilgi kümelerinden yoksun kalmaktan telaş duyduğunu söylüyor. Nadella, “Hevesime karşın yapay zeka ile ilgili yeni bir bakış açısı olmasından çok endişeleniyorum. İçinde sıkışıp kaldığım bu kısır döngünün daha da kısırlaşabileceğinden çok endişeleniyorum.”

Çünkü Google, arama motorundaki ve görüntü platformu YouTube’daki içeriğin sırf kendi yapay zeka büyük lisan modellerini (LLM’ler) eğitmek için kullanılmasını sağlamaya çalışabilir. Nadella, Google’ın temel ekonomik avantajıyla rekabet etmenin “yapay zeka çağında daha da zorlaşacağını” ve yapay zekanın “aramada ilerleme kaydetmeyi daha da kötü bir kabus haline getirip getirmeyeceğini merak ettiğini” söyledi.

Microsoft’un 1990’larda ABD hükümetiyle girdiği antitröst savaşları olmasaydı Google’ın hakim pozisyonda olamayacağını kabul eden Nadella, “Diyelim ki Bing pazardan çıktı,” dedi. “Sizce Google, Apple’a ödeme yapmaya devam eder mi?” ifadelerini kullandı.

İçerik
Mete Gazoz ve Melissa Vargas, REALME Türkiye’nin marka yüzü oldu

Türkiye’de son yıllarda pazar hissesini artıran REALME, yeni marka yüzlerini tanıttı. Dünya şampiyonu Mete Gazoz1

2 dk. 15 Okundu
İçerik
Yapay zeka tarafından yapılan geometrik köy resimleri büyüleyici görünüyor

Halihazırda piyasada görsel üreten birden fazla yapay zeka modeli bulunuyor. Fakat model fark etmeksizin yapa1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Fotoğrafı çekilen ilk kara deliğin döndüğü keşfedildi

Dünya'dan 55 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan ve Güneş'ten 6,5 milyar kat daha büyük bir1

3 dk. 9 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.