KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ABD, Çin’e yönelik yeni ihracat kısıtlamaları hazırlıyor

Abd Cin E Yonelik Yeni Ihracat Kisitlamalari Hazirliyor169393 0 ABD, geçtiğimiz yıl 7 Ekim tarihinde Çin’e yönelik ihracat kısıtlamaları getirdi. Bu kısıtlamalar, Çin’in yarı iletken, yapay zeka ve kuantum bilişimi üzere alanlarını frenleme misyonu görmesi için getirilmişti. Reuters’in özel haberine nazaran ise ABD’li bir yetkili, Biden idaresinin mevcut kısıtlamalarda güncellemeye gidileceği konusunda Çin’i uyardığını belirtti.

Yeni yaptırımlar yolda

Resmi olarak ihracat kısıtlamalarında yapılacak güncellemenin neleri kapsayacağı yahut gayesinin neler olduğu bilinmiyor. Birtakım kaynaklara nazaran güncelleme, daha fazla çip üretim aracına erişimi sınırlamayı ve yapay zeka (AI) çiplerine yönelik ihracat kısıtlamalarındaki bazı boşlukları kapatmayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında yayınlanan kısıtlamalar, Çin’in gelişmiş yapay zeka çiplerine erişimini keserek ve ABD’den en sofistike çip üretim araçlarını ithal etme kabiliyetini sınırlayarak ABD teknolojisinin Çin ordusunu güçlendirmek için kullanılmasını engellemeyi amaçlıyordu. Dünyanın en büyük çip üretim ekipmanlarını birlikte denetim eden ABD, Hollanda ve Japonya bu yılın başlarında anlaşarak ihracat kısıtlamalarında birlikte hareket etmeye başlamıştı. Yapılacak güncellemenin bu alakaya odaklanması ve boşlukları kapatması, hatta direkt ASML’ye değinilmesi mümkün.

Öte yandan ABD’nin Çin’i evvelce bilgilendirmesi de atılmış kıymetli bir adım. Geçtiğimiz aylarda ABD’li üst seviye yetkililer de Çin’li yetkililer ile bir dizi görüşmelerde bulunmuştu. Bu sinyaller, ABD’nin bir siyaset değişikliğine gidebileceği manasına gelebilir. Bununla birlikte hazırlanan ihracat kısıtlaması güncellemesinin şimdi tamamlanmadığı da belirtiliyor. Öteki taraftan Kasım ayında San Francisco’da yapılacak Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) tepesine Çin Devlet Başkanı Xi Jinping‘in de katılması isteniyor. Muhtemelen ilgili değişiklikler bu tarihten sonraya kalacak.

İçerik
Dünya nüfusunun yarısından fazlası akıllı telefon kullanıyor

GSM Association (GSMA)'nın yıllık hazırlanan Taşınabilir Internet İrtibat Raporu'nun 2023 versiyonu yayınlandı. Rapora nazaran dünya1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Google, 25. yılını özel bir doodle ile kutladı

1998’de kurulan Google, 27 Eylül’de çeyrek asırını doldurdu ve arama, çeviri dahil kimi eserlerinde doğum1

1 dk. 6 Okundu
İçerik
Bomba iddia: Huawei’nin Kirin 9000s yongasını SMIC değil TSMC üretmiş olabilir

Huawei'nin Kirin 9000s yongasını çevreleyen tartışmalar ve söylentiler sona ermedi ve resmi bilgi eksikliği durumu1

2 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.