KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft OneDrive tepeden tırnağa yenilendi: Yeni tasarım, yapay zeka ve fazlası

Microsoft Onedrive Tepeden Tirnaga Yenilendi169412 0 Tüketiciler ve işletmeler için trilyonlarca evraka konut sahipliği yapan OneDrive‘a her gün 2 milyar belge ekleniyor. Microsoft artık, web’de, Windows’ta ve Microsoft’un çeşitli Office uygulamalarında evrakları yönetmeyi ve kullanmayı çok daha düzgün hale getirecek birçok ömür kalitesi güzelleştirmesi ile birlikte işletmeler için OneDrive’da çalışma tecrübesinin birçoklarını elden geçiriyor. İşte OneDrive 3.0 ile gelenler:

OneDrive’ın çehresi değişti

Microsoft, ana OneDrive web uygulamasını yeni Fluent tasarımıyla elden geçiriyor. Windows 11 arayüzü ve Office uygulamalarında yapılan son değişikliklerle daha yakından eşleşen bu tasarım, en son Evrak Gezgini tasarım güncellemelerine de ahenk sağlıyor. Artık Evrak Gezgini’nde olduğu üzere üst kısımda yapay zeka destekli “Sizin için” bölümü bulunuyor.

Microsoft Onedrive Tepeden Tirnaga Yenilendi169412 1 İş gününüz için değerli olan belgeler burada çabucak ortaya çıkıyor ve OneDrive, Teams yahut öbür bir yerde olsalar da burada görünebiliyorlar. Microsoft, OneDrive’ı tüm belgelerinizi bulmak ve yönetmek için tek durak noktası haline getirmek istiyor diyebiliriz.

Bu güncellenmiş web görünümü, artık Teams üzerinden, e-postalar aracılığıyla ve Office belgelerinin sizinle paylaşıldığı öbür yollarla paylaşılan tüm belgeleri içeren yenilenmiş bir Paylaşılan görünümü de içeriyor. İş arkadaşlarınızla bir küme belge üzerinde çalışıyorsanız, bunu çok daha kolay hale getirmek için yeni bir Kişiler görünümü de var. Yalnızca yüzlerini yahut isimlerini bularak iş arkadaşlarınızla birlikte üzerinde çalıştığınız evraklara odaklanabilirsiniz. Ayrıyeten bu görünümü ada nazaran filtreleyebilir yahut yakın çalıştığınız iş arkadaşlarınızı en üste sabitleyebilirsiniz. Ayrıyeten artık klasörlerinizin renklerini de seçebiliyorsunuz ve iş arkadaşlarınızla paylaştığınızda onlar da renk seçimini görebiliyorlar.

Sık kullanılanlar geldi

Microsoft Onedrive Tepeden Tirnaga Yenilendi169412 2 Tahminen de en kullanışlı eklenti, Windows 11, web üzerindeki OneDrive ve öbür yerlerde dolaşacak OneDrive belgelerini sık kullanılanlara ekleme özelliği diyebiliriz. Yani Windows 11’deki Belge Gezgini’nde bir OneDrive klasörünü sık kullanılanlara eklerseniz, bu klasörü web’deki OneDrive’da sık kullanılanlar listesinde bulabileceksiniz.

OneDrive’daki arama tecrübesi de yapay zeka özellikleriyle elden geçiriliyor ve Microsoft’un bulut depolama hizmetinde sakladığınız fotoğraflarda arkadaşlarınızı ve ailenizi bulmanızı kolaylaştırıyor. Bu özellikler bu aydan itibaren sonlu sayıda tüketici ile test edilecek ve 2024’ün başlarında genel kullanıma sunulacak.

Microsoft Onedrive Tepeden Tirnaga Yenilendi169412 3 Microsoft ayrıyeten OneDrive’da belge oluşturmayı da düzgünleştirdi. Önümüzdeki yaz sunumlar ve öbür evraklar için şablon teklifleri listesi içeren “yeni ekle” düğmesi getiriliyor. Bu düğmenin üzerine gelince önzileme yapılabiliyor.

OneDrive’ın kullanımı da çok daha süratli hale geliyor ve çevrimdışı dayanağı geliştiriliyor. Microsoft, web üzerinde OneDrive’ın anında sıralama, gelişmiş kaydırma ve gelişmiş çevrimdışı destek ile iki kat daha süratli başlatıldığını söylüyor. Yakında OneDrive’ı internet irtibatı olmadan tarayıcıda çalıştırmanız mümkün olacak. Files On-Demand, belgeleri çevrimdışı kullanılabilir olarak işaretleyebilmeniz için tarayıcı sürümüne de geliyor.

Kurumsal tarafa da değişiklik var

Microsoft Onedrive Tepeden Tirnaga Yenilendi169412 4 Birçok OneDrive kurumsal kullanıcısının istediği şeylerden biri de web üzerindeki OneDrive’dan rastgele bir belgeyi mahallî masaüstü uygulamalarında açabilmekti. Microsoft bu özelliği Aralık ayında CAD dosyaları veya PDF‘ler üzere şeyleri açabilme özelliği ile birlikte ekliyor. Microsoft ayrıyeten tüm fotoğraf ve görüntü varlıklarını tek bir pozisyonda barındıran yeni bir medya görünümü de ekliyor. Bu yeni OneDrive tecrübesi yakında Microsoft Teams’in evraklar kısmında ve Outlook’un evrak gezinme kısmında de kullanılabilecek. Microsoft, Outlook görünümündeki yeni OneDrive’ın Aralık ayında kullanıma sunulmasını bekliyor.

Microsoft ayrıyeten Aralık ayında Microsoft 365 Copilot lisansına sahip herkes için Copilot AI sistemini OneDrive’a entegre etmeyi planlıyor. Copilot, sizin ve iş arkadaşlarınızın üzerinde çalıştığı evraklar için bir telafi özelliği üzere günlük bir evrak özeti sunacak. Bu, belgelerde yapılan değerli değişikliklerin bir listesini ve yeni yorumlara bir özet sağlayacak. Microsoft, bu özetleri bağlam ve alaka seviyesine nazaran akıllı bir formda düzenleyeceğini söylüyor. OneDrive’daki arayüz değişikliklerinin birçoklarını bugün onedrive.com adresinden deneyebilirsiniz. Daha fazlası ise ilerleyen aylarda kullanıma alınacak.

İçerik
Pixel 8 Pro’nun tanıtım görüntüleri paylaşıldı! İşte tasarımı

Google'ın yeni telefonları Pixel 8 serisinin yakın bir vakitte piyasaya sürülmesi bekleniyor. O denli ki hem1

2 dk. 6 Okundu
İçerik
TurkNet’te 12 Ay Sabit Fiyat Fırsatı!

Taahhütsüz internet arayanların birinci tercihlerinden biri olan TurkNet, müşterilerin fiyat artışından etkilenmemesi için 12 ay1

1 dk. 10 Okundu
İçerik
GeForce RTX 5090’dan ilk bilgiler geldi: Sınırları zorlayacak

Nvidia Blackwell GPU mimarisinin zirve model ekran kartı GeForce RTX 5090'dan yeni bilgiler gelmeye başladı. Bildiğiniz1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.