KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bir sonraki telefonunuz kendi kendini onarabilir: Nasıl mı?

Bir Sonraki Telefonunuz Kendi Kendini Onarabilir Nasil Mi169727 0 Günümüzde akıllı telefonlar, hayatımızın vazgeçilmez bir modülü olmuş durumda. Dayanıklılık kelam konusu olduğunda ise hepimiz harici ekran gözetici tahlillerine yöneliyoruz. Fakat bu durum çok yakında değişebilir. Analist firması CCS Insight, 2024 ve sonrasında çıkacak teknolojik gelişmeler listesinde değerli bir detaya yer verdi. Buna nazaran bir sonraki akıllı telefonunuz, ekran panelini kendi kendine tamir edebilir.

Bir sonraki telefonunuz kendi ekranını onarabilir

Analist firması CCS Insight, ”kendi kendini onaran” ekranlara sahip telefonların 2028 yılına kadar piyasaya çıkacağını düşünüyor. Bu noktada net bir tarih paylaşılmamış olsa da, en az beş yıl içinde üretime başlanacağı belirtildi. Kelam konusu rapora göre bu teknoloji, Android yahut iPhone ekranınızın yüzeyindeki ”nano kaplama” yoluyla mümkün olacak.

Bilimsel olarak telefon ekranınız çizildiğinde nano kaplama hava ile tepkiye girecek ve bu sayede yeni bir materyalin oluşması sağlanacak. Kısaca, çizilen yüzeyin tekrar doldurulması hedefleniyor. Bu bilgiler, sizlere bilim kurgu sinemalarını andırıyor olabilir lakin değil. Niketim sırf ufak çiziklerden bahsediyoruz.

CCS Insight analisti Ben Wood, “Bu bilim kurgunun alanına girmiyor. Yapılabilir. İnsanların şu anda üzerinde çalıştığı kimi yeni teknolojiler var ve güya bu, insanların deneyebileceği öbür şeylerden biri üzere görünüyor. Parçalanan ekranların mucizevi bir halde geri gelmesinden bahsetmiyoruz. Bunların hepsi yalnızca küçük kozmetik çizikler,” dedi 

Daha evvel de kullanıldı

Ayrıca kendi kendine tamiratı birinci kere duymuyoruz. 2013 yılında LG tarafından tanıtılan LG Flex, çiziklerin bir müddet sonra kaybolmasını sağlayan özel bir art kapağa sahipti. Bu gelişme, hidrojen atomlarından oluşan bir kaplama ve kendilerini eşit uzaklıklarda tekrar düzenlemesi ile sağlandı. Hasebiyle Android ve iPhone’ların kendi kendini onaran ekranlarla gelebileceğini söylemek mümkün. Lakin tüm bunlar için bir mühlet daha beklememiz gerekecek.

İçerik
Apple, kullanıcılarına Twitter’dan (X) destek vermeyi kesti

Apple, X üzerinden direkt bildiri yoluyla kullanıcılarına teknik yardım sağlamayı bıraktı. 1 Ekim itibarıyla Apple’ın1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Xiaomi 14 Pro’nun görüntüleri sızdı: İşte tasarımı

Önümüzdeki haftalarda tanıtılması beklenen Xiaomi 14 serisinden yeni bilgiler duymaya devam ediyoruz. Öyle ki yeni jenerasyon1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
WatchOS 10 güncellemesi hava durumu uygulamasını bozdu

Apple, 18 Eylül’de iOS 17 ile birlikte watchOS 10 güncellemesini de yayınladı. Çok geçmeden watchOS1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.