KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft, Bing’i Apple’a satmaya çalışmış!

Microsoft Bing I Apple A Satmaya Calismis169278 0 Microsoft, şu anda Bing Sohbet yapay zekasını hem kendi platform ve hizmetlerinde hem de öbür firmaların ilgili yapay zeka uygulamalarında kullanıyor. An itibariyle Microsoft için değerli bir iş alanı olan Bing, aslında birkaç yıl evvel firmanın gözünde hiç de bu türlü değildi. Hatta aktarılanlara nazaran Microsoft, Bing kısmını satmak için kimi şirketlerle görüşmüş. Bunlardan birisinin de Apple olduğu ortaya çıktı.

Bing, neredeyse Apple’ın oluyordu

Bloomberg’in ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberinde, 2020 yılında Microsoft temsilcilerinin Apple’ın o zamanki Hizmetler Lider Yardımcısı Eddy Cue ile toplantılar gerçekleştirdiği ve bu toplantılarda Microsoft’un Apple’a Bing kısmını satın alması önerildiği argüman ediliyor.

Öte yandan kaynaklara nazaran bu görüşmeler hiçbir vakit keşif etabından öteye geçememiş. Haberde Apple’ın bu türlü bir mutabakat yapmamasının birkaç nedeni olduğu argüman ediliyor. Bunlardan biri, Apple’ın iPhone üzere Apple aygıtlarında varsayılan arama motoru olarak Google’dan elde ettiği gelirden çok mutlu olmasıydı. Görüşmelerin ilerlememesinin bir öteki nedeni de Apple’ın Bing’in kalite ve yetenekler konusunda Google’la rekabet edebileceği konusunda tasaları olmasıydı.

Ancak bu durum da her vakit bu türlü değildi. Apple, 2013 yılında Microsoft ile bir muahede yaparak Bing arama motorunun Siri dijital asistanı için varsayılan olarak ayarlanmasını sağlamıştı. Ne yazık ki bu muahede uzun ömürlü olmadı ve Apple, 2017 yılında Siri için varsayılan olarak Google Arama’ya geçti. Bu durum Mac için Spotlight ve iOS içindeki Arama için de geçerliydi.

Bloomberg’in bugün Google antitröst davasıyla ilgili olarak yayınladığı bir diğer raporda, 2016 yılında Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın Apple CEO’su Tim Cook ile bir ortaya gelerek Bing’in Apple’ın Safari tarayıcısı için varsayılan arama motoru olması konusunu görüştüğü ortaya çıktı. Lakin bu görüşmelerden de sonuç alınamadığı bildiriliyor.

İçerik
Apple’ın iPhone aksesuarlarında USB-C’ye geçişi hızlı olacak

Apple, USB-C’ye geçerken birçok iPhone aksesuarını da (MagSafe Battery Pack ve MagSafe Duo dahil) yeni1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Galaxy Z Flip 5’e yeni rakip: Oppo Find N3 Flip küresel pazara geliyor

Samsung'un hakim olduğu katlanabilir telefon pazarında rekabet her geçen gün artıyor. O denli ki bu1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Raspberry Pi 5 tanıtıldı: Serinin en güçlüsü

Bilgisayar dünyasına istikamet veren projelerden birisi olan Raspberry Pi, yıllardır istikrarlı bir biçimde hayatına devam1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.