KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Meteksan IDEF’23’te yeni ürünlerini tanıttı: ULAQ KAMA, Retinar AESA ve FELIX

Meteksan Savunma, İstanbul’da düzenlenen IDEF’23 fuarında yeni eserlerinin lansmanını yaptı. Yeni tanıtılan ULAQ KAMA, Retinar AESA Radar Sistemi ve FELIX İHA Savunma Sistemi neler sunuyor?

Dünyanın en büyük dördüncü savunma sanayi fuarı IDEF’23’te Meteksan Savunma standını ziyaret ettik. Meteksan Satış ve Pazarlama Yöneticisi Burak Akbaş, Türkiye’nin birinci silahlı insansız deniz aracı ULAQ SİDA’yı Cem Sünbül’e anlattı.

Meteksan Savunma standında ULAQ SİDA’nın ULAQ KAMA Sarf Edilebilir İnsansız Deniz Aracı konfigürasyonunun lansmanı yapıldı. Ayrıyeten Retinar AESA Radar Sistemi ve FELIX İHA Savunma Sistemi tanıtıldı.

ULAQ SİDA Özellikleri

Meteksan Savunma ve Ares Tersanesi iş birliğiyle geliştirilen ULAQ SİDA (Silahlı İnsansız Deniz Aracı), Türkiye’nin birinci insansız deniz aracı olma özelliği taşıyor. ULAQ SİDA; keşif, gözetleme ve istihbarat, su üstü harbi (SUH), asimetrik harp, silahlı eskort ve kuvvet müdafaa, stratejik tesis güvenliği üzere misyonlar için kullanılabilecek.

ULAQ SİDA, Roketsan tarafından üretilen 4 adet CİRİT Lazer Güdümlü Füze ve 2 adet Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistem L-UMTAS ile donatıldı. CİRİT ve L-UMTAS, 8 kilometre menzile sahip. ULAQ SİDA, farklı operasyonel harekat gereksinimlerine karşılık verebilecek formda füze sistemlerinin yanı sıra; elektronik harp, jamming yani karıştırma üzere farklı tiplerde yararlı yükler ve farklı haberleşme ve istihbarat sistemleri ile donatılabiliyor.

ULAQ SİDA, 400 kilometre seyir menziline, saatte 65 kilometre hıza, gündüz/gece görüş kabiliyetine, ulusal kriptolu haberleşme altyapısına sahip. ULAQ SİDA’ya otonom seyir özelliği eklenecek. ULAQ SİDA, bu sene sonunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.

FELIX İHA Savunma Sistemi Özellikleri

FELIX İHA Savunma Sistemi, 4×4 kara araçlarına entegre edilecek ve İHA tehditlerine karşı taşınabilir radar sistemi olarak misyon yapacak. 24 kilometre menzile sahip FELIX sayesinde küçük, mikro, takik ve kamikaze İHA’lar evvelden tespit edilecek.

İçerik
Google Haritalar, yeni renklere sahip bir görünüm test ediyor

Google Haritalar uygulamasının art plan harita katmanında yeni renkler test ettiği ortaya çıktı. Apple Maps'in1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Google, Gmail’in HTML sürümü kullanımdan kaldırıyor

Google daha gelişmiş versiyona odaklanmak için 2024'ün Ocak ayı prestijiyle Gmail'in temel HTML sürümünü kullanımdan1

1 dk. 19 Okundu
İçerik
Bomba iddia: Huawei’nin Kirin 9000s yongasını SMIC değil TSMC üretmiş olabilir

Huawei'nin Kirin 9000s yongasını çevreleyen tartışmalar ve söylentiler sona ermedi ve resmi bilgi eksikliği durumu1

2 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.