KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Meta’nın yeni yapay zeka hedefi GPT-4 oldu

Meta Nin Yeni Yapay Zeka Hedefi Gpt 4 Oldu168666 0 Meta, OpenAI’ın GPT-4’ü kadar sofistike olmasını umduğu daha güçlü yeni bir sohbet robotu oluşturmak için yapay zeka eğitim yongalarını topluyor ve bilgi merkezleri kuruyor. Şirketin yeni büyük lisan modelini 2024 yılının başlarında eğitmeye başlamayı planladığı ve CEO Mark Zuckerberg‘in bu modelin şirketlerin yapay zeka araçları oluşturması için bir defa daha ücretsiz olmasını istediği belirtiliyor.

GPT-4 gücünde fiyatsız AI

Meta, yapay zekanın öncü şirketlerinden OpenAI’ın GPT-4 modeli kadar fonksiyonel fakat fiyatsız yapay zekasını oluşturabilmek için daha fazla Nvidia H100 yapay zeka eğitim çipi satın alıyor. Meta, yeni H100 tahlilleriyle altyapısını güçlendirerek Microsoft’un Azure bulut platformuna güvenmek zorunda kalmayacak. Şirketin, insan sözlerini taklit edebilen yapay zeka araçlarının oluşturulmasını hızlandırmak maksadıyla bu yılın başlarında modeli oluşturmak için bir küme oluşturduğu da bildiriliyor. Yani temeller çoktan atılmış durumda.

Bu gaye, Meta’nın halihazırda üzerinde çalıştığı söylenen üretken yapay zeka özelliklerinin doğal bir uzantısı üzere görünüyor. Haziran ayındaki bir sızıntıda 30 kişilikli bir Instagram sohbet robotunun test edildiği sav edilmişti ki bu da şirketin bu ay piyasaya süreceği söylenen duyurulmamış yapay zeka “personalarına” çok benziyor.

Meta’nın bu yıl birden fazla LLM projesi hayata geçirdi ve bunların birçoğu fiyatsız ve açık kaynaklı olarak kullanıma açıldı. Meta, üretken yapay zeka alanına yatırım yapsa da başka firmalar da boş durmuyor. Microsoft ve Google esasen uzunca bir müddettir bu alanda çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde ise Apple’ın GPT-4’ten bile daha güçlü olduğu söylenen “Ajax” kod isimli bir modele her gün milyonlarca dolar akıttığı bildirildi.

İçerik
iPhone 16 için OLED MLA ekran iddiası

iPhone 15 lansmanı için tüm teknoloji dünyasını nefesini tutarken iPhone 16 için tedarikçi firmaların çabası1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
AB, Apple’ın ekosistemini rakiplerine açmasını istiyor

Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, büyük şirketlerin pazar güçlerini berbata kullanmalarını önleyerek daha1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Amazon’un 100 milyon dolar harcadığı Türkiye’deki ilk lojistik merkezi açıldı

Amazon’un İstanbul Tuzla’daki lojistik merkezinin resmi açılış merasimi, TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Natürel Kaynaklar, Bilgi1

12 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.