KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Mesane Kanseri

Vücuttaki idrarı depolamakla görevli idrar kesesi olarak da adlandırılan mesane içerisindeki hücrelerin anormal şekillerde büyümesiyle oluşmaktadır. Mesane içerisindeki hücreler olması gerektiği gibi büyüyüp bölünmektense kontrolsüz bir şekilde büyümelerine ve ölmemelerine sebep olan mutasyonlara uğramaktalardır. Bu anormal hücreler mesanede tümör oluşmalarına sebep olabilmektedir. Bu tümörler iyi huylu mesane tümörü olabileceği gibi kanserli hücreler içeren kötü huylu mesane tümörleri de olabilmektedir.

Mesane Kanseri her yıl dünyada yüzbinlerce yetişkini etkilemekte olan en yaygın kanserlerden birisidir. Erkeklerde kadınlara olduğundan daha sık görülmektedir ve her yaşta olabileceği gibi genellikle yaşlı erişkinleri etkilemektedir.

Mesanenizin alt karın bölgesinde bulunup idrarı depolayan içi boş kaslı organ iç kısmını döşeyen hücrelerde (ürotelyal hücreler) başlamaktadır. En yaygın olarak mesanede görülmesine rağmen aynı kanser türü idrar yolu boşaltım sisteminin diğer bölümlerinde de ortaya çıkabilmektedir.

Bu hastalıkta tanısı konulan her 10 hastadan 7’si kanserin yüksek oranda tedavi edilebilir olduğu erken evrelerde ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber erken evre Mesane Kanseri dahi mesanede nüksedilebilir. Bu sebeple, bu kansere yakalanan insanlar sıklıkla, nükseden veya daha üst bir aşamaya ilerleyen kanser olasılığına karşı tedaviden sonra yıllarca takip testlerine ihtiyaç duyarlar.

Nedenleri Nelerdir?

Bu kanserin sebepleri aşağıdaki gibidir;

-Sigara ve diğer tütün ürünleri kullanımı

-Kimyasallara maruz kalmak, özellikle kimyasallara maruz kalmayı gerektiren bir işte çalışmak

-Geçmişte radyasyona maruz kalmış olmak

-Mesane iç duvarının kronik tahrişi

-Parazit enfeksiyonları, özellikle ABD dışındaki belirli alanlardan gelen ya da bu ülkelere seyahat eden kişilerde

Mesane Kanserine neyin sebep olduğu her zaman açık değildir. Bu hastalığa yakalanan bazı kişilerin hiçbir belirgin risk faktörü bulunmamaktadır.

Sizlerde bu hastalığa yakalanmamak adına bu nedenleri dikkate almanız sağlığınız açısından iyi olacaktır. Bazı hastalıklarda erken teşhis tedavilerin olumlu sonuçlanmalarına sebep olmaktadır. Bu yüzden sizlerde şüpheniz olduğu takdirde doktorunuza danışın. Bunun yanı sıra her ay düzenli olarak kontrollere gitmeniz de sadece bu hastalık açısından değil bir başka hastalığa yakalanmış olsanız bile erken teşhisle tedaviyle kurtulabilme şansınız olabilir.

İçerik
Günlük Faiz Nasıl Hesaplanır?

Mevduatlarını günlük faizi değerlendirmek isteyenler günlük faiz nasıl hesaplanır buna da dikkat etmektedir. Aslında bu1

2 dk. 18 Okundu
İçerik
Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı, oldukça çok tüketilen bitkisel çaylardan biridir. Bu kadar çok tüketilmesi papatya çayının faydaları1

3 dk. 9 Okundu
İçerik
Oyunlar İçin En İyi Ayarlar

Oyunlar İçin En İyi Ayarlar - Bilgisayar oyunları her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmayı başarırken1

2 dk. 23 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.