KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Leblebi Kilo Aldırır mı?

İçindekiler

Leblebi nohutun pek çok farklı özel işlemlerden geçirilmesi sonucu kuruyemiş olarak tüketilen bir yiyecektir. Çoğu zaman çay sohbetlerimizde çoğu zaman da kahvenin yanında ikramlık olarak berilmekreidir. Ayrıca türk kına gecelerinde de leblebi dağıtılır. Bu gelenek yıllardan beridir devam etmektedir. Leblebi pek çok türde reyonlarda yerini alır ve satılır. Sarı leblebi beyaz leblebi gibi pek çok farklı damak zevkine göre değişen türleri bulunmaktadır. Leblebi, yüksek lif içeriği ve düşük kalori içeriği ile diyet listelerinin vazgeçilmez kuruyemiş lerinden biridir. Peki sizce leblebi kilo aldırır mı? Leblebinin zayıflamaya olan etkisi nedir? Leblebi kaç kalori içerir?

Sarı Leblebi Kilo Aldırır mı?

Sarı leblebi bol miktarda A C vitaminlerini içerir. Besin değeri de oldukça zengin olursak kilo almaya tek başına yeterli bir besin kesinlikle değildir.  Sarı leblebi bol miktarda diyet lifi içermektedir. Bu özelliği sayesinde sarı leblebi yerken çok kolay doygunluk hissedersiniz. Günlük diyet lifi tüketimini belirli bir seviyeye çıkaran kişiler çok daha kolay zayıflamakta ve yine çok daha kolay doygunluk hissi yaşamaktadırlar. Leblebi kalsiyum ve demir açısından zengin bir besindir. Böylece diyet yapan kişiler ara öğünlerinde sarı leblebi yemeleri durumunda enerji alabilmek için diğer besinlere ihtiyaç duymayayacaktır. Bu açıdan leblebi tüketimi çok önemlidir.

Sarı leblebi kilo aldırmayan bir besin olduğundan sıkça tüketilebilir. Ancak her gün 200 gram 300 gram tüketirseniz bu kilo almaya neden olabilir. Bu nedenle her ne kadar az kalori içerse de ölçülü yemek gerekmektedir. Ancak mükemmel bir ara öğün yiyeceğidir. Ara öğünlerde yenecek bir avuç leblebi bir sonraki öğüne kadar tok kalmanızı sağlayacaktır. Sarı leblebiyi sade bir şekilde tüketmek gerekmektedir. Metabolizmamızı hızlandırırken yağlı ve soslu tüketimi kilo almaya neden olabilmektedir. Bu  nedenle buna dikkat edilmesi çok ama çok önemlidir.

Beyaz Leblebi Kilo Aldırır Mı?

Beyaz leblebi özel olarak üretilmiş olan nohutların kuru yemiş olarak kavrulmasıyla oluşur. Sarı leblebiye göre çok daha farklı besin değeri bulunmaktadır. Sarı leblebiden bir miktar daha fazla life sahiptir. Bu nedenle bağırsakları rahatlatan bir besindir.

Beyaz leblebi tüketiminin kilo almaya etkisi nedir?

  • Beyaz leblebi az miktarda lif içeren bir leblebi türü olduğundan çok tokluk hissi sağlamamaktadır. Bu nedenle sarı leblebi kadar tok tucu özelliklere sahip değildir. Az tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Tek başına kilo aldıran bir besin olmasa da leblebi kilo aldırır mı diye soruyorsanız evet fazla tüketiminin kilo aldırdığını söyleyebiliriz.
  • Tuzsuz şekersiz tüketilen leblebi kilo vermeye yardımcı olurken tuzlu leblebi iştahınızı açarak daha fazla yemenize neden olabilmektedir.

Leblebiyi Nasıl Tüketmek Gerekir?

Leblebi Tüketiminde dikkat edilmesi gereken ana nokta şudur ki, şekerli olarak veya tuzlu olarak tüketmek kilo almaya sebep olur.  Bu nedenle marketlerde satılan sade leblebileri almanızı tavsiye ederiz. Kuruyemişçilerde satılan açık leblebiler son derece tuzsuz ve sağlığa faydalıdır. Herhangi bir şeker de içermediğinden dolayı kilo vermeye yardımcı olacaktır. Şekerli olarak tüketilen leblebilerin tüketiminde ise aşırıya kaçmamalı ve gün içerisinde en fazla bir avuç tüketmeliyiz. Tuzsuz ve sade leblebi yemek istiyorsak gün içerisinde iki ara öğünde birer avuç kadar tüketebiliriz. Ancak tekrarladığımız gibi kesinlikle şekerli olmaması gerekmektedir. Leblebi tüketirken kilo vermek istiyorsak kesinlikle lif içeriği bol olan leblebileri tercih etmek gerekir. Bol lif içeren leblebileri tüketmek kısa süre içerisinde kilo vermeye yardım edecektir.

İçerik
Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer? - Böbrek vücudun arka kısmında, göğüs kafesimizin hemen altında ve her1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz ayakkabı, özellikle de yaz aylarında sıklıkla tercih edilmektedir. Bazı insanlara oldukça şık bir hava1

2 dk. 13 Okundu
İçerik
İmza Sirküsü Nasıl Alınır?

İmza Sirküsü Nasıl Alınır? Günümüzde sahte belge, sahte imza kullanımı oldukça hızlı bir şekilde yayılıyor.1

3 dk. 34 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.