KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Küresel elektriğin üçte biri 2030’da yenilenebilir enerjiden gelecek

Elektrigin Ucte Biri 2030 Da Yenilenebilir Enerjiden Gelecek168378 0 ABD merkezli güç ve kaynak verimliliği alanında kar maksadı gütmeyen bir kuruluş olan Rocky Mountain Institute (RMI) tarafından yapılan yeni bir araştırma, rüzgar ve güneş gücünün 2030 yılına kadar global elektriğin üçte birinden fazlasını sağlayacağını ortaya koyuyor. Bezos Earth Fund ile iş birliği içinde yürütülen rapor, güneş, rüzgar ve batarya kullanımındaki faal büyümenin, ülkelerin on yılın sonuna kadar argümanlı net sıfır yollarına ulaşmalarına müsaade verebileceğini vurguluyor.

Fosil yakıtlar istenmiyor

Yayınlanan rapor ayrıyeten yenilenebilir güç kaynaklarının maliyet açısından daha rekabetçi ve tanınan hale gelmesiyle fosil yakıtlara olan elektrik talebinin 2030 yılına kadar 2022 zirvesinden yüzde 30’a varan oranda azalacağını ortaya koyuyor.

Raporda güneş gücü ve batarya maliyetleri 2012 ile 2022 yılları ortasında yüzde 80 oranında azalırken, açık deniz ve kara rüzgâr maliyetleri sırasıyla yüzde 73 ve yüzde 57 oranında düştüğünün altı çiziliyor. Bu alandaki ilerlemeden ise en çok Avrupa ülkeleri ve Çin’in sorumlu olduğu belirtiliyor. Ayrıyeten raporda Orta Doğu ve Afrika’nın da ortayı kapattığı lisana getiriliyor.

Halk baskısı

Yenilenebilir güç kaynaklarının daima büyümesi, sürdürülebilir güç kaynaklarına geçerek gezegenimizi kurtarmaya yönelik kamuoyu baskısı tarafından da besleniyor. Yenilenebilir elektrik yatırımlarının ve kapasitesinin 2030 yılına kadar üç katına çıkarılması bu temeller etrafında oldukça mümkün görünüyor.

RMI basın açıklamasında, “Batarya teknolojilerine yapılan patlayıcı yatırımlar, kesimde beklenenden çok daha süratli bir ihtilal yaratıyor ve 2030 üzere erken bir tarihte hayatlarımıza güç sağlama ve güç sistemlerini düzenleme formumuzda sismik bir değişimi harekete geçiriyor” denildi. Bugün Tesla’nın patlama yapması ve öteki birçok araba üreticisinin oyuna girmesiyle elektrikli araçlarda değerli ivmelenme görüyoruz. Şayet RMI haklıysa, ki muhtemelen o denli, önümüzdeki on yıl içinde daha da fazla sürdürülebilir güç tahlilinin uygulandığını göreceğiz.

İçerik
Xiaomi resmen açıkladı: MIUI gidiyor, HyperOS geliyor

Xiaomi'nin kurucusu ve CEO'su Lei Jun, ferdî toplumsal medya hesabında değerli bir açıklama yaparak MIUI1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
Dünya, önemli bir farkla kayıtlara geçen en sıcak yazı yaşadı

Sıcak hava dalgaları dünyanın birtakım bölgelerini kavurmaya devam ederken, bilim insanları bu kavurucu, ölümcül yazın1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Redmi 13C’nin ilk görüntüleri ortaya çıktı: İşte tasarımı

Xiaomi geçen yıl Aralık ayında Çin'de uygun fiyatlı akıllı telefonu Redmi 12C'yi tanıtmıştı. Şirket artık1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.