KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Korsan futbol yayınları yapan IPTV uygulamalarına darbe

Korsan Futbol Yayinlari Yapan Iptv Uygulamalarina Darbe169157 0 İspanyol futbol ligi LaLiga üzere Avrupa‘daki öbür birçok büyük futbol ligi, yaygın bir korsan yayın sorunu ile boğuşuyor. Tertip artık uzun müddettir devam eden bu meseleye, Google‘ın IPTV uygulamalarını kullanıcıların telefonlarından direkt kaldırmasını gerektirecek sert lakin tesirli bir tahlil öneriyor. Yeni tahlilin başka futbol otoriteleri tarafından da uygulanması muhtemel üzere görünüyor.

LaLiga, IPTV’ye savaş açtı

En kolay haliyle LaLiga, Android akıllı telefonlara indirilmiş uygulamaları kaldırmak istiyor ve bu süreci Google’ın gerçekleştirmesini istiyor. Bu tuhaf teklif, İspanya’nın en üst seviye profesyonel erkek futbol tertibinin lideri Javier Tebas‘tan geldi. Yeni dönemin başlamasının üzerinden çok geçmemiş olmasına karşın Tebas, LaLiga’nın halihazırda Android kullanıcıları tarafından futbol maçlarını yasadışı olarak izlemek için kullanılan 58 uygulamanın “ortadan kaldırılmasında” tesirli olduğunu söyledi.

Korsan Futbol Yayinlari Yapan Iptv Uygulamalarina Darbe169157 1 Tebas kısa bir mühlet evvel İspanya’nın Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Yüksek Spor Kurulu (CSD) Lideri Víctor Francos Díaz ve Avrupa Parlamentosu üyesi Iban García del Blanco ile bir ortaya gelmişti. Spor korsanlığıyla uğraşa odaklanan bir aktiflik sırasında Díaz, Avrupa’da korsanlığın 2022 yılında yüzde 3.3 oranında arttığını söyledi. LaLiga ve başka Avrupa büyük ligleri bilhassa bu sıkıntıdan etkileniyor ve kullanıcılar çoğunlukla yetkisiz IPTV yayın hizmetleri aracılığıyla “yasadışı” olarak maçları izliyor. Benzeri kullanım Türkiye’de de yaşanıyor.

58 uygulama mağazadan kaldırıldı

Tebas tarafından sağlanan bilgilere nazaran, üstte bahsi geçen 58 korsan uygulama dünya çapında dört milyon kullanıcı tarafından indirilmiş durumda. İspanya’da yaklaşık 1,1 milyon kullanıcı olan bu uygulamaların birden fazla (800.000) Android telefon kullanıcıları tarafından kullanılıyor. Tebas, LaLiga’nın yeni futbol döneminin birinci birkaç gününde amaç alınan 58 korsan uygulamayı tam olarak nasıl “ortadan kaldırdığı” konusunda detay vermedi, fakat muhtemelen Google‘ın resmi uygulama mağazası Play Store’dan kaldırıldılar.

Organizasyon, bu yeni tedbirleri uygulamak için “Google ve öbür platformlarla konuştuğunu” söyledi. Öte yandan IPTV uygulamalarının App Store’dan kaldırılması bunların kullanımını önlemiyor. Aygıtlarda şurası olan uygulamalar kullanılmaya devam edecektir.

İçerik
İPHONE 15 PRO MAX Türkiye fiyatı bugün belli oluyor! İşte tahmini fiyat listesi

Apple, beklenen iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max1

4 dk. 6 Okundu
İçerik
Samsung Galaxy S24 Ultra’nın işlemcisi netleşti: Exynos pas geçilecek

Bildiğiniz üzere Samsung, yeni işlemcisi Exynos 2400'ü resmi olarak duyurdu ve bu çipin yakında çıkacak Galaxy1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Bilim insanları istenmeyen mutasyonları yüzde 70’e kadar azaltmayı başardı

Araştırmacılar, geleneksel CRISPR teknolojisinde kullanılan gen editörünün bölünmesinin, istenmeyen genom mutasyonlarına neden olma bahtı değerli1

1 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.