KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kendi kendini iyileştiren ekranlara sahip telefonlar geliyor

Kendi Kendini Iyilestiren Ekranlara Sahip Telefonlar Geliyor169661 0 Analist şirketi CCS Insight, 2024 ve sonrası için en uygun teknoloji iddialarını derlediği raporunda, akıllı telefon üreticilerinin beş yıl içinde “kendi kendini iyileştiren” ekranlara sahip telefonlar üretmeye başlayacağını belirtti. Öte yandan şirketler birkaç yıldır kendi kendini onarabilen akıllı telefon ekran teknolojisi hakkında çalışmalar yapıyor.

Kendi kendini güzelleştiren ekranlar

Analist şirketi CCS Insight’a nazaran, kendi kendini onarabilen ekranlara sahip akıllı telefonlar 2028 yılına kadar piyasada görünmeye başlayabilir. Rapora nazaran bu tip ekranlar için ekranın yüzeyi çizildiğinde havayla temas ettiğinde reaksiyon veren ve oluşan kusuru dolduran yeni bir “nano kaplama” kullanılacak. Öte yandan şirketler ise birkaç yıldır kendi kendini onarabilen akıllı telefon ekran teknolojisi hakkında konuşuyor. Hasebiyle kendi kendini onarak ekranlar bir bilim kurgu olmaktan çıkmak üzere. Elbette buradaki en değerli bahis, beklentileri yanlışsız ayarlamak.

Örneğin LG, 2013 yılına kadar akıllı telefonlarında kendi kendini onarma teknolojisinin tanıtımını yapıyordu. Hatırlarsanız kavisli ekrana sahip ve art kapakta “kendi kendini iyileştiren” bir kaplamanın bulunduğu LG G Flex isimli bir telefon piyasaya çıkmıştı. O periyotta bu teknolojinin tam olarak nasıl çalıştığı açıklanmamıştı.

Görünüşe nazaran firmalar tekrardan bu hususa eğilecek. Öte yandan burada parçalanmış ekranların mucizevi bir halde geri gelmesinden bahsetmiyoruz. Giderilecek kusurların hepsi sadece küçük kozmetik çiziklerden oluşacak. Öbür birkaç telefon üreticisi de akıllı telefonlarında kendi kendini düzgünleştiren materyallere yer verdi. Motorola, 2017 yılında, çatladığında kendini onaran “şekil hafızalı polimerden” yapılmış bir ekran için patent müracaatında bulundu. Buradaki fikir, gerece ısı uygulandığında çatlakların güzelleşmesini sağlayabilmekti.

Yine de bu teknoloji şimdi ticari olarak başarılı bir telefonda kullanılmış değil. Ve bu cins telefonları kitlesel ölçekte piyasaya sürmenin önünde birkaç mahzur var. Bnların en başında, şirketlerin araştırma ve geliştirmeye çok fazla yatırım yapmak zorunda olmaları geliyor. Ayrıyeten telefonları büyük hacimlerde pazarlamak ve satmak gerekiyor. Lakin panel teknolojilerindeki atılımı görünce (katlanabilir, yuvarlanabilir ekranlar) bunların üstesinden gelinebileceği düşünülüyor.

İçerik
Google, Gmail’in HTML sürümü kullanımdan kaldırıyor

Google daha gelişmiş versiyona odaklanmak için 2024'ün Ocak ayı prestijiyle Gmail'in temel HTML sürümünü kullanımdan1

1 dk. 12 Okundu
İçerik
NASA beklenen UFO raporunu yayınladı: Uzaylılar dair kanıt yok

NASA'nın UFO (Tanımlanamayan Uçan Nesne) araştırma takımı uzun vakittir beklenen birinci raporunu kısa bir mühlet1

3 dk. 1 Okundu
İçerik
Intel Core i9-14900K test edildi: 6.0GHz saat hızı ve daha fazlası

Intel, önümüzdeki haftalarda 14.Nesil Meteor Lake ve Raptor Lake Refresh işlemcilerini piyasaya sürecek. Bu bağlamda1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.