KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kendi kendini iyileştiren ekranlara sahip telefonlar geliyor

Kendi Kendini Iyilestiren Ekranlara Sahip Telefonlar Geliyor169661 0 Analist şirketi CCS Insight, 2024 ve sonrası için en uygun teknoloji iddialarını derlediği raporunda, akıllı telefon üreticilerinin beş yıl içinde “kendi kendini iyileştiren” ekranlara sahip telefonlar üretmeye başlayacağını belirtti. Öte yandan şirketler birkaç yıldır kendi kendini onarabilen akıllı telefon ekran teknolojisi hakkında çalışmalar yapıyor.

Kendi kendini güzelleştiren ekranlar

Analist şirketi CCS Insight’a nazaran, kendi kendini onarabilen ekranlara sahip akıllı telefonlar 2028 yılına kadar piyasada görünmeye başlayabilir. Rapora nazaran bu tip ekranlar için ekranın yüzeyi çizildiğinde havayla temas ettiğinde reaksiyon veren ve oluşan kusuru dolduran yeni bir “nano kaplama” kullanılacak. Öte yandan şirketler ise birkaç yıldır kendi kendini onarabilen akıllı telefon ekran teknolojisi hakkında konuşuyor. Hasebiyle kendi kendini onarak ekranlar bir bilim kurgu olmaktan çıkmak üzere. Elbette buradaki en değerli bahis, beklentileri yanlışsız ayarlamak.

Örneğin LG, 2013 yılına kadar akıllı telefonlarında kendi kendini onarma teknolojisinin tanıtımını yapıyordu. Hatırlarsanız kavisli ekrana sahip ve art kapakta “kendi kendini iyileştiren” bir kaplamanın bulunduğu LG G Flex isimli bir telefon piyasaya çıkmıştı. O periyotta bu teknolojinin tam olarak nasıl çalıştığı açıklanmamıştı.

Görünüşe nazaran firmalar tekrardan bu hususa eğilecek. Öte yandan burada parçalanmış ekranların mucizevi bir halde geri gelmesinden bahsetmiyoruz. Giderilecek kusurların hepsi sadece küçük kozmetik çiziklerden oluşacak. Öbür birkaç telefon üreticisi de akıllı telefonlarında kendi kendini düzgünleştiren materyallere yer verdi. Motorola, 2017 yılında, çatladığında kendini onaran “şekil hafızalı polimerden” yapılmış bir ekran için patent müracaatında bulundu. Buradaki fikir, gerece ısı uygulandığında çatlakların güzelleşmesini sağlayabilmekti.

Yine de bu teknoloji şimdi ticari olarak başarılı bir telefonda kullanılmış değil. Ve bu cins telefonları kitlesel ölçekte piyasaya sürmenin önünde birkaç mahzur var. Bnların en başında, şirketlerin araştırma ve geliştirmeye çok fazla yatırım yapmak zorunda olmaları geliyor. Ayrıyeten telefonları büyük hacimlerde pazarlamak ve satmak gerekiyor. Lakin panel teknolojilerindeki atılımı görünce (katlanabilir, yuvarlanabilir ekranlar) bunların üstesinden gelinebileceği düşünülüyor.

İçerik
Yapay zekaya yoğunlaşan Adobe, Figma’yı satın almayabilir

Bloomberg, Adobe ve Figma arasında Eylül 2022'de duyurulan muahedenin sonuçlanmaktan hala uzak olduğunu yazıyor. Süreç,1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Türkiye’ye gelme ihtimalli Huawei nova 12 ve 12 Pro özellikleri ortaya çıktı

Huawei tarafından enteresan gelişmelere tanıklık etmeye devam ediyoruz. Bir Weibo gönderisi, Huawei'nin yaklaşmakta olan nova1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Epic Games bu hafta iki oyun hediye ediyor! 470 TL değerinde

Epic Games Store, Steam ile rekabet edebilmek ismine başlattığı fiyatsız oyun fırsatlarına devam ediyor. Öyle ki 121

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.