KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Findeks Puanı Nasıl Yükseltilir?

Findeks puanı, findeks kredi notu olarak bilinmektedir ve kişilerin kredi kartı, kredi mevduatı kredi hesaplarındaki borçları ödeme durumları, alışkanlıkları, yeni kredili ürün, kredi kulanım oranları ve son olarak borç durumlarına göre hesaplanan kişisel bir nottur. Bu kişisel not 1 ile 1900 arsında değişmektedir ve not 1900’e yaklaştıkça ortaya çıkacak risk azalır.  Findeks kişisel verilere göre hazırlanmış bir nottur. Bu nedenle kendi notunuza kolaylıkla bakabilirsiniz. Bunun yanı sıra başkalarına ait findeks notunu da öğrenme fırsatınız bulunmaktadır. Fakat başkasına ait bu findeks notunu öğrenmek için o kişiden onay almanız gerekmektedir. Bu onay ise iki şekilde yapılabilir. İlk yöntemde kredi notu öğrenilmek istenen kişi Findeks Mobil Şube veya internet şubesi aracılığıyla paylaşım ayarlarını kullanarak, oluşturulan raporun bu bilgiyi öğrenmek isteyen kişi ya da kurumların TC kimlik numarası veya VKN bilgilerini girmek koşulu ile ön bilgi verebilir. İkinci yöntemde ise findeks kredi notu öğrenilmek istenilen kişinin internet şubesi ya da mobil şubeden bilgileri girilerek kişiye SMS yolu ile bilgi verilir. Bu SMS yolu ile Findeks Kredi Notu paylaşımı için izin istenilir. Notu öğrenilmek istenen kişi bu SMS’e olumlu bir şekilde dönüt verdiği takdirde kredi notunun paylaşılmasına onay vermiş olur. Ve ancak bu şekilde kredi notu, bu notu öğrenmek isteyen kişi veya kurumlara paylaşılır.

Kısaca Findeks kredi notu sizin gelecek 12 ay içerisinde borçlarınızın ödenmesi olasılıklarını hesaplamak için oluşturulan bir nottur. Bu not sadece kredi kullanırken değil araç, ev kiralarken ya da cep telefonu, beyaz eşya alırken bu borcun ödenebileceği konusunda oldukça önemli bir gösterge haline geliyor. Bu nedenle findeks kredi notunuz oldukça önemli olmakla beraber bu not yüksek olmalıdır. Bu durum da Findeks puanı nasıl yükseltilir sorularının sorulmasına neden olmaktadır.

Findeks notunuzu yükseltmek için birden fazla yöntem vardır. Bunların en başında ödemelerin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaparsanız findeks notunuzda yükselmeler meydana gelecektir. Borçlarını düzenli ödeme koşulu ile ek bir hesap kullanabilirsiniz. Bu da sizin findeks kredi notunuzu artıran bir başka yöntemdir. Alışverişlerde kredi kartı kullanmak da oldukça puan artırıcı bir diğer yoldur. Bunun yanı sıra borcunuza sadık kalmak sizinle bankanız arasındaki ilişkilerin daha iyi olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle mevcut borçlarınızı kontrol edin. Unuttuğunuz ya da gözden kaçırdığınız bir borç olabilir. Bu durumlarla beraber biriken borçlar sizin findeks kredi notunuzun yükselmesi önündeki en büyük engeller arasındadır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks kredi notu birden çok bileşenin hesaplanması ile oluşur. İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki kredilerin zamanında ödeniyor olması bu notu çok artırır. Doğal olarak kredilerin son ödeme tarihini geçtikten sonra ödemek bu notu düşürür. Findeks puanı nasıl yükseltilir sorunsa bu da verilebilecek bir diğer cevaptır.  Kredili ürün ödeme alışkanlığı bu kredi notunun hesaplanmasında %35 etkilidir. Diğer bir nokta ise almış olduğunuz kredilerin iyi ya da kötü kapanmış olması ya da bu gibi unsurlar dikkate alınarak hesaplama yapılır. Mevcut hesap ve bulunan borç findeks kredi notunun hesaplanmasında %35 etkilidir. Yakın zamanda alınan krediler ise kişisin findeks kredi notunu olumsuz etkileyen bir ögedir. Yeni kredi ürün açılışları ise kredi notunu %11 etiler. Bunların yanı sıra kredi kullanım yoğunluğu %10 diğer unsurla ise bu notun %9’unu meydana getirmektedir.

 

İçerik
Az Para ile Nasıl Yatırım Yapılır?

Az Para ile Nasıl Yatırım Yapılır? - Yatırım yapmak için cebinizdeki paranın miktarı önemli değildir.1

3 dk. 15 Okundu
İçerik
Telefon Şifresi Nasıl Kırılır?

Telefon Şifresi Nasıl Kırılır? - Telefonlarımız olmadan yaşantımıza devam etmemiz artık son derece zor gözüküyor.1

3 dk. 23 Okundu
İçerik
Cardfinans Para Puanları Nerelerde Kullanılır? (QNB Finansbank Kredi Kartı)

Cardfinans para puanları, Cardfinans, Finansbank kredi kartı ya da QNG Finansbank’a ait pos cihazlarından yapılan1

2 dk. 14 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.