KATEGORİLER
Kripto Al Sat

İstanbul’un en ünlü kuleleri nelerdir? İstanbul’daki kuleler

Yedi Zirveli olarak anılan İstanbul, tıpkı vakitte eşsiz dizaynlı 6 kulesiyle de yerli ve yabancı turistlerin odak noktası haline geliyor. Bizans ve Osmanlı devrinin izlerini taşıyan kuleler günümüzün çağdaş dizaynlarıyla da bir ortaya gelince kentin dört bir yanı gökyüzüne uzanan kuleleriyle göze çarpıyor. İşte Kuleler Kenti İstanbul hakkında merak edilen tüm ayrıntılar…

İstanbul, yüzyıllardır pek çok medeniyetin ayak izlerini taşıyan tarih kokan bir coğrafya. Dünyanın cazibe merkezi haline gelen bu kent, hem tabiat mükemmeli hoşlukları hem de etkileyici mimari yapılarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Topkapı Sarayı’ndan Ayasofya’ya, Kız Kulesinden Yerebatan Sarnıcı’na kadar her köşesinde eşsiz yapıları gözler önüne seren İstanbul, tıpkı vakitte meşhur 7 doruğuyla de çok ünlü. Bizans ve Osmanlı periyodunun zenginliğiyle harmanlanan bu kent 7 doruğunun yanı sıra devasa kuleleriyle de ön plana çıkıyor. Son devirde İstanbul Havalimanı’nın uçuş kulesi ve Türkiye’nin en yüksek yapısı Çamlıca Kulesi’nin de eklenmesiyle adeta Kuleler Kenti haline gelen İstanbul’un etkileyici kulelerine gelin birlikte göz atalım.

  • UÇUŞ KULESİ

İstanbul Havalimanı’nın Hava Trafik Denetim Kulesi, 2016 yılında 370 proje ortasından birinci seçilerek memleketler arası bir ünü beraberinde getirmiştir. Lale temasının temel alındığı kule, dünyanın alanında kıymetli firmalarından olan AECOM ve Pininfarina tarafından tasarlanmıştır.

41Gpi 1654519371 799

Hava Trafik Denetim Kulesi

  • KIZ KULESİ

İstanbul’da “kule” denildiğinde birinci akla gelen yerlerin başında elbette Kız Kulesi yer alıyor. Pek çok efsaneye husus olan Kız Kulesi, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında Salacak açıklarındaki küçük adacık üzerinde yer alıyor. Hem Üsküdar’ın hem de İstanbul’un sembolü haline gelen bu kule 2500 yıllık bir birikime sahip. 

Mnqfp 1654519392 5022

Kız Kulesi

Avrupalıların Leander Kulesi olarak isimlendirdiği Kız Kulesi, denizin ortasında adeta kapalı bir cevher.

Kız Kulesi özellikleri

  • GALATA KULESİ

Milattan sonra 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından yaptırılan Galata Kulesi, İstanbul’un Beyoğlu semtinde 35 rakımlı bir zirvenin üzerinde bulunmaktadır. Birinci olarak fener kulesi olarak inşa edilen bu görkemli kule, etkileyici mimarisi ve öyküsüyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

4Qbxk 1654520198 3942

Galata Kulesi

İstanbul’a adımını atan her kişinin seyahat rehberinde yer edinen Galata Kulesi, Haçlı Seferleri sırasında aldığı hasarlar ve daha sonra yaşanan yangınlar sebebiyle hasar görse de günümüzde tüm görkemiyle gökyüzüne uzanan bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Galata Kulesi özellikleri

  • BEYAZIT KULESİ 

Başlangıçta ahşap olarak İstanbul’un Beyazıt semtine inşa edilen Beyazıt Kulesi, yangınları gözetlemek ve haber vermek gayesiyle yapılmıştır. Şu an da 118 metre yüksekliğinde olan kule; nöbet, işaret ve sancak katları olmak üzere 3 kısımdan oluşmaktadır.

Hfp9H 1654520253 2791

Beyazıt Kulesi

İstanbul Üniversitesi’nin Merkez Yerleşkesi içerisinde yer alan Beyazıt Kulesi, bir periyot hava iddianın duyurulması için farklı renklerle aydınlatılarak kullanıldı.

Db9Xk 1654520285 1376

Beyazıt Kulesinin bulunduğu pozisyondan manzara

  • ÇAMLICA KULESİ

369 metreye ulaşan yüksekliğiyle Eyfel Kulesi‘ni geride bırakan Çamlıca Kulesi, 29 Mayıs 2021 yılında açılışını gerçekleştirmiştir. Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi olarak da anılan Çamlıca Kulesi, İstanbul’un televizyon ve seyir kulesi olarak hizmet vermektedir.

Vegmy 1654520328 6185

Çamlıca Kulesi

Bu görkemli yapı, Osmanlı periyodunun en değerli simgelerinden biri olan lale çiçeğinden esinlenerek tasarlanmıştır. Kulenin ana aksı lalenin köklerini ve besleyici gövdesini; güneşe yanlışsız yükseldikçe şekillenen seyir terası ve restoran katları şimdi açmayan bir lale tomurcuğu olarak düşünülerek bu yapı inşa edilmiştir. Kulede seyir terası ve restoran bulunduğu için İstanbul’un ayaklarınızın altına serildiğini hissedebilirsiniz.

Upuee 1654520344 3331

Çamlıca Kulesi manzarası

  • SAAT KULESİ

Bezmi Alem Valide Sultan Camii ile Dolmabahçe Sarayı‘nın Saltanat Kapısı ortasında bulunan Saat Kulesi, Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid tarafından 1895 yılında inşa edilmiştir. 27 metre yüksekliğinde ve 4 katlı olan kulede toplamda 94 basamak bulunmaktadır. Her bir cephesinde saat bulunan kule Saray mimarı Sarkis Balyan’ın imzasını taşımaktadır.

Inihv 1654520399 6671

Dolmabahçe Saat Kulesi

İçerik
Araç Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobil sektörü, en çok alım satımın olduğu sektörlerden biridir. Bu durum neticesinde araçlarda çeşitli arızalar1

2 dk. 7 Okundu
İçerik
İstanbul’un en güzel manzarası “Süper Ay”

Ay'ın dünya üzerindeki en pürüzsüz ve tam halinin hoşluğu İstanbul sokaklarını süsledi. Görüntünün fotoğrafları ise1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Zerzevan Kalesi nerede? Zerzevan Kalesi neden önemli?

Stratejik pozisyonu, binlerce yıllık tarihi ve varlıklı kültürüyle dünyanın en dikkat çeken yerlerinden biri haline1

2 dk. 12 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.