KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Hamilelikte Kramp

Hamilelikte kramp aslında doku spazmı olarak bilinmektedir. Kramp oluşumu ise dokunun kasılması ile meydana gelir ve ani bir şekilde şiddetli ağrılar ortaya çıkar. En yaygın kramp çeşidi ise uyku sırasında baldırlarda oluşan kramptır. Bu krampların oluşmasında bir takım unsurlar vardır. Örneğin uzun süre boyunca belli bir pozisyonda kalmak kramp oluşumunun en yaygın nedenlerinden biridir. Ayrıca fazla yüklenme, adale zorlanması ve incinme gibi durumlar da kramplara yol açmaktadır. Hamilelikte de bu tür kramp oluşmaları sıklıkla görülmektedir. Hamilelikte oldukça sık görülen bu kramp problemi hamileliğin genellikle 24. Haftasında başlar. Özellikle de uyku anlarında ortaya çıkan bu kramplar oldukça şiddetli olabilir.

Hamilelikte Kramp Neden Olur?

Hamilelikte sıklıkla rastlanan bir problem olan krampın neyden kaynaklandığı da hamile kadınlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Hamilelik dönemlerinde ortaya çıkan kramplar kalsiyum ve magnezyum eksikliğinden meydana geldiği belirtilmektedir. Bunun yanı sıra her geçen hafta büyüyen rahim, toplardamarlara ciddi bir şekilde baskı uygular ve bu baskı sonucunda dolaşım problemleri ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu dolaşım problemleri de krampların oluşumunda oldukça etkilidir. Stres, hava değişimi, yorgunluk ve uyku düzeninin olmaması da krampın ortaya çıkmasındaki diğer önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Hamilelikte Ortaya Çıkan Kramplar Nasıl Geçer?

Hamileliğin genellikle 24. haftasında ortaya çıkan kramp problemi lohusalık dönenimde hafifler. Bu dönemden sonraki süreçte de kramp ağrıları son bulur. Bu sorun genellikle kalsiyum ve magnezyum içeren ilaç alınmasıyla çözülür. Bunun yanı sıra masaj ve egzersiz yapmak, bölgesel sıcak uygulama gibi yöntemlerle de kramp ağrılarını hafifletmek mümkündür. Kramp oluşumunda iğne batırma ya da kıl çekme gibi bir takım yöntemler uygulanmaktadır. Fakat bu yöntemlerin hiçbiri bilimsel değildir ve dokunun iyice kasılmasına neden olur.

Yatmadan önce ılık duş almak, yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmak, aşırı kilo almamaya özen göstermek, uzun sure ayakta kalmamak, sol tarafınıza doğru yatmak ya da otururken ayağınızın altına yükseklik koymak da hamilikte yaşanan krampların oluşmasını engellemektedir. Ayrıca varis problemi varsa varis çorabı kullanmakta oluşabilecek krampları önlemektedir.

 

İçerik
Asgari Ücretli Birisi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretle çalışıyor ve kredi kullanmak istiyorsanız durumun ne kadar zor olduğunu biliyor olmalısınız. Bildiğiniz1

2 dk. 6 Okundu
İçerik
1 Haftada 5 Kilo Aldıran Karışım

1 Haftada 5 Kilo Aldıran Karışım - Tüm dünyada obezite ciddi bir sorun haline gelmeye1

3 dk. 11 Okundu
İçerik
Camdaki Kız dizisi nerede çekiliyor? Nalan’ın yaşadığı yalı nerede? Koroğlu Köşkü nerede?

Kanal D ekranlarının fenomen dizisi Camdaki Kız, her hafta heyecan dolu kıssası ve yıldız oyuncu1

5 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.