KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Intel, 288 çekirdekli Sierra Forest Xeon işlemcisini duyurdu

Intel 288 Cekirdekli Sierra Forest Xeon Islemcisini Duyurdu168997 0 Intel, bu hafta düzenlediği Innovation 2023 etkinliğinde gelecekteki tüketici eserleriyle ilgili pek çok ayrıntısı açıklamakla kalmadı, birebir vakitte yüksek yoğunluklu sunuculara yönelik ‘Sierra Forest’ serisinin bir kesimi olarak 288 çekirdekli bir CPU’yu da tanıttı. Şirket ayrıyeten Sierra Forest, Granite Rapids ve Clearwater Forest ailelerinin LGA 4710 ve LGA 7529 soketlerini içeren yeni Birch Stream platformuyla uyumlu olacağını da doğruladı.

288 çekirdekli Sierra Forest Xeon

Intel 288 Cekirdekli Sierra Forest Xeon Islemcisini Duyurdu168997 1 288 çekirdekli CPU, her bir kalıpta 144 çekirdekli, toplam 288 çekirdek ve 288 iş parçacığı içeren çift işlemcili bir model olacak. AMD’nin 128 Zen 4C çekirdekli EPYC Bergamo CPU’ları ve Ampere’in bu yılın başlarında duyurulan 192 çekirdekli AmpereOne işlemcileri ile rekabet edecek. Tom’s Hardware, Intel’in 432 çekirdekli üç çipli bir SKU bile piyasaya sürebileceğini iddia ediyor, lakin bunun teknolojik olarak mümkün olup olmayacağını göreceğiz.

Intel ayrıyeten kod ismi ‘Emerald Rapids’ olan 5. jenerasyon Xeon ailesinin 14 Aralık’ta piyasaya sürüleceğini doğruladı. Mevcut Eagle Stream platformu ile uyumlu olacak ve selefine nazaran kimi yükseltmeler sunacak. Intel’e nazaran yeni yongalar daha süratli bellek takviyesiyle gelecek ve birebir güç tüketiminde evvelki kuşağa nazaran kıymetli performans artışları sağlayacak.

Intel 288 Cekirdekli Sierra Forest Xeon Islemcisini Duyurdu168997 2 Intel’in bir öbür dikkat alımlı duyurusu da yapay zekâ uygulamalarına giderek daha fazla odaklanması oldu. Şirket, yapay zeka misyonları için tasarlanan bir harika bilgisayarın büsbütün Xeon işlemcileri ve 4.000 Gaudi2 yapay zeka donanım hızlandırıcısı kullanılarak inşa edileceğini belirtti. Bu makinenin birincil müşterisi, Stable Diffusion olarak bilinen üretken yapay zeka modelinden sorumlu yapay zeka odaklı görsel sanat teşebbüsü Stability AI olacak.

Intel ayrıyeten aktiflik sırasında Meteor Lake CPU serisi için onaylanmış bir lansman tarihi de dahil olmak üzere tüketici eserlerine de değindi. Dahası, şirket Arrow Lake, Lunar Lake ve Panther Lake’i içeren gelecek işlemci jenerasyonları hakkında birtakım detaylar verdi. Meteor Lake, 14 Aralık’ta piyasaya sürülmesi planlanan birinci ‘Core Ultra’ yonga setleriyle gelecek. Yonga üreticisi, Meteor Lake’in şirketin işlemci dizaynında son kırk yıldaki en değerli mimari değişimi temsil ettiğini ve evvelkilere kıyasla gözle görülür performans ve verimlilik iyileştirmeleri sunmasının beklendiğini argüman ediyor.

Arrow Lake‘in 2024‘ün ikinci yarısında piyasaya sürülmesi beklenirken, Lunar Lake‘in 2024-25‘e kadar gelmesi bekleniyor. Son olarak, 2025 yılında piyasaya sürülmesi planlanan Panther Lake bulunuyor. Yani her yıl Intel’den yeni işlemciler göreceğiz.

İçerik
iPhone 16 serisi detaylanıyor: iPhone 16 Ultra altı kamerayla gelebilir

iPhone 15 serisinin lansmanını geride bırakan Apple, iPhone 16 serisi üzerindeki çalışmalarına ağırlaştı. Ortaya çıkan1

1 dk. 7 Okundu
İçerik
Google Haritalar, yeni renklere sahip bir görünüm test ediyor

Google Haritalar uygulamasının art plan harita katmanında yeni renkler test ettiği ortaya çıktı. Apple Maps'in1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Windows 11 geride kaldı: Windows 10 pazar payında hala lider

Windows 11 iki yıl evvel piyasaya sürülmesine karşın hala Windows 10'un popülaritesine yetişebilmiş değil. StatCounter,1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.