KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Huawei’den Apple’a Çin’de soğuk duş: iPhone zirveyi kaptırdı

Huawei Den Apple A Cin De Soguk Dus Iphone Zirveyi Kaptirdi169855 0 Apple’ın Çin’deki inişli çıkışlı süreci devam ediyor. Çin’in yasaklamaları, ABD’nin Çin’e yönelik yaptırımları iPhone satışlarını görünüşe nazaran olumsuz bir formda etkilemiş durumda. Jefferies analistlerinin yayınladıkları bir rapora nazaran, iPhone Çin’deki akıllı telefon pazar hissesi liderliğini resmen kaybetti. Yeni önder ise Huawei oldu.

Huawei, Çin’in yeni başkanı oldu

Analistler, Çin’deki akıllı telefon satışlarının yıldan yıla müspet büyüme gösterdiğini ve bunun esas nedeninin Huawei, Xiaomi ve Honor aygıtlarının öncülük ettiği Android satışlarındaki yüksek çift haneli büyüme olduğunu söyledi. Lakin analistlere nazaran iPhone kanadındaki durum da epeyce kıymetli. Çünkü ülkedeki iPhone satışları çift haneli bir düşüş yaşadı ve iPhone 15’in piyasaya sürülmesinden bu yana yıldan yıla hacim artışı negatif olarak gerçekleşti. Sonuç olarak 5G destekli Mate 60 serisinin önemli istek görmesiyle birlikte Huawei, pazar hissesinde iPhone’u geçerek 1 numaraya yerleşti.

Huawei Den Apple A Cin De Soguk Dus Iphone Zirveyi Kaptirdi169855 1 “Çin’deki zayıf talebin 2023’te iPhone 15’in global sevkiyatının beklenenden daha düşük olmasına yol açacağına inanıyoruz” diye yazan analistler, 2024 yılında da ibrenin Huawei yönünde olacağını kelamlarını ekledi. Jefferies analistleri, Android’in hacim artışının indirimlere bağlanamayacağının da altını çiziyor.

Dolayısıyla Çinliler, ülkedeki satışlar artarken bariz bir halde tercihlerini iPhone’dan yana kullanmamış üzere görünüyor. Bunun ardında ise birden fazla neden yatıyor olabilir. Bilindiği üzere Çin’in kamu kurumlarında iPhone’u yasakladığına yönelik haberler gündemde geniş bir yer tutmuştu. Ayrıyeten ABD ile Çin ortasındaki ticaret savaşı da birkaç yıldır devam ediyor. Münasebetiyle tüketiciler bir nevi milliyetçi hal tutunmuş da olabilir.

İçerik
2023’te alınacak en iyi telefonlar

Ortalama bir kullanıcı her gün cep telefonunda 3 saat ila 4,5 saat ortasında vakit harcıyor.1

24 dk. 2 Okundu
İçerik
Windows 11’in Başlat menüsüne web sitesi önerileri ekleniyor

Windows 11'in Başlat menüsündeki "Önerilen" kısmının pek fonksiyonel olduğu söylenemez. Microsoft bu kısıma kullanıcının ilgisini1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
WhatsApp Kanallar dünya geneline yayılıyor

Telegram platformundan aşina olduğumuz Kanal konsepti yakın periyotta WhatsApp üzerinde de testlere başlamıştı. Meta bu1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.