KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Havacılığın geleceği: Sıvı hidrojenle çalışan ilk pilotlu uçak havalandı

Sivi Hidrojenle Calisan Ilk Pilotlu Ucak Havalandi168637 0 Havacılık endüstrisi önemli bir emisyon salınımına sahip ve içinde bulunduğumuz durum, bu mevzuda önemli tasarrufların alınması gerektiğini ortaya koyuyor. Üreticiler ve teşebbüsçüler elektrikli ve hidrojen temelli tahliller üzerinde çalışıyor. Öte yandan Alman uçak güç aktarma sistemleri geliştiricisi, sıvı hidrojenle çalışan elektrikli bir uçağın dünyadaki birinci pilotlu uçuşunu tamamladığını açıkladı.

Sıvı hidrojenli ve pilotlu birinci uçuş

Joby Aviation tarafından 2021 yılında satın alınan Stuttgart merkezli firma H2FLY, son teknoloji hidrojen-elektrik yakıt hücresi tahrik sistemi ve kriyojenik olarak depolanmış sıvı hidrojen ile donatılmış HY4 gösteri uçağıyla, biri üç saati aşan dört uçuş gerçekleştirdi. H2FLY bunu “hava taşıtlarına güç sağlamak için hidrojen kullanımında bir dönüm noktası” olarak tanımlarken bu muvaffakiyet, bildiğimiz havacılık teknolojisinin geleceğine ışık tutuyor.

Sivi Hidrojenle Calisan Ilk Pilotlu Ucak Havalandi168637 1 Gaz halindeki hidrojenin sıvı hidrojenle değiştirilmesi, HY4 uçağının azamî menzilini yaklaşık 750 km’den yaklaşık 1.500 km’ye çıkararak daha pak ve daha sürdürülebilir hava seyahati için umut vadediyor. Uçaklara daha sürdürülebilir yakıt sağlamanın öbür yolları araştırılıyor olsa da, hiçbiri hidrojen gücü kadar uygulanabilir değil üzere görünüyor.

Bu son uçuş faaliyeti, H2FLY liderliğindeki devlet takviyeli konsorsiyum olan HEAVEN Projesi‘nin de gelmiş olduğu noktayı gösteriyor. Uçaklarda sıvı, kriyojenik hidrojenin fizibilitesini incelemek üzere oluşturulan bu konsorsiyumda Air Liquide, Pipistrel Vertical Solutions, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ve EKPO Fuel Cell Technologies üzere ortaklar yer alıyor.

Sıvılaştırılmış, kriyojenik hidrojen (LH2) ile doldurulan tanklar, basınçlı gaz hidrojen (GH2) ile doldurulanlara kıyasla kıymetli ölçüde daha düşük tartıya sahip. Münasebetiyle LH2 sayesinde daha uzun menzilli yahut daha yüksek yararlı yüklü uçuşlar mümkün olabilir.

Temiz gelecek uzakta değil

Sivi Hidrojenle Calisan Ilk Pilotlu Ucak Havalandi168637 2 H2FLY’nin seyahati burada bitmiyor. Şirket artık ticarileştirme yoluna odaklanmış durumda ve kısa mühlet evvel 27.000 feet’e kadar uçuş irtifalarında tam güç sağlayabilen H2F-175 yakıt hücresi sistemlerinin geliştirildiğini duyurarak pratik ticari uçak uygulamalarına bir adım daha yaklaştı.

H2FLY ayrıyeten Hidrojen Havacılık Merkezi‘ni 2024 yılında Stuttgart Havalimanı’nda açmaya hazırlanıyor. Merkez, yakıt hücreli uçak entegrasyonu için tesisler sunacak ve Avrupa’nın havacılık sanayisinin geleceği için bir merkez vazifesi görecek. EasyJet, Airbus ve Rolls-Royce üzere havacılık kesiminin devleri ve onların oluşturduğu Havacılıkta Hidrojen (HIA) birliği de hidrojenle çalışan uçuşlara yönelik yatırım ve araştırmaların artırılmasını savunuyor. Birlik, bir havacılık yakıtı olarak hidrojenin değerli ekonomik yararlar sağlayabileceğine ve sıfır karbonlu havacılığa geçişi hızlandırabileceğine inanıyor.

İçerik
iPhone 16 işlemcisi hakkında ilk bilgiler geldi: Apple, farklı bir yol izleyecek!

Apple, iPhone 15 serisinin aksine iPhone 16 modellerinin hepsinde (iPhone 16, 16 Plus, 16 Pro1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Bekleyenlere kötü haber: Galaxy S23 FE, Türkiye’ye Exynos ile gelecek

Galaxy S23 serisinin bütçe dostu modeli olacak Galaxy S23 FE, resmi olarak doğrulanmasa da hakkında1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Infinix telefonlarınızı ışıl ışıl yapacak teknoloji hazırlıyor

Geçtiğimiz aylarda Infinix GT 10 Pro akıllı telefonun kutusunu ses güçlendirici olarak tasarlayarak dikkat çeken1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.