KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft’un yapay zeka ekibi 38 TB’lık veriyi yanlışlıkla sızdırdı

Microsoft Un Yapay Zeka Ekibi 38 Tb Lik Sirket Verisini Sizdirdi168926 0 Üretken yapay zeka modellerinin eğitimi, birçok geliştirici ortasında uyum ve iş birliği gerektiriyor. Bu iş birlik birebir vakitte ek güvenlik denetimlerini de mecburî kılıyor. Görünüşe nazaran Microsoft’un bu noktada kimi zaafları bulunuyor. Çünkü, firmanın yapay zeka takımı şirkete ilişkin büyük miktarda hassas bilgileri sızdırmış durumda.

38 TB’lık yanlışlık

Microsoft, 20 Temmuz 2020 ile 24 Haziran 2023 tarihleri ortasında GitHub‘daki halka açık bir depo aracılığıyla geniş bir data hazinesini kamuya açtı. Bulut güvenlik şirketi Wiz, 22 Haziran 2023’te sorunu keşfedip Microsoft’a bildirdi ve şirket iki gün sonra açığı kapattı. Wiz araştırmacıları, Azure platformunun Paylaşılan Erişim İmzası (SAS) özelliğinin Microsoft çalışanları tarafından yanlış kullanıldığını ve 38 terabaytlık özel dataların bu nedenle açığa çıktığını söylüyor.

Wiz’e nazaran Microsoft, yapay zeka modelleri için eğitim bilgilerinin yanı sıra iki çalışanın iş istasyonlarının disk yedeklerini de açığa çıkardı. Yedeklerde “sırlar“, özel kriptografik anahtarlar, şifreler ve 359 Microsoft çalışanına ilişkin 30.000’den fazla dahili Microsoft Teams bildirisi yer alıyordu. Toplam 38 TB’lık özel evraka, Microsoft tedbir alana kadar isteyen herkes erişebildi.

Wiz’e nazaran Microsoft’un multi-terabayt olayı, yapay zeka model eğitimiyle ilgili riskleri vurguluyor. Araştırmacılar, gelişmekte olan bu teknolojinin “eğitmek için büyük bilgi setleri” gerektirdiğini ve birçok geliştirme takımının “büyük ölçüde veriyi” işlediğini vurguluyor. Wiz ayrıyeten geliştirme gruplarının bilgileri meslektaşlarıyla paylaştığını da belirtiyor.  

İçerik
Spotify kabul etti: iOS cihazlarda uygulama düzgün çalışmıyor

Son vakitlerde bilhassa iPhone kullanıcıları tarafından Spotfiy'ın düzgün çalışmadığına dair birçok şikayet ortaya çıktı. Spotfiy'ın1

1 dk. 13 Okundu
İçerik
Xiaomi 13T ve Xiaomi 13T Pro’nun basın görselleri ortaya çıktı

Xiaomi bu ayın sonlarına hakikat Avrupa pazarında yeni amiral gemisi akıllı telefonları Xiaomi 13T ve1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Spotify’a tüm gün güncellenen yeni kişisel çalma listesi geldi

Çevrimiçi müzik akış hizmeti Spotify, gün boyunca ruh halinize ahenk sağlayan ve daima olarak değişen1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.