KATEGORİLER
Kripto Al Sat

AB, kurallara uymaları için Apple, Google, Meta ve dahası için geri sayımı başlattı

Ab Apple Google Meta Ve Dahasi Icin Geri Sayim Basladi168516 0 Avrupa Komisyonu, katı yeni Dijital Piyasalar Yasası (DMA) kapsamında hangi teknoloji şirketlerinin ve hangi hizmetlerini kurallar kapsamına gireceğini teyit etti. Temmuz ayı başında yayınlanan süreksiz listede yer alan şirketler çoğunlukla Amerikan teknoloji devlerinden oluşuyor. ABD’den Alphabet, Amazon, Apple, Meta ve Microsoft‘un yanı sıra Çin’den de ByteDance (TikTok) bulunuyor.

Dijital Piyasalar Yasası kapsamına giren platform hizmetleri 6 Mart 2024 tarihine kadar AB’nin yeni kurallarına uymak zorunda.

Dijital Piyasalar Yasası nedir?

Genel olarak DMA, AB’nin yerleşik platformları açarak ekosistem kilitlenmesini ve rekabete ters davranışları engelleyerek dev firmaların pazar gücünü dizginleme, onları sadece eser ve hizmetlerinin temeline nazaran rekabet eder hale getirme teşebbüsü olarak özetlenebilir. Yani, külliyen son tüketiciyi müdafaa odaklı olan bir kurallar bütünü.

Ab Apple Google Meta Ve Dahasi Icin Geri Sayim Basladi168516 1 Örneğin, büyük iletileşme uygulamalarının kendilerini rakipleriyle birlikte çalışabilir hale getirme yükümlülüğü bulunurken, işletim sistemlerinin üçüncü taraf uygulama mağazaları sunacak ve geliştiricilerin alternatif uygulama içi ödeme seçenekleri sunmasına müsaade verecek halde tasarlanması gerekecek.

DMA, on temel platform hizmetini kapsıyor:

 • Çevrimiçi aracılık hizmetleri
 • Çevrimiçi arama motorları
 • Çevrimiçi toplumsal ağ hizmetleri
 • Video paylaşım platformu hizmetleri
 • Numaradan bağımsız bireyler ortası irtibat hizmetleri
 • İşletim sistemleri
 • Bulut bilişim hizmetleri
 • Reklam hizmetleri
 • Web tarayıcıları
 • Sanal asistanlar

DMA kapsamına giren firmalar ve platformlar

Ab Apple Google Meta Ve Dahasi Icin Geri Sayim Basladi168516 2

 • Sosyal Ağlar: TikTok, Facebook, Instagram, LinkedIn
 • Mesajlaşma Hizmetleri: WhatsApp, Messenger
 • Aracı Platformlar: Google Maps, Google Play, Google Shopping, Amazon Marketplace, Apple App Store, Meta Marketplace
 • Video Paylaşımı: YouTube
 • Reklam Hizmetleri: Google, Amazon, Meta
 • Web Tarayıcıları: Chrome, Safari
 • Arama: Google Arama
 • İşletim Sistemleri: Android, iOS, Windows

Komisyon’un evvelki listesinde Samsung’un web tarayıcısı da vardı fakat incelemeler sonucunda kâfi büyüklükte olmadığına kanaat getirildi.

Aynı formda Microsoft‘un Bing arama motoru, Edge tarayıcısı ve reklam hizmeti de listede yer almıyor, fakat Kurul bunların düzenleme çıtasını karşılayıp karşılamadığını kıymetlendirmek için pazar soruşturmaları açtığını söylüyor. Birebir durum Apple’ın iMessage hizmeti için de geçerli. Kurul bu soruşturmaların beş aydan fazla sürmeyeceğini, fakat Apple’ın talep üzerine iMessage’ı rakip hizmetlerle birlikte çalışabilir hale getirmeye zorlanmasıyla sonuçlanabileceğini söyledi. Kurul ayrıyeten, bir yıldan uzun sürmeyecek bir soruşturma kapsamında iPadOS‘un da kurallara dahil olup olmayacağını belirleyecek.

Şirketlerin uyması gerektiği kesin kurallar, kurulun hizmetleri hangi düzenleme çatısı altına koyduğuna nazaran değişiyor. Örneğin Meta’nın Instagram ve Facebook platformları çevrimiçi toplumsal ağ hizmetleri olarak düzenlenirken, Google Arama bir arama motoru olarak ve Microsoft’un Windows’u bir işletim sistemi olarak düzenlenecek.

Kurallar kimleri ilgilendiriyor?

DMA, bir şirketin ve hizmetinin kapsama girip girmeyeceğini belirlemek için, şirketin Avrupa’da yıllık cirosunun 7.5 milyar Euro’nun (yaklaşık 8 milyar dolar) ve piyasa pahasının 75 milyar Euro‘nun (yaklaşık 80.5 milyar dolar) üzerinde olup olmadığına bakıyor. Ayrıyeten hizmetin AB’de aylık 45 milyondan fazla etkin kullanıcısı olup olmadığı üzere çeşitli kriterler de kullanılıyor.

Bu ortada Google Arama (ve şayet dahil edilirse Bing) kullanıcılarına diğer arama motorları seçeneği sunmak zorunda kalırken, işletim sistemi sağlayıcılarının evvelden yüklenmiş uygulamaları kaldırma, sanal asistanlar ve web tarayıcıları üzere sistem varsayılanlarını değiştirme imkanı sunması gerekecek. Firmaların kendi eser ve hizmetlerini platformlarındaki başka şirketlere kıyasla kendi kendilerine referans göstermeleri yasaklanacak. Komite, tüm yükümlülükleri listeleyen epeyce kapsamlı bir SSS yayınladı.

Kurallara uyulmazsa ne olacak?

AB, DMA kurallarına uymayan firmalara ve platformlara ağır cezalar verileceğini belirtiyor. Belirlenen firmalar şayet DMA’nın kurallarına uymazsa, Komite bir şirketin dünya çapındaki toplam cirosunun yüzde 10’una kadar yahut tekrar eden hatalılar için yüzde 20’sine kadar para cezası uygulayabilecek. Örneğin Apple, 2022 yılında neredeyse 400 milyar dolar gelir ve 100 milyar dolar net gelir elde etmişti. Hasebiyle yüzde 10’luk bir ceza hayli sert diyebiliriz.

AB Kurulu yalnızca ceza vermekle yetinmiyor. Tıpkı vakitte firmaların ilgili iş kısmını satmaya zorlamak üzere yapısal tahliller de uygulama yeteneğine sahip. Bugünkü duyuru DMA’nın uygulanmasına yönelik değerli bir adım olsa da, süreç şimdi bitmiş değil. Financial Times daha evvel, kurulun, Amazon ve Alman perakendeci Zalando’nun Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında “çok büyük çevrimiçi platformlar” olarak tanımlanmaları nedeniyle AB’ye meydan okumuşlardı, benzeri bir yasal süreci burada da görebiliriz.

İçerik
NASA, 50 yıl önce Mars’taki yaşamı öldürmüş olabilir

Bilim dünyası tarafından genel olarak kabul gören fikir Mars’ın çorak ve cansız bir yer olduğudur.1

5 dk. 3 Okundu
İçerik
Oppo Find N3 ve N3 Flip’in global tanıtım tarihi açıklandı: İşte özellikleri

Akıllı telefon pazarının önde gelen isimlerinden Oppo, yeni katlanabilir telefonları Find N3 ve Find N3 Flip1

2 dk. 10 Okundu
İçerik
Oyunculara kötü haber: Bloodborne, PC ve PS5 için gecikecek

Bildiğiniz üzere 2015 yılında PS4 için çıkış yapan Bloodborne'un bir müddettir PC'ye geleceği söyleniyor. Ancak şimdi1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.