KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Hamilelikte Kilo Aldıran Yiyecekler

İçindekiler

Hamilelikte Kilo Aldıran Yiyecekler – Büyüyen ceninin tüm besin ihtiyaçları göbek kordonu ile annenin yediği besinler tarafından karşılanmaktadır. Gebelikte doğru beslenmek bebeği pek çok doğumsal sakatlıklardan korur ve bebeğin genel anlamda sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Hamile kadınların gebe olmayan kadınlara göre yaklaşık olarak 300 kalori daha fazla ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle hamile bayanların yediklerine ve içtiklerine mümkün olabildiğince dikkat etmeleri gerekmekte ve hamilelikte kilo aldıran yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Kaç Kilo Almak Normaldir?

Hamilelik sürecine genel olarak baktığımız zaman anne adayının ayda 1-2 kilo alması normal bir durum olarak değerlendirilebilir. Hamilelik sürecinde anne be bebeğin aşırı miktarda kilo alması doğum ve sonrası için normal bir durum değildir. Hamileliğinde aşırı kilo alan bayanlar doğum esnasında bebeklerini 3,5-4 kilo olarak kucaklarına alabilirler bu da bebeğinn genetik olarak

şişmanlığa yatkın bir şekilde doğmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle hamilelik sürecinde olan anne adaylarının yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeleri ve gereğinden fazla besin tüketmemeleri son derece önemli bir durumdur.

İlk aylardan itibaren fizyolojik olarak gelişmeye başlayan bebeğin kilo alımındaki esas artış son üç ayda gerçekleşmektedir. Anneler besin tüketimine dikkat etmemeleri durumunda bebekler bu dönemde çok fazla kilo alabilirler ve doğduklarında fazladan 3-4 kilo ile doğum yapabilirler.

Hamilelikte kilo aldıran yiyecekleri merak ediyorsanız öncelikle size bildirmemiz gereken bazı şeyler var. Hamilelik süresince ideal kilonuzu korumanız gerekmese de fazla kilo almamanız süreç boyunca önemlidir. Hamilelik boyunca sadece 4-5 kilo almanız bebek gelişimi için idealdir. Ancak yine de merak ediyorsanız bu yazıda sizlere hamilelik boyunca kilo aldıran yiyeceklerden bahsedebiliriz.

Gebelik süresince bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo alımının sağlanabilmesi için anne adayının ara öğün ve ana öğünlerden oluşan ve zengin besleyici içeriğe sahip gıdalarla beslenmesi gerekmektedir. Bu programın temelini oluşturan yiyecekler ise şu şekilde olmaktadır.

Hamilelikte Kilo Aldıran Besinler

  • Oldukça sağlıklı bir besin olan yumurta anne adayının gebelik süresi boyunca sağlıklı bir şekilde kilo alması için ideal olan bir besindir. Anne adaylarının günde en az 1-2 yumurta yemeleri şiddetle tavsiye edilmektedir.
  • Süt ve süt ürünlerinin bol miktarda tüketimi anne adayının sağlıklı bir şekilde kilo alabilmesi için gereklidir. Süt ve süt ürünlerinin içeriğindeki kalsiyum bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için çok önemlidir.
  • Hamilelikte kilo aldıran yiyecekler araması yapan, anne adaylarının sağlıklı bir şekilde kilo alması için günlük en az 170 gram tahıl tüketmesi tavsiye edilir. Mercimek nohut soya fasulyesi ve kepekli ekmek gibi gıdalarda yoğun miktarda sağlıklı tahıllar bulunur.
  • Sebze ve meyve tüketimi de sağlıklı bir anne adayı için gerekli olan yapı taşlarından yalnızca birkaçıdır. Anne adaylarının şeker içeriği düşük olan meyvelerden gün içerisinde en az 2 porsiyon tüketmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle ıspanak brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler de demir içeriği açısından hem de bebeğin sağlıklı kilo alımı için son derece önemlidir.
  • Kuruyemişler bol miktarda yağ ve enerji içerdiği için anne sağlığı ve bebek sağlığı için son derece önemlidir. Ancak aşırı tüketimi anne adayının fazla kilo almasına neden olabilir. Bu nedenle bu besinlerin tüketimine dikkat etmekte yarar var.  Sağlıklı bir gebelik dileriz.
İçerik
Boğaz Ağrısına Doğal Çözüm

Boğaz Ağrısına Doğal Çözüm - Havalarında soğuması ile birlikte insan vücudu daha hassas ve hastalanmaya1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Çocuklar neden şiddete başvurur? Çocuklarda vurma alışkanlığı nasıl giderilir?

Çocuklarını hayatının geri kalan kısmında sağlıklı ve nizamlı bir formda devam etmesini amaçlayan anne babalar,1

4 dk. 1 Okundu
İçerik
Moneygram Hangi Banka?

Para transferi hizmetleri denilince akla ilk gelen isim MoneyGram olmayabilir. Sektörde muazzam bir yere sahip1

2 dk. 16 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.