KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Whois Nedir?

İçindekiler

Whois kelimesi Türkçede alan adı sorgulama anlamına gelmektedir. Domain adresinin veya IP numarasının, ait olduğu kişi veya site bilgilerini içermektedir. Domainin başlangıç ve bitiş tarihi, sahibi olan kişi veya firmanın adı ve bilgileri gibi içerikler yer almaktadır. Web site sahiplerinin, domain bilgilerini sorgulayabilecekleri sitelere whois denmektedir. Whois sorgulama alanına site isimlerini site içerisinde gereken yerlere yazmaları sonucunda alan adı bilgilerini görebilmeleri mümkündür. Bu da size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Toplu Whois Sorgulama

Whois sorgulamak aslında kolaydır fakat sorgulayacağınız birden fazla whois varsa bu iş sizi zorlayacaktır. Whois sorgulamanın amacı domain tescil ettirilmeden önce bu bilgilerin daha önce kullanılmamış olması gerekmektedir. Domain seçtikten hemen sonra tescil ettirme işlemi yapılır. Domain seçerken dikkat etmeniz gereken kriterlerden biri de popüler uzantıları tercih etmektir. Popüler domainler sizin fark edilmenizi sağlayacaktır.

Domain araştırması yaparken sizin için uygun olan birçok domain sorgulaması yapabilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak için birden fazla whois sorgulayabilirsiniz. Tek tek yapacağınız whois sorgulaması hem uzun sürecektir hem de sizi zorlayacaktır. Domain sorgulamasını toplu yaptığınızda kolaylıkla kendinize uygun domaini bulabilirsiniz. Whois sorgulama onayını almak istediğiniz domainin müsait olup olmadığını sorgulamak için vardır. Toplu domain sorgulamak daha çabuk domain bulmanızı sağlayacaktır.

Whois Sorgulama Nasıl Çalışır?

Yeni bir Domain adı alırken, ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tarafından adınız, domain ve iletişim bilgilerinizin kaydı yapılır. Bu bilgilerin tutulduğu Whois veritabanı, Whois sorgulama sitesi sayesinde, internet kullanıcılarına bir alan adının yani domainin kime ait olduğu bilgisini sunar. Bu sayede alacağınız domain sizden başka kimseye ait olmayacaktır ve sizin bilgilerinizden başka bilgi içermeyecektir.

Whois Bilgilerinize Kimler Ulaşabilir?

Whois verilerinize sizden başka herkesin ulaşması mümkündür, fakat siz kendinize ait şahsi bilgilerin gizli olmasını ve görünmesini istemiyorsanız bu bilgileri gizleyebilirsiniz. Şahsi bilgilerinizin yayınlanmasını istemiyorsanız gizleme özelliğini aktif hale getirebilir ve bilgilerinizi koruyabilirsiniz. Böylece diğer whois sorgulaması yapan üçüncü şahıs firmalar sizin verilerinize ulaşım sağlayamaz sadece alan adınızı görüntüleme yetkisi olur.

İçerik
iPad Mini 7’nin yeni özelliği sızdı: “jöle etkisi” ortadan kalkıyor

Bildiğiniz üzere iPad Air ve iPad Küçük 7 başta olmak üzere yeni jenerasyon Apple iPad…

2 dk. 9 Okundu
İçerik
Spotify’a tüm gün güncellenen yeni kişisel çalma listesi geldi

Çevrimiçi müzik akış hizmeti Spotify, gün boyunca ruh halinize ahenk sağlayan ve daima olarak değişen…

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer? - Böbrek vücudun arka kısmında, göğüs kafesimizin hemen altında ve her…

2 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.