KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Havale Yaparken Para Kesilir Mi?

İçindekiler

Havale Yaparken Para Kesilir Mi? Bankacılık masrafları bankadan bankaya değişse de; bazı durumlarda hiçbir banka ücret talep etmez ya da ücret kesintisi yapmaz. Havale yaparken para kesilir mi sorusunun cevabı ise değişkendir. Bazı bankalar havale yaparken para kesmese de, bazı bankalar ücret talep edebiliyor.

Bankacılık işlemleri yaparken, işlemlerin bir kısmı için daha önceden belirlenmiş bir takım masrafları ödemeniz gerekirken, yapacağınız bir takım işlemler için ise; hiçbir masraf ödemenize gerek kalmaz. Örnek vermek gerekirse, herhangi bir bankaya giderek; fatura ödemek istediğiniz taktirde, fatura ödeme işlemini gerçekleştirebilmek için hiçbir banka ekstra ücret talep etmez.

Kimi bankalar yapacağınız işleme göre ücret talep ederken, kimi bankalar herhangi bir ücret talep etmeden; işleminizi gerçekleştirebilir. Bankalar üzerinden en fazla yapılan bankacılık işlemlerinden ikisi EFT ve havale işlemleridir. Bu denli çok kullanmasından dolayı, banka müşterilerinin aklında havale işlemlerinde para kesilir mi ya da EFT işlemlerinde ücret ödenir mi gibi sorular gelmektedir.

Havale Yaparken Para Kesilir mi?

Havale yaparken bazı şartlar altında birçok banka belirli kesintiler yapar. Bazı bankalar ise yalnızca havale işlemlerinde değil aynı zamanda EFT işlemlerinden de para kesmez.

Havale, bir bankadan yine aynı bankada bulunan bir başka hesaba yapılan para transferine denilmektedir. Bazı bankalar havale işlemleri için ücret alsa da, bazı bankalar tamamen ücretsiz bir şekilde havale yapılmasına olanak tanır. Havale işlemleri aynı banka içerisinde olduğundan dolayı, istenilen zaman diliminde gerçekleştirilebilir. Havale işlemleri yapılırken hesap numarası ya da IBAN no yeterlidir.

Bankalara Göre Havale Ücretleri

  • Enpara

Enpara aracılığı ile herhangi bir işlem ücreti ödemeden havale işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra EFT işlemlerinde de herhangi bir para kesintisi yapmayan Enpara, masrafsız bankacılık işlemleri ile tanınıyor.

  • İş Bankası

İş Bankası’na ait olan herhangi bir hesabınızdan yine İş Bankası müşterisi olan bir kişiye para gönderdiğiniz taktirde banka tarafından herhangi bir işlem ücreti alınmaz. Hesaptan isim ve soy isime yapılan havale işlemlerinde ise, gönderilen para tutarının yüzde 0,5’i kadar işlem ücreti altında para kesintisi yaşanır. Öte yandan bankamatik ( ATM ) aracılığı ile hesaptan hesaba havale işlemi gerçekleştirildiğinde ve cebe havale yapıldığında; İş Bankası tarafından herhangi bir ücret kesilmesi söz konusu olmaz.

  • Garanti Bankası

Garanti bankasının sunduğu servislerden biri olan Alo Garanti üzerinden yapılan Western Union Para trasfer işlemleri için herhangi bir ücret talep edilmemekte. Bunun yanı sıra, Alo Garanti servisi üzerinden hesaptan TL biriminden havale yapılacaksa, havale yapılacak tutarın yüzde 0.40’ı kadar masraf ödenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, Alo Garanti üzerinden hesaptan diğer hesaba yapılan havale işlemlerinden herhangi bir ücret talep edilmez.

  • AkBank

Akbank üzerinden herhangi bir hesaba havale yapmak istediğiniz taktirde; havale yaptığınız ödeme kanalına göre farklı ücretler kesilecektir. Akbank şube üzerinden yapılan havalelerde 40 TL ila 200 TL arasında para kesintisi yaparken, ATM’ler aracılığı ile bir başka Akbank hesabına yapılan havale işlemleri için 5.25 TL, internet şubesi aracılığı ile yapılan havale işlemlerinden 1.75 TL, Akbank Mobil aracılığı ile yapılan havale işlemlerinde ise, işlem başına 1 TL işlem ücreti talep etmektedir.

  • HSBC

HSBC bankası müşterisiyseniz, yine HSBC bankasında müşteri olan herhangi bir kişiye para göndermek istediğinizde; ATM, HSBC banka şubeleri, İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığı ile yaptığınız hiçbir işlem için ücret ödemiyorsunuz. Herhangi bir ücret ödemeden, istediğiniz kanaldan havale işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Nedir
Enigma Nedir? Enigma Şifresi ve Özellikleri Nelerdir?

Enigma makinesi, 2. Dünya Savaşı sırasında kullanılarak düşmanlara karşı üstünlüğün sağlandığı icatlardan bir tanesidir. Nitekim1

2 dk. 33 Okundu
İçerik
Krep Tarifi

Krep Tarifi - Kahvaltılarınız için hem tatlı hem de tuzlu bir tarif arıyorsanız hemen pratik1

2 dk. 105 Okundu
Nedir
İMEİ Nedir?

İMEİ Nedir? - Günümüzde akıllı telefonların fiyatları eper yükseldi. Durum böyle olunca akıllı telefonların değerini1

3 dk. 86 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.