KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Hamilelikte Alkol Kullanımının Zararları Nelerdir?

İçindekiler

Hamilelikte Alkol Kullanımının Zararları Nelerdir? – Hamilelik başlangıcından beri bazı alışkanlıklardan vazgeçilmesi gereken bir durumdur. Bu Alışkanlıkların başında alkol, sigara ve madde bağımlılığı gelir. Sağlığınıza daha çok dikkat etmeniz gereken bir dönemdir hamilelik. Hem bebeğin hem sizin sağlığınız için alkol kullanmamak önemlidir. Hamilelik aynı zamanda kötü alışkanlıkların terk edildiği bir dönem de olabilir. Alkol kullanımı hamilelikte düşüğe sebep olabilmektedir. Bu yüzden en fazla hafta da bir ya da iki kez bir bardaktan fazla içilmemelidir. Peki alkol yalnızca anneyi mi etkiler? Alkol aynı zamanda bebeği de etkilemektedir.

Alkolün Bebek Üzerindeki Etkileri

Bebek anne karnında iken besinini anneden almaktadır. Annenin tükettiği her iyi ya da kötü yiyecek bebeği olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Alkol bir çeşit toksin madde olduğu için bebeğe kan ya da plasenta yoluyla hızlıca ulaşabilmektedir. Bu toksin madde bebeğin vücuduna yayılır. Böylece bebekte birçok etki gözükür. Bu etkiler doğum öncesi ve doğum sonrası etkiler olarak ikiye ayrılır.

Alkolün Doğum Öncesi Etkileri

Alkol hamilelik sürecinde oldukça tehlikelidir. Etkileri geri dönüşü olmayacak kadar büyük olabilir. Bu etkilerin başında erken doğum veya düşük yapma riski gelmektedir. Aynı zamanda anne karnında bebeğin gelişimini oldukça fazla yavaşlatır bu da bebeğin doğum zamanına kadar yeterince büyüyememesine neden olur. Bebeğin yüz şeklinde değişimlerin olduğu da gözlemlenebilir.

Alkolün Doğum Sonrası Etkileri

Alkolün zararları bebeğe kalıcı olarak etki yapabilir. Bu doğumdan sonra da etkilerinin devam edeceği anlamına gelmektedir. Çocukta kalan bu etkiler ileriki zamanda psikoloji bozukluğu da sağlayabilmektedir. Sorunların en başında öğrenme bozukluğu gelmektedir. Öğrenme bozukluğu yanı sıra konuşma güçlüğü de çok yaygın olan etkilerdendir. Çocukta dikkat eksikliği de mevcut olacaktır. Aynı zamanda zayıf bir hafıza da sonuçlarından biridir. Bunların yanı sıra hiperaktiv bir çocuk olma olasılığı da yüksek durumda. Fiziksel olarak en büyük etkisi ise kalpte oluşacak rahatsızlıklardır. Alkol hamile iken tüketilmemesi geren en önemli maddelerdendir. Alkol alışkanlığınızı 9 ay boyunca bırakmanız hem sizin hem bebeğinizin iyiliği için çok önemlidir.

İçerik
Media Markt Denizbank Kredi Hesaplama

Media Markt Denizbank Kredi Hesaplama - Media Markt kredi imkanı; Tüketicilerin Media Markt’tan yapacağı tüm1

3 dk. 21 Okundu
İçerik
Arveles İlaç Nedir?

Arveles İlaç Nedir? - Arveles ağrı kesici ülkemizdeki en popüler ağrı kesicilerden bir tanesi. Farklı1

3 dk. 14 Okundu
Nedir
Motor Gömleği Nedir?

Motor Gömleği Nedir? - Motor gömleği, pistonların içerisinde yer alan parçalardan birisidir. Pistonların içerisinde yanma1

2 dk. 11 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.