KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Güneş panelleri 10 GW’lık saatli bombaya dönüştü

Gunes Panelleri 10 Gw Lik Saatli Bombaya Donustu168701 0 Almanya‘da, çeşitli güneş gücü tesislerinde, 10 GW‘lık güneş modüllerinde art kaplamalarda problemler olduğu tespit edildi. Bu sorun, yaşlanma belirtileri gösteren birtakım “AAA” art katman sinemalarının kırılgan hale gelmesi ve yırtılmaya başlamasıyla ortaya çıkıyor. Bu durum, panellerde dama tahtası biçiminde görünen çatlaklar ve nem birikimine neden olmakta. Hasebiyle önemli bir randıman sorunu var ve bu durum büsbütün saatli bombaya dönüşmüş vaziyette.

10 GW’lık saatli bomba

Toplamda 10 GW’lık güneş modüllerinde erken eskiyen art kaplamalarıyla ilgili önemli meseleler tespit edildi. Sorun, kaçak akımlara yol açarak sistemlerin randımanını düşürürken tamirinin yapılması gerektiği belirtiliyor. Bu sorunun tahlili için uzmanlar, invertörler ile yalıtım ölçümünün yapılması gerektiğini belirtiyor. Tespit edilen sorun özellikle, 2010-2013 yılları arasında kullanılan üç katmanlı poliamitten yapılan “AAA” art katman sinemaları etkiliyor. Lakin, artık daha yeni modüllerde ve farklı folyo türlerinde de misal problemler yaşandığı görülüyor.

Sorun oldukça büyük

Almanya’da tespit edilen sorunun ülkenin güneş gücü kapasitesinin yaklaşık yüzde 15’ini etkiliyor. Etkilenen sistemlerin yenileme maliyetinin ise 2 milyar Avro’yu bulabileceği aktarılıyor. Halihazırda birer saatli bombaya dönüşen güneş panelleri yahut modüllerinin tamamı tespit edilebilmiş değil. Bununla birlikte kaçak akım oluşturdukları için bu modüllerin yağışlı havalarda elektrik çarpması riski taşıdığı belirtiliyor. Öte yandan modüllerdeki art folyo yırtılırsa modülün stabilitesinin büsbütün bozulması da yalnızca an sorunudur diyebiliriz.

Gunes Panelleri 10 Gw Lik Saatli Bombaya Donustu168701 1 Meseleden etkilenen modüllerin performansının düştüğü söylense de hasarın nasıl değerlendirileceği belirsizliğini koruyor. Bilim insanları bu sorunu incelemek gayesiyle “Anomalous” projesi kapsamında çeşitli kuruluşlar tarafından kapsamlı testler gerçekleştirdi. Elde edilen bilgilere nazaran sorun, toplamda 10 GW büyüklüğünde kapasiteyi içerisine alıyor. Meseleden etkilenen panellerin ise 2004 ila 2014 yılları ortasında olduğu belirtiliyor.

Altta yatan temel bir sorun da problemden etkilenen modüllerin daha yeni yeni kâra geçmeye başlaması. Bilindiği üzere çoklukla güneş panelleri, maliyetlerini 10 yıl içinde karşılıyor ve kâra geçiyor. En yeni modüllerde geri ödeme müddeti daha da azalmış durumda.

Anomalous projesinin bulguları, bu ayın sonunda yayınlaması beklenen bir ekipman güvenlik standardının temelini oluşturacak. Bu standart (Alman VDE), modül art katman kusurlarının belirlenmesine, sınıflandırılmasına, kıymetlendirilmesine ve bu kusurlardaki değişikliklerin izlenmesine yardımcı olacak.

Ancak bu standart uzman ve profesyonelleri hedefliyor. Çünkü kişisel kullanıcılar için bahsi geçen meselelerin tespiti imkânsız. Ferdî kullanıcıların tebeşirlenme, renk değişikliği, elektrik konektörlerinde korozyon, çatlaklar, delaminasyon yahut yanık izleri üzere gözle görülebilecek kusurları tespit edebilecekleri belirtiliyor. Bu durumda da üreticiye yahut kurulumcuya danışmak en yanlışsız yol. Güneş gücü tesisleri üzere büyük ölçekli yapılarda ise hasarların tespiti için laboratuvar ortamlarında test yapmak gerekiyor.

İçerik
Vivo, Android 14 tabanlı Funtouch OS 14’ün çıkış tarihini duyurdu

Vivo, Android 14 tabanlı en yeni arayüzü olan Funtouch OS 14’ün yayınlanacağı tarihi paylaştı. Vivo1

1 dk. 7 Okundu
İçerik
Immortals of Aveum beklentilerin altında kaldı, işten çıkarmalar başladı

Electronic Arts Originals’ın ve Ascendant Studios’un FPS tipine farklı bir bakış açısı sunmaya çalıştığı Immortals1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Google reklam bağlantılarına dikkat: Mac bilgisayarınıza virüs bulaşabilir!

Mac kullanıcılarını hedefleyen makûs gayeli yazılım Atomic Stealer, birinci olarak Nisan ayında ortaya çıktı. Telegram1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.