KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Gebe ve Emziklik Döneminde Beslenme

İçindekiler

Gebe ve emziklik döneminde beslenme hem anne adayı için hem de bebek için iki taraflı etki oluşturabilen durumlardır. Gebe döneminde annenin alacağı yeterli/yetersiz besin takviyeleri yetersizse birtakım sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle bu konunun üzerinde ebeveynlerin iyi durması sağlık açısından çok önemlidir.

Gebelikte Beslenme Neden Önemlidir?

Gebelik döneminde annenin vücudunda bir bebek vardır ve bu bebek devamlı bir gelişim gösterir. Bu değişikler sebebiyle anne hem kendisinin hem de bebeğinin besin ihtiyaçlarını olabilecek en iyi düzeyde karşılamalıdır. Çünkü sadece anneyi değil bebeği de etkileyen bir durumdur. Anne gebeliği boyunca neden yeterli ve dengeli beslenmek zorundadır? Öncelikle kendi fizyolojik ihtiyaçlarını yani enerji ve besin ögelerini karşılamalıdır. Vücudundaki besin depolarını yeterli dengede tutmalıdır. Annenin karnındaki bebeğin gelişimi ve sağlığı için yeterli beslenmelidir. Emzirme dönemine hazırlık için sütte oluşacak enerji ve besin ögelerini karşılayabilmesi için anne yeterli ve dengeli beslenmelidir.

Emziklik Döneminde Beslenme Neden Önemlidir?

Emzirme bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için önemli bir beslenme yöntemidir. Emzirme döneminde enerji ve besin ögelerine duyulan ihtiyaç çok fazladır. Hatta gebelik döneminden bile daha fazladır. Anne gebelikte iyi beslenmişse ihtiyacını karşılayacak yeteri kadar yağ deposunu sağlamış demektir. Emziklilik döneminde süt üretiminin sağlanması için vücut yağı olarak depolanan enerji önem kazanmaktadır. Bununla birlikte aldığı besinlerden gelen enerji de süt üretiminde önemlidir. Süt veren anne sağlıklı beslendiği takdirde hem vücudundaki besin ögeleri depolarını dengede tutar hem de salgıladığı sütten karşıladığı enerji, protein, mineral ve vitaminleri dengede tutar. Aksi takdirde kendi vücut depolarından harcayacaktır ki bu istenilen bir durum değildir. Bu annenin sağlığının bozulmasına ve yetersiz süt salgılanmasına neden olur.

 

Nedir
Anksiyete Hastalığı Nedir?

Anksiyete Hastalığı Nedir? - Anksiyete hastalığı, bir kaygı bozukluğudur. Gelecek hakkında düşünüp yaptığı hiçbir şeyden1

2 dk. 40 Okundu
İçerik
Banka Müdürü Nasıl Olunur?

İlk olarak bir bankaya banka müdürü olabilmeniz için ilk adımda müfettiş yardımcısı olarak başlayabilirsiniz.  Bu1

5 dk. 6 Okundu
İçerik
İş Görüşmesinde Sorulan Sorular – Mülakat Soruları

Bir iş görüşmesine gidildiğinde işveren temsilcisi veya şirketin insan kaynakları uzmanı tarafından bir mülakat gerçekleştirilir.1

6 dk. 17 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.