KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Garanti Şube Kodu Nerede Yazar

Garanti Şube Kodu Nerede Yazar – Kartınızın şube kodunu öğrenebilmenizin iki yolu bulunuyor. Birincisi internet veya mobil bankacılık imkanından faydalanarak, hesabınıza giriş yaptığınızda ve menüden ‘’Hesabım’’ veya farklı bankalarda ‘’Hesaplarım’’ şeklinde belirtilmiş olan başlığa tıkladığınızda kredi kartınız ile ilgili şube kodunu burada da kolayca bulabiliyorsunuz. İkinci yol ise, kartınızı bankanın hangi şubesinden aldığınızı biliyorsanız o bankanın şube kodunu internet aracılığı ile rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ülkemizde IBAN numaraları genellikle 26 haneden oluşmaktadır. Bu 26 hanenin içerisinde şube kodu, hesap numarası, rezerve alan, banka kodu gibi alanlar bulunmaktadır. Her bankanın farklı il ve ilçelerde şubeleri vardır. Bu veriler genel merkezde işlenir ve diğer bankaları kontrol etmek için il ve ilçe olarak bakması zor olacağından sistemde şube numaraları olarak ayrılırlar. Finansal işlem yapma da hangi il veya ilçede bulunan şubeyi seçmenin kolay olması ve karışıklık olmaması için şube kodu kullanılmaktadır. Bu şube kodları da bankaların hangi il ya da ilçede olduğunu göstermektedir. Bu sayede bir bankadan başka bir bankaya para göndereceğiniz zaman şube kodu ihtiyaç duyulur. Bunun örneğini ATM ile para göndermek istediğiniz zaman sizden istenen şube kodundan anlayabilirsiniz.

Garanti Şube Kodu Öğrenme

Şube kodlarını öğrenmenin birçok yolu vardır.  Bankaların müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Herhangi bir şubeye giderek şube kodunu sorabilirsiniz. İnternetten araştırarak ilgili banka şubesinin şube kodunu öğrenebilirsiniz. (XXX bankası YYY şube kodu şeklinde arama yapılabilir. İban numarası şube kodunu içermektedir. İban numarasının, son 16 hanesi hesap numaranızdır. İbandaki hesap numaranızın ilk 4 hanesi de şube kodudur.

Örnek verecek olursak, İban son 16 hanesi: 0123456789012345, bu durumda şube kodu yani ilk 4 rakam olan 0123’tür. Hesap numaranızın ilk 4 hanesi, şube kodunu temsil eder. Bankaların mobil uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığı ile de öğrenebilirsiniz. Bazı bankalar da kendi internet sitelerinde şube bilgilerini yayımlamaktadır.

İçerik
Hangi Yazılım Dili Ne İşe Yarar?

Bilgisayar yazılım dilleri, programcıların bilgisayarlar ile iletişim kurabilmesini sağlayan bir dizi kod yapılarıdır. Programcının yazdığı1

2 dk. 17 Okundu
İçerik
Ing Bank Kredi Kartı Borcu Nasıl Öğrenilir?

ING Bilginize Servisi hesap, kredi kartı hareketlerini yakından takip etmek isteyen müşteriler için hayata geçirilmiş1

2 dk. 8 Okundu
İçerik
Adobe Flash Player Nedir, Neden Adobe Flash Player Hatasını Alırız?

Adobe Flash Player Nedir, Neden Adobe Flash Player Hatasını Alırız - Teknolojinin gelişmesinden bu yana1

3 dk. 40 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.