KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Siğil Nasıl Geçer?

İçindekiler

Siğil Nasıl Geçer? – Siğil özellikle çocuklarda sıkça görülen ve ciltte var olan insan papilloma virüsünün de sebep olduğu cilt üzerinde meydana gelen küçük sivilceyi andıran şişkinliklerdir. Sağlık açısından pek olumsuz etkileri olmasa da estetik açısından kötü bir görüntüye sebep olurken aynı zamanda arada kaşıntıya ya da ağrılara da sebep olabilirler.

Siğil tıp alanında HPV olarak adlandırılır ve HPV bir virüs çeşididir. Birçok farklı çeşidi olan siğilin yalnızca iki türü HPV nedeniyle oluşmamaktadır. Göbekli siğil olarak bilinen molluskum kontagiosum poxvirüs adından da anlaşılacağı gibi yalnızca molluskum kontagiosumdan meydana gelir. Diğer bir çeşidi olan seboreik siğil ise etken olan bir virüs değildir. Bu siğil ise seboreik keratoz adı verilen bir virüs çeşidinden oluşur.

Siğil Bulaşıcı mıdır?

Siğiller virüs kaynaklı oluşan döküntüler olduğu için bu nedenle bulaşıcıdır. Kişiden kişiye bulaşan siğiller aynı zamanda havlu gibi eşyalardan da bulaşabilir. Siğil bulunduran kişilerle doğrudan temas etmemek ya da kullandıkları eşyaları kullanmamak bu nedenle çok önemlidir. Kişisel eşyaları özellikle terlik, havlu, eldiven gibi eşyalar ortak kullanılmamalıdır. Siğil virüsünün vücuda girmesi ile etkilerini göstermesi en az dört hafta kadar sürmektedir. Dört hafta sonrasında kaşıntı ardından özellikle de ellerde döküntüler meydana gelir.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğiller normal şartlar da insan vücuduna zararlı virüsler değildir. Tedavi dahi gerektirmeden bir süre sonra müdahale gerekmeden geçebilir. Siğil tedavisinde siğilin olduğu bölge de oldukça önemlidir. Genital bölge, ayak tabanı gibi bölgeler de çıkan siğiller mutlaka uzman bir tedavi gerektirir. Siğiller de görülen;

  • Kanama
  • İltihaplanma
  • Göbekli siğil
  • Şiddetli ağrı gibi belirtiler yaşanırsa zaman kaybetmeden doktor ile görüşülmeli ve kısa sürede tedaviye başlanmalıdır.

Siğil tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılır. Tedavi türü siğillerin boyutuna, türüne ve sayısına göre değişiklik gösterir. En yaygın kullanılan tedavi yöntemi ise asit çözeltisi barındıran ilaçlar ve aynı zamanda kriyoterapidir. Tedavi sonrasında HPV virüsü etkisiz hale gelir ve bir süre sonra siğiller yok olur. Tedavi yöntemleri işe yaramadığı zaman ise cerrahi müdahalelerle siğiller alınabilir.

İçerik
Sigara Markaları ve Nikotin Oranları

Sigara zaman zaman kısıtlamalara tabi tutulsa da her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılmaktadır.1

2 dk. 42 Okundu
İçerik
Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Omega 3 yağ asitlerinde balık yağı miktarı yüksektir. Ancak vücudumuz bunları üretemediği için diyet kaynaklarından1

3 dk. 11 Okundu
İçerik
Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin madenciliği; bitcoin elde etmenin yollarından bir tanesidir.1

2 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.