KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Siğil Nasıl Geçer?

İçindekiler

Siğil Nasıl Geçer? – Siğil özellikle çocuklarda sıkça görülen ve ciltte var olan insan papilloma virüsünün de sebep olduğu cilt üzerinde meydana gelen küçük sivilceyi andıran şişkinliklerdir. Sağlık açısından pek olumsuz etkileri olmasa da estetik açısından kötü bir görüntüye sebep olurken aynı zamanda arada kaşıntıya ya da ağrılara da sebep olabilirler.

Siğil tıp alanında HPV olarak adlandırılır ve HPV bir virüs çeşididir. Birçok farklı çeşidi olan siğilin yalnızca iki türü HPV nedeniyle oluşmamaktadır. Göbekli siğil olarak bilinen molluskum kontagiosum poxvirüs adından da anlaşılacağı gibi yalnızca molluskum kontagiosumdan meydana gelir. Diğer bir çeşidi olan seboreik siğil ise etken olan bir virüs değildir. Bu siğil ise seboreik keratoz adı verilen bir virüs çeşidinden oluşur.

Siğil Bulaşıcı mıdır?

Siğiller virüs kaynaklı oluşan döküntüler olduğu için bu nedenle bulaşıcıdır. Kişiden kişiye bulaşan siğiller aynı zamanda havlu gibi eşyalardan da bulaşabilir. Siğil bulunduran kişilerle doğrudan temas etmemek ya da kullandıkları eşyaları kullanmamak bu nedenle çok önemlidir. Kişisel eşyaları özellikle terlik, havlu, eldiven gibi eşyalar ortak kullanılmamalıdır. Siğil virüsünün vücuda girmesi ile etkilerini göstermesi en az dört hafta kadar sürmektedir. Dört hafta sonrasında kaşıntı ardından özellikle de ellerde döküntüler meydana gelir.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğiller normal şartlar da insan vücuduna zararlı virüsler değildir. Tedavi dahi gerektirmeden bir süre sonra müdahale gerekmeden geçebilir. Siğil tedavisinde siğilin olduğu bölge de oldukça önemlidir. Genital bölge, ayak tabanı gibi bölgeler de çıkan siğiller mutlaka uzman bir tedavi gerektirir. Siğiller de görülen;

  • Kanama
  • İltihaplanma
  • Göbekli siğil
  • Şiddetli ağrı gibi belirtiler yaşanırsa zaman kaybetmeden doktor ile görüşülmeli ve kısa sürede tedaviye başlanmalıdır.

Siğil tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılır. Tedavi türü siğillerin boyutuna, türüne ve sayısına göre değişiklik gösterir. En yaygın kullanılan tedavi yöntemi ise asit çözeltisi barındıran ilaçlar ve aynı zamanda kriyoterapidir. Tedavi sonrasında HPV virüsü etkisiz hale gelir ve bir süre sonra siğiller yok olur. Tedavi yöntemleri işe yaramadığı zaman ise cerrahi müdahalelerle siğiller alınabilir.

İçerik
Atmden Kesintisiz Para Yatırabilir miyim?

Atmden Kesintisiz Para Yatırabilir miyim? - Günümüzde bankaların vatandaşlardan aldıkları işlem ücretlerine dair artan isyanların1

3 dk. 6 Okundu
İçerik
Yurtdışında Üniversite Okumak

Üniversite tercihini yurtdışından yana kullanan çok sayıda öğrenci bulunuyor. Başka bir ülkede eğitim görmek, o1

6 dk. 15 Okundu
İçerik
Arveles İlaç Nedir?

Arveles İlaç Nedir? - Arveles ağrı kesici ülkemizdeki en popüler ağrı kesicilerden bir tanesi. Farklı1

3 dk. 14 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.