KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ASPİLSAN, enerji depolama sistemleriyle tüketici pazarına giriyor

Aspilsan Enerji Depolama Sistemleriyle Tuketici Pazarina Giriyor169288 0

1974’te Kıbrıs Harekatı’ndan sonra Türkiye’ye uygulanan ambargolar sonrasında TSK’nın güç gereksinimlerini çözmek için kurulan ASPİLSAN Enerji, artık tüketici pazarına girerek tecrübesini hem bu alana aktarmak hem de bu alandaki gereksinimleri tespit ederek kendisini geliştirmek istiyor. ASPİLSAN Güç AŞ Genel Müdürü Özdemir’in yapmış olduğu açıklamalara nazaran firma birinci olarak ‘Turna‘ ve ‘Toy‘ isimli güç depolama sistemlerini sivillere sunacak.

ASPİLSAN’dan sivil güç depolama sistemi atağı

Aspilsan Enerji Depolama Sistemleriyle Tuketici Pazarina Giriyor169288 1 ASPİLSAN, ‘Turna’ ve ‘Toy’ sistemlerini temelinde saha vazifesi yapan askeri işçilerin başlangıçta muhtaçlıklarını karşılamak üzere tasarlanan bataryalardan yola çıkılarak tasarlandı. Özdemir’e nazaran kamplarda, outdoor aktiviteler ve afet durumlarında bu cins güç depolama sistemlerinin bir muhtaçlık olduğunu fark ettiklerini ve bu doğrultuda iki eserle piyasaya girme kararı aldıklarını aktardı. Şimdilik Turna ve Toy için tasarım süreci tamamlandı ve firma artık de üretime geçiş yapıyor.
Aspilsan Enerji Depolama Sistemleriyle Tuketici Pazarina Giriyor169288 2 Her iki sistem de taşınabilir yapılarıyla ön plana çıkıyor. Bu eserler üzerindeki USB şarjıyla, ışık kaynağıyla ve dahili invertörüyle hem küçük hem büyük ölçüde sistemleri beslemek için gerekli enerjiyi kullanıcılara sunuyor. Turna, el tipi taşınabilir bir sistemken Toy ise bavul tipi taşınabilir güç depolama sistemi formunda. ASPİLSAN, iki sistemin de farklı ölçekte versiyonlarını yapıp çeşitlendireceklerini belirtiyor.

Evler için duvar tipi güç sistemleri geliyor

Aspilsan Enerji Depolama Sistemleriyle Tuketici Pazarina Giriyor169288 3 Yapılan açıklamalarda sabit güç depolama sistemlerine de değinildi. Özdemir, bir konutun muhtaçlıklarını giderebilecek duvar tipi güç depolama sisteminin üzerinde çalıştıklarını belirtti. Bu sistemler güneş yahut rüzgar üzere yenilenebilir güç sistemleriyle entegre çalışacak ve hem elektrik faturasını düşürecek hem de pak güç tabana yayılmış olacak. Fakat şimdilik duvar tipi güç depolama sistemi için bir tarih ve süreç bilgisi mevcut değil.

 

Aspilsan Enerji Depolama Sistemleriyle Tuketici Pazarina Giriyor169288 4 ASPİLSAN, güç depolama ve batarya üretimi konusunda Türkiye ile sonlu da kalmak istemiyor. Firma esasen yerli hücre ve batarya üretimi gerçekleştiriyor. Halihazırda ise firma Avrupa ve ABD pazarları için gerekli olan sertifikasyonlar üzerinde çalışıyor. Bunların yakında tamamlanması ve ihracat mahzurunun ortadan kaldırılması hedefleniyor.

ASPİLSAN, açıkçası Türkiye için stratejik değere sahip bir firma diyebiliriz. Nitekim de bakıldığı vakit batarya üretiminde sıfırdan esere üretim yapan firma sayısının çok az olduğunu görüyoruz. ASPİLSAN bunu yapabilen seçkin firmalardan birisi. Sonuç olarak bundan birkaç yıl sonra güç ve güç depolama sistemleri son derece kıymetli ve büyük bir pazar haline gelecek. ASPİLSAN’ın tüketici sivil pazara açılmasını biraz geç bulmakla birlikte yerine bir adım olarak görüyorum. ABD’de duvar tipi güç sistemleri makul bir pazar büyüklüğüne ulaşsa da Türkiye’de bu alan çok boş. Tıpkı vakitte ticari ölçekli büyük güç depolama tesislerinde de geniş bir pazar var. Ahmet Turan Özdemir’in vizyonu da bu tarafa işaret ediyor: “Bundan sonra bizim amacımız daha sivil eserlerle daha büyük marketlerde ASPİLSAN teknolojisini ve markasını göstermek olacak.”

İçerik
Epic Games haftanın ücretsiz oyunu belli oldu

Haftalık ikram oyun kampanyasına devam eden Epic Games mağazasının bu hafta oyunculara sunacağı üretim belirli1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Samsung’un yeni Zoom Anyplace özelliği kamera yakınlaştırmada çığır açabilir

Samsung düzenlediği System LSI geliştirici konferansında bir sonraki amiral gemisi Exynos çipi olan Exynos 2400'ü1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Telegram’ın kurucusu Hamas kanalını neden kapatmadıklarını açıkladı

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, Filistinli Hamas örgütüne ilişkin Telegram kanalını neden kapatmadıklarını açıkladı. Tanınan iletileşme1

1 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.