KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ABD’nin kayıp 150 milyon dolarlık F-35 uçağı bulundu

Abd Nin Kayip 150 Milyon Dolarlik F 35 Ucagi Bulundu168951 0 Hafta sonu bir ‘aksilik’ nedeniyle pilotu kendisini fırlattıktan sonra kaybolan hayalet savaş uçağı F-35 bulundu. ABD ordusu, çok düşük radar izine sahip olması için inşa ettiği F-35 uçağının bulunması için halktan yardım istemişti. Ağır arama uğraşlarının akabinde kayıp F-35 uçağının enkazı ABD’nin Güney Carolina kırsalında bulundu.

Kayıp F-35 bulundu

Yetkililer, toplam program maliyeti 150 milyon dolar olan F-35‘in enkazının Charleston Hava Kuvvetleri Üssü‘nün iki saat kuzeydoğusundaki kırsal Williamsburg bölgesinde bulunduğunu açıkladı. Yetkililer, ismi açıklanmayan pilotun pazar günü saat 14:00 sularında Kuzey Charleston’daki bir mahalleye paraşütle atlamasından bu yana jeti arıyordu. Deniz Binbaşı Melanie Salinas, pilotun hastaneye kaldırıldığını ve durumunun stabil olduğunu söyledi.

Abd Nin Kayip 150 Milyon Dolarlik F 35 Ucagi Bulundu168951 1 ABD Deniz Piyadeleri Kumandan Vekili General Eric Smith, olayın akabinde ABD içindeki ve dışındaki tüm havacılık ünitelerinin iki gün süreyle uçuş yapmamasını emretmişti. Yetkililerin açıklamasına nazaran yaşanılan bu olay son altı hafta içinde “A sınıfı aksilik” olarak belgelenen üçüncü olay. A sınıfı aksilik hasarın 2,5 milyon dolar ya da daha fazla olması, Savunma Bakanlığı uçağının tahrip olması ya da bir kişinin ölmesi yahut kalıcı olarak sakat kalması durumunu tabir ediyor.

F-35’in bulunması neden uzun sürdü?

F-35’in nasıl kaybolduğu hala soruşturulsa da yetkililer pilotun uçaktan atladıktan sonra jetin otomatik pilot moduna geçtiğini, bu sayede bir mühlet daha havada kaldığını düşünüyor. Tıpkı vakitte jetin aktarcısının devre dışı kaldığı ve uçağın radar izinin çok düşük olması nedeniyle tespitinin zorlaştığı belirtiliyor.

Bununla birlikte kayıp F-35 jeti birtakım tenkitleri de beraberinde getirdi. Toplumsal medyada sivillerin yaptığı “kayıp F-35 ilanları” bir yana, Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyelerinden Nancy Mace, “Nasıl olur da bir F-35’i kaybedersiniz? Nasıl olur da bir takip aygıtı olmaz ve halktan ne yapmasını istiyoruz, bir jet bulup teslim etmesini mi?” sözlerini kullandı.

Havacılık ve uzay devi Lockheed Martin web sitesinde F-35 serisini “dünyanın en gelişmiş savaş uçağı” ve birebir vakitte “en ölümcül, bilinmeyen ve hayatta kalabilen uçak” olarak tanımlıyor. F-35 ailesi, F-35A konvansiyonel kalkış ve iniş jeti, F-35B kısa kalkış/dikey iniş varyantı ve gemiye konuşlu F-35C taşıyıcı olmak üzere üç adet tek kişilik versiyon içeriyor.

İçerik
EA Sports FC 24’ün indirilme sayısı açıklandı: Yüzde 20 artış!

FIFA ile isim mutabakatını sonlandıran EA Sports, bu sene EA SPORTS FC 24 oyunu ile1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Google, Microsoft Edge’de YouTube videolarının izlenmesini engellemeye başladı

Google'ın Youtube'da reklam engelleyicilere karşı başlattığı gayret Microsoft Edge tarayıcısına olumsuz yansıdı. Kullanıcılar platformda video1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Microsoft Bing, artık daha hızlı yapay zeka görselleri üretecek

Geçtiğimiz eylül ayının sonlarında Microsoft, yapay zeka çalışmalarıyla ilgili bir dizi yazılım güncellemesi duyurdu. Güncellenenlerden1

2 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.