KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Evdeki Zamanınızı Değerlendirmenizi Sağlayacak Hobiler

İçindekiler

Kış döneminin yaklaşması ve pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle evde geçireceğimiz zaman artış gösterecek. Evdeki zamanı değerli hale getirebilecek bazı aktiviteler gerçekleştirmek yararlı olacaktır. Yeni hobiler edinerek kendinizi geliştirebilir, içinizdeki farklı özellikleri dışa vurabilirsiniz. İşte evde yapabileceğiniz aktivitelere özel hobi listesi

Origami Sanatı

Uzakdoğu kültürünün bir parçası olan Origami, farklı renkteki kağıtların katlanması içeren bir sanat dalıdır. Japoncada ori (katlama) ve gami (kâğıt) kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Görsel zekayı geliştirirken üç boyutlu düşünebilme yetisini ortaya çıkarır. Üstelik ihtiyacınız olan malzemeler arasında kâğıt ve makas gibi erişimi kolay materyaller bulunuyor. Origami, evde yapılabilecek hobi çeşitleri arasında faydalı bir aktivite olacaktır. Eğer kâğıt katlama sanatını geliştirebilirseniz, kendinize bir Instagram hesabı açarak eserlerinizi insanlarla paylaşabilirsiniz.

Kanaviçe İşleme

Dokuma yapısı seyrek keten bezinin üzerine yapılan işlemelere kanaviçe adı verilir. Nakış işlemeleri arasında en çok tercih edilenidir. İsterseniz küçük düz bir kumaşa, isterseniz bir nevresim takımına kanaviçe işleyebilirsiniz. Ayrıca işlediğiniz desenleri bir tablo haline getirerek çerçevelemeniz de mümkün. Oturma odasındaki duvarınızda şık bir izlenim bırakacaktır. Evimde hobi geliştirmek istiyorum diye düşünenler için kanaviçe işlemeleri değerlendirmeye alınabilir.

Takı Tasarımları

Basit malzemeler ile kendi takınızı dizayn etmek güzel olmaz mıydı? Kolye, küpe, bileklik gibi takıları baştan tasarımlamak oldukça kolay. Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra işe koyulabilirsiniz. Aklınızdaki tasarım fikrini el işinize dökerek eşi benzeri bulunmayan takılar oluşturabilirsiniz. Bir hobi olarak başlayacağınız bu uğraş belki de size para kazandırabilecek bir iş halini alabilir. Sosyal medya ortamlarınızda takı tasarımlarınızı pazarlamanızın önünde hiçbir engel yok.

Maket Yapımı

Eğer el becerilerinize güveniyorsanız maket yapımını göz önünde bulundurabilirsiniz. Ahşap hobi çeşitleri arasında bulunan maketleri oluşturabilmek ilk başlarda biraz zor gelebilir. Ancak eliniz alıştıktan sonra ev, uçak, araba, gemi gibi maket modellerini yapmaya başlayabilirsiniz. YouTube gibi platformlarda ücretsiz maket eğitim videolarını izleyerek bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Ortaya çıkacak eserleri oyuncak niteliğinde değerlendirerek çocuklarınıza verebilir, dilerseniz hediyelik eşya olarak dostlarınıza armağan edebilirsiniz.

Makrome Duvar Süsleri

Düğümleme teknikleri kullanılarak gerçekleştirilen el işlerine makrome adı verilir. Eski zamanlardan beri denizciler tarafından kullanılır. Kare veya resif düğümleriyle yeni bir el becerisini ortaya çıkarmak mümkün. Duvarlarınıza estetik bir hava katacak çeşitli tasarımları makrome düğümlemesiyle yapabilirsiniz. Pamuk sicim, kenevir, deri, kordon, keten gibi malzemelere ihtiyacınız olacak. Düğümlerin arasında boncuk, taş, pul gibi materyalleri ekleyerek benzersiz bir tasarım oluşturabilirsiniz. Ahşap hobi alışkanlığınız bulunuyorsa, düğümlemeleri ahşaplar üzerinde tasarlayabilirsiniz.

Dantel Sepetler

Ev dekorasyonu mağazalarında dantel örgülü sepetler herkesin dikkatini çekmiştir. Masaların üzerinde şık bir görünüm oluştururlar. Bu sepetleri örerek yeni bir hobi edinmek istemez miydiniz? Oluşturduğunuz dantel sepetleri dekorasyon amacıyla kullanabileceğiniz gibi ekmek sepeti olarak da değerlendirebilirsiniz. Basit örgü ve işleme malzemeleri bu iş için yeterlidir. İnternette birçok dantel örgülü sepet eğitim videosu bulmanız mümkün.

Puzzle Tablolar

Son dönemde bir trend halini alan puzzle, ilk başlarda başlamaya cesaret edilemeyen ancak ilk adım atıldıktan sonra bir türlü bırakılamayan eğlenceli bir uğraş. Karmaşık yapboz parçalarını doğru bir şekilde birleştirerek ortaya büyük resmi çıkarmak gerekiyor. Özen, sabır ve kararlılık… Bu üçüne sahip olanlar sonunda emeklerinin karşılığını almış olacak. Bitirilen puzzle çerçevelenerek bir tablo haline getirilebilir. Böylece duvarınızda farklı bir dekorasyon ürününüzü sergilemiş olacaksınız. Hobi çeşitleri arasında puzzle yapımının yoğun rağbet gördüğünü belirtmek gerekir.

Bez Bebekler

Hobi dünyası oldukça geniş. Boş zamanınızı değerlendirmek istiyorsanız hobi seçenekleri arasından tercih yapmanız gerekecek. Bez bebek yapımı bu tercih arasında yer alabilir. Pratik bir şekilde bez bebeği yapabilmek mümkün. Ten rengi kumaş, desenli kumaş, sarı yün, dikiş malzemeleri, düğme, boncuk, pamuk ve elyaf gibi malzemelerle kolay yoldan bez bebeğinizi yapabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun yeni bir oyun arkadaşı olacak. Dışarıdan alınan oyuncakların ne kadar sağlıklı olabileceği düşünüldüğünde, kendi uğraşınızla hazırladığınız bezden bebeklerle çocuğunuzu sevindirebilirsiniz.

Kavanoz Boyama

Kavanozlarla işimiz bittikten sonra bir köşeye ayırırız. Genellikle kışlık domates, biber, salça yapımı için hazır tutulur. Bazı zamanlarda ise çöpe atıldığı olur. Ancak kavanozları farklı bir şekilde değerlendirebileceğiniz eğlenceli ve rahatlatıcı bir yol var. Cam kavanozları boyayarak bir süs eşyası haline getirebilirsiniz. Kimi zaman çiçeklik, kimi zaman ise kalemlik… Hatta bitki yetiştiriciliği için şık bir görünüm dahi verebilirsiniz. Farklı desen ve renk tonlarıyla estetik bir görünüm ortaya çıkacaktır. Kavanozun içine mum yerleştirerek bu desenlerin ortamdaki dansını izlemenin keyfini çıkarmak mümkün.

Taş Boyama

Sahilden topladığınız farklı boyuttaki taşları boyayarak yeni bir el uğraşı edinebilirsiniz. Sulu boya malzemelerinizi hazırlayın ve taşları dilediğiniz gibi boyayın. Ortaya çıkacak şık görünüm sizi bile şaşırtabilir. Günümüzde birçok insan taş boyayarak kolye gibi takılar yapabiliyor. Hatta bu takıları internette satarak ek bir gelir elde etmek mümkün. Taş yerine farklı objeleri boyayarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Seramik Hamuru

Son dönemde seramik hamuru kullanarak farklı objeler yaratmak bir trend halini aldı. Arzu ettiğiniz objeyi kolayca oluşturabilirsiniz. Hamurla şekil verdiğiniz objeleri boyayarak şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Dekoratif amaçla kullanılabildiği gibi sabunluk, kalemlik, saksı gibi çok farklı amaçlarda değerlendirmeniz olasıdır. Hobi çeşitleri içinde seramik hamuru uğraşı vaktinizi değerlendirmenizi sağlayacak.

Abajur Yapımı

Kendi abajurunuzu oluşturmak ister miydiniz? Pratik bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aklınızdaki tasarımı eyleme dökmek için bir engel yok. Balondan, saksıdan, ipten, renkli cam şişelerden kendi abajurunuzu dizayn edin. Oturma odanıza özgün bir görünüm kazandırmış olacaksınız. Sadece oturma odasında değil çocuk odası, yatak odası ve mutfak gibi her yaşam alanında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Evimde hobi edinmek istiyorum diyorsanız abajur yapımı fikirleri tam size göre.

Kaligrafi

Güzel yazma sanatına kalifragi denir. Kaligraf ise bu sanatı icra eden kişidir. Eğer yazı yazmaktan hoşlanıyorsanız hobi dünyası içine bu uğraşı ekleyebilirsiniz. Odaklanma becerisini artırırken, mental bir rahatlamayı ortaya çıkaracaktır. Renkli kalemler, sulu boya ihtiyacınız olan malzemeler. İnternetteki kaligrafi videolarını izleyerek ilk adımı atabilirsiniz.

Ebru Sanatı

Evde vakit geçirirken sanatsal hobi eğilimlerinizi açığa çıkarabilirsiniz. İçinizdeki sanat tutkusunu aktarabileceğiniz birçok hobi bulunuyor. Bunların başında ise ebru sanatı geliyor. Ebru, suyun içine kitre katılarak yoğunlaştırılması sonucu boyalar kullanılarak desen oluşturulan bir süsleme sanatıdır. Renk ve desenlerin ahengi sayesinde sanatsal bir iş çıkarılabilir. Dekoratif açıdan eşsiz tasarımları ebru üzerinde deneyebilirsiniz. Bu hobi ile uğraşan kişilerin stres, depresyon gibi mental sorunlara karşı bir rahatlama hissi yaşadığı belirtilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz hobilerin bütünü el becerilerinizi geliştirmeniz üzerine. Ancak kendinizi farklı yönlerde geliştirebileceğiniz hobiler de bulunuyor. Evdeki zamanınızı kıymetli hale getirebilecek yeni uğraşlara göz atın…

Akvaryum Kurun

Denizdeki yaşamı evinize taşımak güzel olmaz mıydı? Bir akvaryum kurarak bu canlılığı keşfedebilirsiniz. Akvaryum kurmak ve bakımını gerçekleştirmek ciddi bir emeği beraberinde getirir. Balıkların yemini vermek, akvaryum suyunu ve camını temizlemek gibi işlemler belirli bir düzen içinde yapılmalıdır. Eğer zamanında yapılmazsa akvaryumdaki canlılık ne yazık ki sona erebilir. Bu doğrultuda evdeki vaktinizi düzenli hale getirerek yeni bir hobi edinebilirsiniz. Çeşitli türlerdeki balıklar ve su bitkileri, akvaryuma kurduğunuz ışıklandırma ile hoş bir görünüm kazanacaktır. Kurulum için gerekli malzemeleri internet üzerinden temin edebilirsiniz.

Yeni Bir Dil Öğrenin

Hobi listesi kabarık olanlar için öncelik sırası verilmesi gereken bir uğraş: Dil öğrenmek! Elbette ki yeni bir dili hemen öğrenebilmek kolay değil. Ancak programlı bir şekilde ilerlerseniz yavaş yavaş yeni dilin mantığını kavrayabilirsiniz. Gün içinde ayıracağınız bir-iki saatlik dilimler, yeni dilin kavranıp öğrenilmesinde yararlı olacaktır. Eğer hiç dil bilmiyorsanız İngilizce ile başlayabilirsiniz. Seçiminize göre İspanyolca, Almanca, İtalyanca gibi diller tercih edilebilir. Akıllı telefon uygulamaları ve video dersler aracılığıyla ücretsiz dil öğrenmek mümkündür.

Kitap Okuyun, Deneme Yazın

Kitap okuma alışkanlığı aslında bir hobi olarak görülmemeli. Çünkü kitap okumak bir gerekliliktir. Ancak ülkemizdeki kitap okuma oranları çok düşük seviyelerde. Evdeki zamanınızı kitap okumaya ayırarak ufkunuzu genişletebilmek mükemmel olmaz mıydı? Her kitap yeni bir dünya demektir. Keşfedilecek dünyaların ise sınırı yok. Deneme, roman veya şiir… Ne okumaktan hoşlanıyorsanız. Edebi yönünüzü geliştirmeye başladıktan sonra deneme yazmaya çalışın. Belki de içinizdeki edebi cevheri ortaya çıkarmış olacaksınız.

Blog Sitesi Kurun

Hobi dünyası çok sayıda uğraşı içeriyor. Bunlardan birisi de blog sitesi kurmak. İnternette çok sayıda blog olduğunu fark etmişsinizdir. İnsanlar bloglarda uzmanlık alanlarına göre içerikler paylaşırlar. Bazen de bu işi daha profesyonel hale getirerek güzel bir site oluşturulur. Bilgisayar kullanmaya biraz olsun aşinaysanız blog kurmak çok zor olmayacaktır. WordPress, blogspot gibi siteler zorlayıcı kurulumlar gerektirmez. İçeriklerinizi paylaştıktan sonra sayfanızı farklı tema tasarımlarıyla ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Müzik Aleti Çalın

Müzik ruhun gıdası değil mi? Sadece dinlemekten hoşlanıyorum diyerek enstrüman çalmaya uzak kalmayın. Günde bir-iki saatlik dersler sayesinde zamanla müzik aletinde uzmanlaşmaya başlayabilirsiniz. Dersleri nasıl alacağınız size kalmış. İnternette bu eğitimleri sağlayan birçok firma mevcut. Hatta bazı YouTube kanalları müzik eğitimini ücretsiz sağlıyor. Dilerseniz evinize bir müzik eğitmeni bile çağırabilirsiniz. İçinizdeki coşkuyu keşfedin ve sanatsal hobi edinmenin en güzel yolu olan müzik aleti çalmayı öğrenin.

Yoga ve Egzersiz Yapın

Stresli bir günün ardından mental rahatlamayı sağlayabilmek çok önemli. Zihinsel dinginliğe ulaşmanın ise farklı yolları bulunuyor. Bunlar arasında en çok tercih edilenlerden biri yogadır. Evinizde yoga yaparak mental açıdan güçlenebilir, vücudunuza iyi gelebilecek egzersizleri gerçekleştirebilirsiniz. Yoganın bir uzak doğu felsefesi olduğunu unutmamak gerekir. Egzersiz esnasında zihinsel berraklığınız üst seviyeye çıkacaktır. Hayata karşı bakışınız değişecek, olumsuz düşüncelerden kurtulmuş olacaksınız.

Yoganın yanı sıra hobi listesi içine egzersiz hareketlerini de dahil edebilirsiniz. Bir alete ihtiyaç duymadan çeşitli spor hareketleri yapabilmek mümkün. Basit egzersiz hareketleriyle vücudunuzu formda tutun. Telefonlardaki spor uygulamalarını değerlendirmeye alabilirsiniz.

Satranç Öğrenin

İki oyuncu arasında satranç taşları ve tahtasıyla oynayan oyuna satranç adı verilir. Her bir taşın ayrı görevi vardır. Satranç oyununun kişideki karar verme mekanizmasını güçlendirdiği, zekâ gelişimini artırdığı gibi bilimsel sonuçlar ortaya konulmuştur. Oyunun mantığını kavrayabilmek için internetteki videoları izleyebilirsiniz. Yine internet üzerinde satrancın nasıl oynandığı hakkında eğitici videolar bulmak mümkündür. Satranç sayesinde stratejik yönünüzü geliştirebilir, ciddi bir hobi edinebilirsiniz.

Bahçe İşleriyle Uğraşın

Toprağa değmek ve toprak kokusunu hissetmek insanın huzur bulmasını sağlar. Özümüz olan doğaya dönmek için çok geç kalmamalıyız. Evinizin bahçesinde bitki ve çiçek yetiştirebilirsiniz. Bahçeniz yok mu? Evinizin balkonunda, penceresinde saksılara çiçek ekmek mümkün. Böylece kendinize bir hobi bahçesi oluşturmuş olacaksınız. Hatta gerekli özen gösterilirse evde domates, biber, salatalık yetiştirmek o kadar zor olmayacaktır.

Sinema Kültürü Edinin

Sanatsal hobi kavramı düşünüldüğünde sinema sanatını atlamamak gerekir. Edebi eserler nasıl ki dünyaya yön veriyorsa, sinema kültürü de dünyayı ve yaşamı anlamlandırmaya fayda sağlar. Popülist filmler izlemek yerine sizi derin düşünmeye sevk edecek yapımları tercih edin. Bağımsız filmlerin yanı sıra kült filmleri seyretmeye gayret gösterin. Bir sinema kültürü inşa ettikten sonra kendinize bir blog sitesi kurabilirsiniz. Sitenizde filmlerle ilgili eleştiri ve inceleme yazılarınızı okurlarınızla paylaşabilirsiniz. Aynı şekilde bir YouTube kanalı kurarak film incelemelerinizi yayınlamanız mümkün.

Kodlama Öğrenin

Hobi çeşitleri düşünüldüğünde sizi en çok zorlayabilecek uğraş kodlama öğrenmek olsa gerek. Ancak kodlama öğrenmeyi kolaylaştıracak video eğitimler internette mevcut. Bilgisayara ilgi duyuyorsanız kodlama mantığını kavrayabilirsiniz. Bir akıllı telefon uygulaması yazmak güzel olmaz mıydı? Bunun için Android Studio kullanarak ilk uygulamanızı mobil marketlerde yayınlayabilirsiniz. Bir hobi edinmiş olurken belki de yeni bir meslek dalı keşfetmiş olacaksınız. Çünkü günümüzde mobil uygulama geliştiriciliği en çok kazandıran meslekler arasında yer alıyor. Yazdığınız uygulamadan ciddi gelirler elde edebilirsiniz.

Nedir
45 Kromozom Hastalığı Nedir?

45 Kromozom Hastalığı Nedir? - 45 kromozom hastalığı bir diğer adıyla turner sendromu X kromozomunun1

2 dk. 33 Okundu
İçerik
Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir? - Basur, makat ve çevresinde görülen bir rahatsızlıktır. Bu yazımızda sizlere1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burslar

Eğitimleri sırasında yeteri kadar maddi destek bulamayan öğrenciler, devletten aldıkları geri ödemesiz burs veya kredilerle1

5 dk. 7 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.