KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burslar

İçindekiler

Eğitimleri sırasında yeteri kadar maddi destek bulamayan öğrenciler, devletten aldıkları geri ödemesiz burs veya kredilerle ayakta durmaktadır. Devlet tarafından öğrencilere sağlanan geri ödemesiz burs, öğrencilerin öğretim hayatlarında biraz daha rahat yaşamalarını sağlamaktadır. Ancak bunun için de birtakım gereklilikler bulunur. Bu nedenle her öğrenci burs alamaz. Devlet, gereklilik düzeyine göre başvurudaki bilgileri inceler ve ihtiyacı olan öğrencilere burs sağlar. Peki devlet tarafından verilen geri ödemesiz burslar nelerdir ve bu burslara nasıl başvurabilirsiniz gelin göz atalım.

Geri Ödemesiz Burslar

Eğer sizler de öğrenciyseniz ve bursa ihtiyacınız varsa yapmanız gereken öncelikle burs tarihlerini kontrol etmektir. Devlet tarafından öğrencilere sağlanan KYK Bursu ve Başbakanlık Bursu’nun belirli başvuru tarihleri vardır. Bu tarih genellikle eğitim dönemini takiben 1 ay içerisinde gerçekleşir. Bu nedenle her eğitim yılının ilk ayında burs başvuru tarihlerini kontrol etmeniz gerekir. Eğer bu yazıyı geri ödemesiz bursun başvuru tarihi içerisinde okuyorsanız şanslınız. Gelin bir sonraki aşamaya geçelim.

Eğer bu bursa gerçekten ihtiyacınız varsa ve gelir açısından da aileniz iyi durumda değilse başvurunuz büyük bir olasılıkla onaylanacaktır. Bu nedenle başvuru sırasında sizden gerekli bilgileri belirtmeniz istenir. Bu bilgilerde ev durumu, babanın çalışma durumu gibi bilgiler yer alır. Bu sayede devlet ailenizin gelir kaynağını ve maddi durumunu öğrenmiş olur. Bu durumda maddi durumu iyi olan öğrencilere muhtemelen geri ödemeli kredi çıkar. Ancak maddi durumunuz kötüyse ve ailenizden destek alamıyorsanız devlet size geri ödemesiz burs bağlar. Burs miktarı, gelişen ekonomi de göz önünde bulundurularak her yıl belirli oranlarda artış gösterir. Bu sayede üniveriste öğrencileri bir nebze de olsa rahata kavuşurlar.

Geri Ödemesiz Burs Tarihleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi KYK geri ödemesiz burs tarihleri genelde ekim ayı içerisinde başvurulara açılır ve kasım ayı içerisinde de sonuçları açıklanır. Açıklandığı ay içerisinde de burslarınız size verilen banka kartına yatar. Bu nedenle ekim ayında mutlaka güncel burs başvuru tarihlerini teyit edin. Böylece başvuru sürecini kaçırmamış olursunuz. Bir diğer burs olan Başbakanlık Bursu ise ileriki tarihlerde başvuruya açılır. Aynı şekilde bu bursun da tarihini kontrol etmeniz gerekir. Eğer tarihi kaçırısanız bir sonraki seneyi beklemeniz gerekecektir.

Burs sonuçları açıklandıktan sonra eğer kazanırsanız burs miktarı, kimlik numaranızın son hanesine göre her aynı ilk iki haftası içerisinde yatar. Eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz geri ödemesiz burs alma konusunda öncelik hakkına sahip olursunuz. Bu durumlar şöyle sıralanabilir:

-Şehit ve gazi çocukları. Eğer şehit ve/veya gazi çocuğuysanız ve bu durumla ilgilii ilgili kurumdan belge alarak burs başvurusunda bulunursanız öncelik sahibi olursunuz. Bu durumda kesinlikle size burs çıkacaktır.

-Yetiştirme yurtlarında kalan gençler, bu durumu belgeledikleri taktirde öncelik sahibi olurlar.

-Aynı şekilde %40 ve üzeri engelli gençler, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden gerekli sağlık raporunu sunduğunda öncelik sahibi olur.

-Darüşşafaka lisesi mezunları, mezuniyet belgelerini sunarak öncelik sahibi olurlar.

-Terörle Mücadele Kanunu’nun 21. maddesi gereğince valilikten mağduriyet belgesi alan gençler de devlet tarafından verilen geri ödemesiz burs hakkını kazanmada öncelik sahibi olurlar.

-Eğer milli sporcuysanız ilgili kurumdan aldığınız belge sayesinde öncelik hakkına sahip olabilirsiniz.

Geri Ödemesiz Burslar Hakkında

Yukarıda yazılanlara ek olarak geri ödemesiz burs hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler yazıyı okumaya devam edebilir. Şimdi burslar hakkında sıkça sorulan sorulara bir göz atalım.

Üniversite öğrencilerinin en çok merak ettikleri konu, ilk bursun yatması durumudur. İlk burs, genellikle sonuçlar açıklandıktan sonraki yılın ocak ayında yatar. Ancak bazı durumlarda ocak ayında yatacak olan burslar gecikebilir. İlk olarak burslar geçmiş aylar da dahil edilerek toplu olarak yatırılır. Sonrasında ise her ayın belirli günleri yatmaya başlar ve herhangi bir ihlal olmazsa eğitim hayatınız boyunca bu burstan faydalanabilirsiniz.

Bazı durumlarda geri ödemesiz burs hakkınız krediye dönüştürülebilir. Bu durumların başında akademik ortalamanızın 2’nin altına düşmesi durumu yer almaktadır. Bu koşulda, aldığınız geri ödemesiz burs krediye çevrilir ve geri ödemeli olarak aynı tutarda maddi destek alırsınız. Eğer bursunuzun krediye çevirilmesini istemiyorsanız ortalamanızı 2’nin üzerinde tutmanız gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra kanunlara aykırı herhangi bir suç işlediğinizde ya da kaldığınız KYK yurdundan herhangi bir nedenle atıldığınızda geri ödemesiz bursunuzun kesilme durumu söz konusudur. Bu nedenle bursunuzun kesilmesini istemiyorsanız kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle de KYK yurtları öğrencilerinin alkollü olarak binaya giriş yaptıklarını tespit ettiklerinde, öğrenci hakkında işlem başlatır. Bu kural ihlalinin cezası, yurttan atılmaktır. Aynı şekilde geri ödemesiz olarak aldığınız bursun da kesilmesi söz konusudur.

Eğer aldığınız bursu herhangi bir nedenle krediye çevirmediyseniz mezun olana dek alabilirsiniz. Bursa ihtiyacınız duymadığını düşünüyorsanız ve bu hakkın ihtiyacı olan öğrencilere devredilmesi gerektiğine inanıyorsanız yapmanız gereken şey, e-Devlet üzerinden burs iptali için başvuruda bulunmanızdır.

Bu yazımızda sizlere devlet tarafından verilen geri ödemesiz burslar hakkında bilgiler verdik. Eğer sizler de bu burslardan yararlanmak istiyorsanız başvuru tarihlerine mutlaka dikkat edin ve gerekli belgelere sahip olup olmadığınızı kontrol edin. Eğer öncelik sahibi değilseniz e-Devlet üzerinden herhangi bir belge teslim etmeden başvuruda bulunabilirsiniz.

İçerik
Karnıyarık Tarifi – Karnıyarık Nasıl Yapılır?

Karnıyarık Tarifi - Karnıyarık Nasıl Yapılır? - Türk mutfağında köklü bir tarihe sahip olan karnıyarık1

2 dk. 7 Okundu
İçerik
Evde Çikolata Paketleme

Ev hanımları, öğrenciler ve işsiz olan insanlar genelde ev işlerine odaklanırlar. İş bulamayan veya okuyan1

4 dk. 18 Okundu
İçerik
Olay Yeri İnceleme Maaş

Suç filmleri izlediğinizde, olay yerine ilk gelen ekibe hiç dikkat ettiniz mi? Haydi olay yeri1

2 dk. 20 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.