KATEGORİLER
Kripto Al Sat

45 Kromozom Hastalığı Nedir?

İçindekiler

45 Kromozom Hastalığı Nedir? – 45 kromozom hastalığı bir diğer adıyla turner sendromu X kromozomunun farklılaşmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Sadece kadınlarda kendini gösteren turner sendromu kendisini boy kısalığı ve cinsel gelişmenin olmaması ile gösteren bir durumdur. Bu hastalık erkekleri etkilemez. Nedeninin tam olarak bilinmemesiyle birlikte anne veya babanın alkol sigara kullanması gibi bebeğe zarar veren alışkanlıkların neden olduğu düşünülüyor. Vücudumuzda anne ve babadan aldığımız toplam 46 kromozom vardır. Bunların içerisinde anne ve babadan aldığımız X ve Y kromozomu da bulunur.  Bu kromozomlar cinsiyeti belirleyen kromozomlardır. Kız çocuklarında iki tane X kromozomu Erkek çocuklarında ise X ve Y kromozomu bulunur. Bu hastalık kızlarda 2 X kromozomundan bir tanesinin bozuk olmasından kaynaklanır 46 kromozomun bir tanesi bozuk olunca geriye 45 kromozom kalır. Bu yüzden 45 kromozom hastalığı adı ile de bilinir.

45 Kromozom Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

45 kromozom hastalığında bazı belirtiler erken yaşta kendini göstermeye başlasa da bazen ileri yaşlarda kendini gösterebilir. Erken gösteren belirtilerden bazıları şöyledir; şiş olan eller ve ayaklar, kısa ve kalın boyun boğumu belirtiler arasındadır. Geç yaşlarda oluşan belirti ise yavaş büyümedir. Bütün kız çocuklarında aynı belirtiler aynı zamanda da görülmeyebilir. Hatta bazı kadınlara evlilik zamanı tanı bile konulabilir. Çocuk sahibi olamamaktan yakınarak da hastaneye başvurulduğunda anlaşılabilir. Erken tanı bütün hastalıklar için önemli olduğu gibi bu hastalıkta da önemlidir. Erken tanı ile doktorlara bu hastalığı tedavi etmek için daha fazla imkân ve zaman sağlamış olursunuz.

45 Kromozomlu Olmak

Her çocuk büyüme döneminde farklılıklarla karşı karşıya gelebilir. Fakat bu farklılık boy ve görünüm ise daha büyük sorunlar oluşabilir. Çocuklar ufak tefek olmalarından kaynaklı olarak ve sıkça doktora gitmeleri ile aileleri tarafından korunumla içgüdüsüne bürünür. Fakat bu durum öğretmenleri ve çevreleri tarafından desteklenirse daha kolay bir durum ortaya çıkar. Bu çocuklar fiziksel farklılıklarından dolayı sporlarda veya toplu aktivitelerde zorlanabilirler. Fakat zorlandıklarından dolayı uzak tutulmamalıdırlar ve teşvik edilmelidirler. Turner sendromlu çocuğunuz ile başka turner sendromlu çocukları tanıştırarak yalnız olmadıklarını gösterebilirsiniz.

 

Nedir
Anksiyete Hastalığı Nedir?

Anksiyete Hastalığı Nedir? - Anksiyete hastalığı, bir kaygı bozukluğudur. Gelecek hakkında düşünüp yaptığı hiçbir şeyden…

2 dk. 40 Okundu
İçerik
Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Senet Nasıl Tahsil Edilir? Bankalar, senet işlemlerini yaparken kendilerine verilen senetleri, şubeleri ve çalışanları ile…

2 dk. 4 Okundu
İçerik
Telefon Hoparlör Temizlemesi

Telefon Hoparlör Temizlemesi - Gün içerisinde birçok farklı ortamda bulunuruz ve sürekli yer değiştiririz. Tuvalet,…

2 dk. 12 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.